تاریخ انتشار: ۲۳:۵۳ - ۲۵ فروردين ۱۳۹۷
آخرین روز هفته گذشته نشست خبری تی‌یری فرمو دبیر هنری و پی‌یر لسکور رئیس فستیوال کن برای سینمای ایران رخدادی نویدبخش بود. نشستی که به بهانه معرفی فیلم‌های راه‌یافته به بخش‌های گوناگون فستیوال کن 2018 شامل بخش مسابقه، خارج از مسابقه، نوعی نگاه، نمایش‌های ویژه و نیمه‌شب، مهمترین موفقیت ایرانی‌ها در تاریخ 71 ساله این فستیوال معظم را نوید داد.

رویداد۲۴-آخرین روز هفته گذشته نشست خبری تی‌یری فرمو دبیر هنری و پی‌یر لسکور رئیس فستیوال کن برای سینمای ایران رخدادی نویدبخش بود. نشستی که به بهانه معرفی فیلم‌های راه‌یافته به بخش‌های گوناگون فستیوال کن 2018 شامل بخش مسابقه، خارج از مسابقه، نوعی نگاه، نمایش‌های ویژه و نیمه‌شب، مهمترین موفقیت ایرانی‌ها در تاریخ 71 ساله این فستیوال معظم را نوید داد.

تی‌یری فرمو که فیلم‌های امسال را معرفی می‌کرد، با نام بردن از اصغر فرهادی و جعفر پناهی خبر داد که امسال برای نخستین‌بار 2 فیلمساز ایرانی در بخش اصلی رقابتی فستیوال کن با بزرگان سینمای جهان رقابت خواهند داشت. در بخشی که کیت بلانشت نام‌آور بر صندلی ریاست هیأت داوران تکیه زده و خواهد کوشید نام کن را از شائبه‌هایی که به واسطه انتخاب‌های سیاسی سال‌های اخیر به این فستیوال وارد آمده، پاک کند...

ایران در کن امسال
امسال در بخش رقابتی فستیوال کن اصغر فرهادی و جعفر پناهی 2فیلمساز ایرانی هستند که با جدیدترین فیلم‌های‌شان گام به باشکوه‌ترین فستیوال جهان خواهند گذاشت، با این‌که همان‌گونه که در گزارش چند روز پیش «شهروند» بیان شد فیلم جدید اصغر فرهادی را با هیچ متر و معیاری نمی‌توان یک فیلم ایرانی به‌شمار آورد. تریلر روان‌شناختی همه می‌دانند با بازی پنه لوپه کروز، خاویر باردم و ریکاردو دارین یک فیلم اسپانیایی است که برای دومین‌بار به‌عنوان فیلمی اسپانیایی‌زبان افتتاح‌کننده مهمترین جشنواره سینمایی دنیا خواهد بود.

این فیلم که در بخش مسابقه اصلی نیز حضور دارد، داستان زنی به نام کارولیناست که برای دیدار با خانواده‌اش از آرژانتین به زادگاهش اسپانیا بازمی‌گردد، اما در این سفر که پیش‌بینی می‌شد به تجدید دیدار از اعضای خانواده خلاصه شود، رویدادهای غیرمنتظره‌ای به وقوع می‌پیوندد که بر روند زندگی کارولینا تأثیر می‌گذارد...

فیلم جدید جعفر پناهی نیز در این بخش حضوری پرامید دارد. این فیلم که سه‌رخ نام دارد، داستانی برمبنای زندگی 3هنرپیشه ایرانی را روایت می‌کند. نشریه اسکرین‌دیلی درباره این فیلم نوشته که سه‌رخ پناهی روایتی است از درگیری‌های زندگی 3هنرپیشه زن ایرانی که هر یک شرایطی ویژه را در حرفه کاری خویش تجربه می‌کنند. یکی از این هنرپیشگان متعلق به دوران قبل از انقلاب است، این هنرپیشه اکنون ممنوع‌الفعالیت است و با خاطرات گذشته روزگار می‌گذراند. هنرپیشه دوم محصول روزگار معاصر و از چهره‌های کنونی است که تلقی خاص خود را از حیطه کاری خویش دارد. هنرپیشه سوم هم جوانی است در ابتدای راه و به دنبال ارتقای جایگاه خویش...

جعفر پناهی که با افتخاراتی چون خرس طلایی جشنواره فیلم برلین برای فیلم تاکسی، شیر طلایی جشنواره فیلم ونیز برای فیلم دایره، خرس نقره‌ای جشنواره بین‌المللی فیلم برلین برای فیلم آفساید، دوربین طلایی جشنواره فیلم کن برای فیلم بادکنک سفید، پلنگ طلایی جشنواره فیلم لوکارنو برای فیلم آینه، جایزه ویژه هیأت داوران جشنواره فیلم برلین برای فیلم آفساید و... به همراه زنده‌یاد عباس کیارستمی و اصغر فرهادی یکی از اضلاع مثلث پرافتخار سینمای ایران در مجامع جهانی به شمار می‌آید، با فیلم سه‌رخ برای نخستین‌بار در بخش مسابقه فستیوال کن حاضر است تا نخل طلای کن را نیز به افتخاراتش بیفزاید.
تیر فرمو، دبیر جشنواره فیلم کن معتقد است که فیلم سه‌رخ تماشاگر را به گردش در ایران امروز می‌برد.

اول برای این‌که باید همه فیلم‌ها را ببینی. بعد باید برای انتخاب بحث کنی. بعد سخت‌ترین بخش است که باید به برخی از فیلم‌ها نه بگویی و درعین‌حال حواست باشد که طوری این انتخاب‌ها را انجام دهی که مردم هنوز دوست داشته باشند که بیایند و به تماشای آنها بنشینند. فرمو درباره قانون جدید ممنوعیت سلفی در جشنواره امسال هم گفت: ما در ۱۵‌سال اخیر سلفی گرفتن را ممنوع نکرده بودیم، چون مشکلی نبود، ولی حالا هست. این یک قانون است که همه باید به آن احترام بگذارند.

در برلین، ونیز، اسکار و سزار، مردم روی فرش قرمز نمی‌روند، اما دموکراسی حاکم بر کن و فرش قرمز آن چیزی است که موجب شده تا ما از همه بخواهیم به این قوانین احترام بگذارند. مردم البته می‌توانند این کار را در هر بخش دیگر زندگی خودشان انجام دهند، اما در جشنواره فیلم کن نه. وقتی کلیسا می‌روی، می‌روی دعا کنی، نه این‌که سلفی بگیری. تیه ری فرمو درباره بحران نتفلیکس هم گفت: مشکلی که با نتفلیکس داریم خیلی ساده است.

ویژگی فرانسه این است که از کن می‌خواهد فیلم‌هایی را در بخش رقابتی نمایش دهد که در سینماها به نمایش درآمده باشند. من هم از نتفلیکس می‌خواهم این مقررات را بپذیرند. آنها هر‌سال ده‌ها و ده‌ها فیلم را در نتفلیکس نمایش می‌دهند، یعنی نمی‌توانند تنها یک فیلم‌شان را در‌ سال در فرانسه اکران کنند و به کن بیایند؟

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش ویژه
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین