تاریخ انتشار: ۱۷:۴۷ - ۲۲ اسفند ۱۳۹۶
نماینده مردم سنندج گفت: عمر متوسط هواپیماها در کشورهای توسعه یافته و نیمه توسعه یافته به ترتیب ۱۱ سال و ۶ سال است که در کشور ما بعد از خرید هواپیماهای جدید از ۳۰ سال به ۲۲ سال رسیده است.

رویداد۲۴-نماینده مردم سنندج گفت: عمر متوسط هواپیماها در کشورهای توسعه یافته و نیمه توسعه یافته به ترتیب ۱۱ سال و ۶ سال است که در کشور ما بعد از خرید هواپیماهای جدید از ۳۰ سال به ۲۲ سال رسیده است.سید احسن علوی در جلسه علنی نوبت عصر امروز مجلس که به استیضاح وزیر راه و شهرسازی اختصاص داشت، در مخالفت با استیضاح عباس آخوندی گفت: متکلمین و نویسندگان و محققین و کسانی که می‌خواهند چیزی را اثبات کنند باید در جهت نافذیت سخنشان به کلام بزرگان تکیه کنند .

نماینده مردم سنندج در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت وزارت راه و شهرسازی در کشور، بیان کرد: بخش راه و شهرسازی به غیر از این که نقش بسزایی در عملکرد کشور دارد، بعد اقتصادی و همچنین بعد اجتماعی را متاثر از خود قرار می‌دهد.

وی با اشاره به بیانات آخوندی نسبت به اقدامات انجام شده، گفت: در سال‌های اخیر اقدامات خوبی در بخش حمل ونقل انجام شده و کارها در مسیر درست قرار گرفته و از ظرفیت‌های کلی استفاده شده است.

این نماینده مجلس ادامه داد: آیا به راستی همه این مشکلات به یک وزیر مربوط می‌شود؟ ما چه کردیم و چه شد که در دوره‌های قبلی سه وزارتخانه را تجمیع کردیم؟ این خطای استراتژیک ما مجلسیان بود که انجام دادیم.

وی با اشاره به حوادث رخ داده در چند ماه گذشته بیان کرد: امروز در تصادم کشتی سانچی مشخص است که باید از چه کسانی سوال کنیم. یا در بحث دریانوردی و هواپیماهای ای تی آر  مشخص شده که مربوط به وزارت راه و شهرسازی نیست و ما سوالاتمان را باید از کسانی دیگر بپرسیم.

علوی به شهادت دادمان وزیر راه و شهرسازی در هواپیمای متعلق به این وزارتخانه اشاره کرد و گفت: اگر او در این هواپیما شهید نمی‌شد، قطعا او را استیضاح می‌کردند.

عضو کمیسیون عمران مجلس خطاب به نمایندگان مجلس عنوان کرد: دوستان قبول کنید قانون و رویه و آیین‌نامه‌ها در دنیا مقدس است اما در ایران چون که ما تابع نیستیم ابهام برای ما به فضیلت تبدیل شده است.

وی به تبدیل ۲۲ وزارتخانه به ۱۷ وزارتخانه در دوره قبل اشاره کرد و گفت: ما با عملکردمان فکر امروز را نکردیم و امروز سوال را از کسانی داریم که در وزارتخانه‌ها تجمیع شده کار می‌کند .

نماینده مردم سنندج در مجلس با اشاره به سقوط هواپیمای ترکیه‌ای در کرمانشاه بیان کرد: چه کسی است که از سوانح هوایی و سقوط هواپیما و حوادث کشتی سانچی و تصادف قطارها متاثر و متالم نشود. همه ما متاسفیم اما قبول داریم که بخشی از آنها مربوط به وزیر نیست .

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه سیستم ناوگان حمل ونقل فرسوده است به عمر متوسط هواپیماها در کشورهای توسعه یافته و نیمه توسعه یافته که به ترتیب ۱۱ سال و ۶ سال است اشاره کرد و عمر متوسط هواپیماها در کشورما را بعد از خرید هواپیماهای جدید از ۳۰ سال به ۲۲ سال اعلام کرد.

وی با اشاره به لایحه بودجه که در مجلس مورد بررسی قرار گرفت، گفت: در کمیسیون تلفیق بررسی شد و این وزارتخانه برای سال آینده اگر بخواهد همین وضعیت موجود را حفظ کند نیازمند ۱۷۰ هزار میلیارد تومان سرمایه است که تنها ۵ هزار میلیارد تومان اعتبار به این وزارتخانه اختصاص داده شده است و ۱۶۵ هزار میلیارد تومان کسری دارد .

علوی عنوان کرد: در کشورهای توسعه یافته ۶ درصد از بودجه خود را به هزینه تعمیرات و در کشورهای نیمه توسعه یافته چهار درصد را به تعمیرات اختصاص می دهند اما در ایران این میزان برای تعمیر راهها کمتر از نیم درصد است .

وی عنوان کرد: احداث آزادراه‌ها از ۱۰۰کیلومتر در سال به ۳۰۰ کیلومتر در سال افزایش پیدا کرده که از طریق بخش خصوصی عملیاتی شده است و ریلی گذاری از ۳۰ کیلومتر در سال به ۵۶۰ کیلومتر در سال رسیده و عمرمتوسط هواپیماها با این خرید اخیر از ۳۰ سال به ۲۲ سال کاهش پیدا کرده است.

علوی ادامه داد: سیستم حمل ونقل کشور در جابجایی هوایی مسافر از ۲۶ میلیون به ۳۳ میلیون نفر رسیده و حمل و نقل ریلی از ۳۲ میلیون تن به ۴۲ میلیون تن افزایش پیدا کرده است که در جهت دستیابی به برنامه توسعه ششم مفید واقع شده است.

وی سرمایه گذاری در فرودگاه‌های کشور را ۲۵۰۰میلیارد تومان عنوان کرد و گفت:اجرای سیاست‌های بازآفرینی شهری با رویکرد محل محور همچنان ادامه دارد و اهتمام بخش خصوصی در این وزارتخانه برای عملیاتی کردن این برنامه‌ها وجود دارد.

این نماینده مجلس به راه اندازی ترمینال سلام با ظرفیت ۵ میلیون نفر و ترمینال ایران شهر با ظرفیت ۲۵ میلیون نفر اشاره و بیان کرد که با سرمایه گذاری ۱۲ هزار میلیارد تومانی بخش خصوصی در راه سازی فعالیت هایی انجام شده که باعث کاهش مصرف سوخت و کاهش آلایندگی در کشور می انجامد.

وی در پایان به بازخوانی جعبه سیاه هواپیما تهران – یاسوج اشاره کرد: دانلود اطلاعات نشان می‌دهد که کمک خلبان به خلبان اصلی هواپیما اخطار برگشت می‌دهد و مسوول هواشناسی نیز مخاطراتی را پیش بینی کرده بود اما با کاهش ارتفاع هواپیما تا ۱۵ هزار پا و خاموش کردن هواپیما برای فرود به علت تراکم ابر و عدم دید مناسب هواپیما با کوه برخورد کرد و این اتفاق ناگوار رخ داد.

وی گفت: ما مجلسی ها به عنوان افرادی که نظرات کارشناسی دارند باید مسایل را بررسی و در جهت رضایت مردم واقعیات را نشان دهیم.

منبع: ایلنا
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین