تاریخ انتشار: ۱۲:۲۱ - ۲۸ فروردين ۱۳۹۷
در جریان سوال از وزیر بهداشت مطرح شد؛
نماینده ارومیه در جریان سوال از وزیر بهداشت تاکید کرد: شما که نماینده انحصاری یک شرکت آمریکایی تولید لنز عینک هستید که صاحبان آن صهیونیست‌ها هستند طبیعی است که رفتار را دارید وزیری که خودروی پورشه سوار می‌شود و سرمایه چند صد میلیاردی دارد نباید هم به فکر تولید داخلی باشد.
رویداد۲۴- نماینده ارومیه در جریان سوال از وزیر بهداشت تاکید کرد: شما که نماینده انحصاری یک شرکت آمریکایی تولید لنز عینک هستید که صاحبان آن صهیونیست‌ها هستند طبیعی است که رفتار را دارید وزیری که خودروی پورشه سوار می‌شود و سرمایه چند صد میلیاردی دارد نباید هم به فکر تولید داخلی باشد.

نادر قاضی‌پور در جلسه علنی صبح امروز مجلس که به طرح سوال از وزیر بهداشت درمان و آ‌موزش پزشکی اختصاص داشت با اشاره به اظهارات اولیه سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی اعلام کرد: تمام آنچه که آقای وزیر گفتند کذب محض است آمار غلط دادند که مدارک مستند ندارد و آمار و مستندات ما در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس موجود است.

وی با بیان اینکه تولید ناموس این مملکت است، گفت: با وجود آنکه بر لزوم حمایت از تولید داخلی تاکید می‌شود اما آنچه که از سوی برخی مسئولان بخصوص وزیر بهداشت می‌بینیم، عکس آن است.

نماینده اصولگرای ارومیه در مجلس اعلام کرد: مسئولان بدانند جای شرم دارد که به جای دستگیری از کارگران چند میلیارد پولشان را نمی‌دهند و بعد چند برابر آن را خرج واردات می‌کنند و این در حالی است که قطعا تنها افتخار مملکت ما دستیابی به خودکفایی است.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس در ادامه سخنانش با انتقاد شدید نسبت به وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: چرا از محصولات داخلی حمایت نمی‌کنید. وزیر وارداتی نباید هم به فکر تولید باشد البته این حرف عوام پسندی است که دائم بگوییم باید به فکر جان مردم باشیم اما بر خلاف آن عمل کنیم.

قاضی‌پور تصریح کرد: شما که نماینده انحصاری یک شرکت آمریکایی تولید لنز عینک هستید که صاحبان آن صهیونیست‌ها هستند طبیعی است که رفتار را دارید وزیری که خودروی پورشه سوار می‌شود و سرمایه چند صد میلیاردی دارد نباید هم به فکر تولید داخلی باشد.

وی به بحث واردات دستگاه‌های دیالیز و انتقاد نسبت به این رویه وارداتی، بر تولید این دستگاه‌ها در کشور اشاره کرد و با بیان اینکه  قرار بوده حدود یک میلیون دستگاه دیالیز به کشور وارد شود اما کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ایستادگی و مخالفت کرده است گفت: در آبانماه ۹۶ سرپرست معاونت نظارت و بازرسی فرهنگی و اجتماعی به شما تذکر داد اما شما دستور دادید که در چند استان کشور وسایل دیالیز وارد شود.

نماینده اصولگرای ارومیه یادآور شد: شما که به جان مردم قسم می‌خورید چرا به دلالان وارد کننده دستگاه‌های دیالیز باج می‌دهید و اجازه می‌دهید که به این راحتی در حالی که تولید کننده داخلی مشغول تهیه و تولید این دستگاه‌ها است نمونه خارجی وارد شود.

قاضی‌پور گفت: ما یادمان نرفته است که به محض تولید دستگاه‌های دیالیز داخلی چگونه این دستگاه‌ها با استقبال مواجه شد و بخصوص در دوران تحریم چه کمکی به کشور صورت گرفت. آیا شما فراموش کردید که در دوران تحریم این تولیدکنندگان داخلی چه خدماتی داشتند.

نادر قاضی پور در بخش دوم سخنانش که پس از صحبت‌های وزیر بهداشت و انتقاد شدید اللحن او نسبت به اظهارات اولیه این نماینده مجلس بیان شد خطاب به قاضی‌زاده هاشمی گفت: من نه منافق هستیم و نه توده‌ای. لعنت به منافق و توده‌ای دیروز و امروز.

نماینده اصولگرای ارومیه در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: به عنوان یک عضو از فراکسیون کارگری مجلس اعلام می‌کنم که تولید داخلی ناموس من است و هر کس تولیدکننده داخلی را دزد خطاب کند من به او می‌گویم که خودت شاه‌دزد هستی.

وی تاکید کرد: اجازه نمی‌دهم تولیدکنندگان داخلی را له کنند این حاشیه‌سازی‌هایی که بازار ارز را به هم زده است توهین به مقام معظم رهبری است ما باید حمایت از تولید در فرمایشات رهبر معظم انقلاب را پیگیری کنیم.

این عضو فراکسیون کارگری مجلس دهم یادآور شد: اگر از تولیدکنندگان داخلی حمایت می‌کردیم مملکت گلستان می‌شد تولیدکنندگان داخلی و صنعت‌گران در صنعت دارو و پزشکی این کشور زحمت فراوان کشیده و کشور را در این امور خودکفا کرده است. آیا این وزارتخانه با این عریض و طویلی نباید به کمک تولیدکنندگان می‌آمد و از نفوذ خود در منطقه برای توسعه صادرات استفاده می‌کرد. چرا واردکنندگان تجهیزات پزشکی باید حقوق و عوارض کمتری نسبت به تولیدکنندگان این تجهیزات در داخل کشور بپردازند.

وزیر بهداشت:حاضر نیستم به اسم تولید داخلی دوبرابر پول به جنسی را بدهم که کیفیتش پایین‌تر است/ از نماینده ارومیه شکایت می‌کنم

قاضی‌زاده هاشمی در صحن مجلس در پاسخ به سوال قاضی‌پور در خصوص واردات فایبرهای دیالیز در حالی که شرکت‌های داخلی در حال تولید این فایبر‌ها هستند، گفت: اولا این‌ها تولید داخل نیست بلکه مونتاژ است که ما آن را به عنوان تولید داخل پذیرفتیم. در ثانی حاضر نیستم دو برابر تولید خارجی به اسم حمایت از تولید داخلی پول بدهیم که هم کیفیتش پایین‌تر است هم نتوانسته بازار پیدا کند در خارج.

سید حسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت با حضور در صحن علنی مجلس شورای اسلامی به سوالات نادر قاضی‌پور پاسخ داد.

وزیر بهداشت با اشاره به سوالی درباره اینکه گفته می‌شود ۱۰ میلیون صافی دیالیز در کشور تولید می‌شود ولی وزارت بهداشت اجازه واردات می‌دهد، گفت: این وسیله در کشور سرهم می‌شود و اسم آن تولید نیست؛ چون مواد اولیه آن وارد می‌شود. آنچه مهم است فایبر‌های داخل آن است که سم را در بدن تصفیه می‌کند. بنابرین این فایبر مهم است که از خارج وارد می‌شود و اسم آن را تولید نگذارید. اسمش صنعت مونتاژ است، ولی ما به عنوان تولید داخل قبول کردیم. 

وی افزود: کل تولید ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار عدد است و نیاز ما ۴ میلیون است. عدد ده میلیون را نمی‌دانم از کجا آوردند. بازار در کشور ۲۸ درصد دست بخش خصوصی است و بقیه دست ماست؛ بخش نامه ما این است که از تولید داخل استفاده کنیم، اینکه چه مشکلی این تولیدات دارد چون با سلامت مردم در ارتباط است، نمی‌گویم. ما در دارو و بهداشت تنش نداریم. 

قاضی‌زاده هاشمی گفت: امسال شعار حمایت از تولید داخلی است و نباید سوءاستفاده کرد و افرادی منفعت‌طلب جنس کم کیفیت خود را به قیمت بالا بفروشند. ما برای حمایت از تولید داخل انقلاب کردیم و جوانی و عمر خود را صرف کردیم. ما تولیدی که رهبری فرمود یعنی تکمیل زنجیره تولید از مواد خام تا انتخاب یعنی ارز آوری و ثروت آفرینی را قبول داریم. 

وی گفت: در طول پنج سال که از ۲۰ میلیون این صافی‌ها استفاده کردیم چقدر را از خارج وارد کردیم؟ کمتر از ۵ هزار تا. این اختیار قانونی من است. بنابراین به نظر می‌رسد مشکل از آنجایی شروع شده که بخش خصوصی علاقه ندارد تولید داخل را به دو برابر قیمت بخرد. کیفیت این تولیدات داخلی بهتر از تولیدات آمریکا و ژاپن و آلمان نیست و قیمت آن دو برابر است. با این اوصاف شما به ما فشار می‌آوردید تولید داخل بخر؟ این ‌ظلم به جیب مردم است. 

وزیر بهداشت به نامه‌ای اشاره کرد که در آن قیمت و کیفیت تولید داخلی و تولید خارجی اقلام مربوط به دیالیز مقایسه شده بود و گفت: در این نامه به من گفتند قیمت بهترین نوع خارجی آن هفت دلار است و قیمت ایران ۱۴ دلار که همین تولید داخل با ۶ دلار رفته سوریه. گفته این بیش از قیمت محاسباتی بوده و به همین دلیل ما ده درصد از قیمت کم کردیم. دو هفته بعد از من سوال شده در مجلس. امروز هم در صحن علنی. آنچه هست این وسط پول است. سود این‌ها ۱۰۰ میلیون در سال است؛ این پول از همین مردم بیچاره به اسم حمایت از تولید داخل است. تفاوت ۲۵ میلیون دلار است؛ با این پول سالانه ۲ تا ۳ هزار ماشین دیالیز می‌شود وارد کرد. 

قاضی‌زاده هاشمی گفت: ما دو شرکت دیگر را تشویق می‌کنیم فایبر تولید کنند ولی حاضر نیستم دو برابر تولید خارجی به اسم حمایت از تولید داخلی پول بدهیم که هم کیفیتش پایین‌تر است هم نتوانسته در خارج بازار پیدا کند. یعنی به این اسم یک چیز دیگر مانند ایران خوردو می‌خواهید در کشور تولید کنید. آقایان حاضر نیستند قیمتشان را پایین بیاورند، ما می‌رویم سراغ جنسی که قیمتش پایین‌تر است و کیفیت هم بالا‌تر است و آن را وارد می‌کنیم تا حاضر شوند قیمت را پایین بیاورند.

وزیر بهداشت پس از صحبت‌های نماینده مردم ارومیه گفت: ‌معلمان ما در گذشته جملاتی از قبیل توانا بود هر که دانا بود و با ادب باش تا بزرگ شوی را به ما می‌آموختند اما اینجا مجلس است و من به عنوان وزیر این کشور که منتخب شما هستم باید بگویم مردم ارومیه فرهنگ و شأنشان بیشتر از این است که نماینده آنها اینگونه در مجلس صحبت‌هایی را انجام دهد.

وی ادامه داد:‌ من همین‌جا از رئیس قوه قضائیه از این آقا که تهمت‌هایی را روا داشتند و اولین بارشان هم نیست، شکایت می‌کنم. ایشان یا راست می‌گوید یا دروغ می‌گوید که قوه قضائیه به آن رسیدگی می‌کند.

وزیر بهداشت تصریح کرد: ما هم مسلمانیم و متدینیم و حرفی را که باید بگویم این است که ما وزرا حقوقمان سه میلیون و حتی اندکی کمتر است اما من اگر می‌خواستم یک پیوند چشم انجام دهم که کمتر از نیم ساعت هم زمان می‌برد هر روزه ده‌ها برابر این حقوق را می‌توانستم دریافت کنم اما ما برای مردم و کشور و دینمان به این عرصه وارد شده‌ایم.

وی در ادامه گفت: این چه رفتاری است که همه رسانه‌ها طوری برخورد می‌کنند که مردم فکر دیگری را دارند.

قاضی‌زاده هاشمی خطاب به قاضی‌پور گفت:‌ شما از صافی‌های ۲۵ میلیون دلاری طرفداری می‌کنید و این در صورتی است که کیفیت آنها کمتر و قیمت دو برابر آن است و چرا می‌گویید آنها را خریداری کنید.

وزیر بهداشت اظهار کرد: شما انتظار دارید من جوابتان را هم ندهم؟ شما از من سوال کردید چرا از رهبری هزینه می‌کنید. آیا شما فکر می‌کنید رهبری از این نوع تولید داخلی حمایت می‌کند؟ ایشان در دهان آنهایی می‌زند که اینگونه بخواهند از تولید ملی حمایت کنند.

قاضی‌زاده هاشمی با اشاره به صحبت‌هایی که در گذشته در جهاد دانشگاهی با او در میان گذاشته بودند، گفت: رهبری به من گفتند شما به همه سخت می‌گیرید و به اینها باید بیشتر سخت بگیرید چراکه اینها باید بهترین استانداردها را رعایت کنند.

قاضی‌زاده هاشمی با بیان اینکه من به عنوان وزیر اختیار واردات تا سقف معینی را دارم، گفت: من هم باید قانون را رعایت کنم و الان اگر به جای من وزیر کشاورزی اینجا بود و محصولات را می‌خواستند به هر قیمتی که بخواهد عرضه کند چگونه می‌خواستند بازار را تنظیم کنند.

وزیر بهداشت تاکید کرد: من حتما آن بخش از صحبت‌هایی را که مربوط به من بود پیگیری می‌کنم و قوه قضائیه به عدالت رسیدگی خواهد کرد و این روش درستی نیست که ما از تریبون‌ها اینگونه صحبت‌هایی را ابراز کنیم. چرا امروز بعضی مردم اعتمادشان از ما سلب شده است و فکر می‌کنند ما دزد هستیم. آیا حرف‌های این آقا غیر از این است؟

وزیر بهداشت در پاسخ به سوال محجوب: اهل مصادره نیستم/ا گر نماینده‌ای مصوبه مجلس را قبول ندارد می‌تواند طرح بدهد

وزیر بهداشت و درمان تاکید کرد: اگر نماینده‌ای مصوبه مجلس را قبول ندارد می‌تواند طرح بدهد و بنابراین ما اهل مصادره نیستیم. مصادره کار قاضی است ما دنبال سر و سامان دادن درمان هستیم. می‌خواهیم کارگر اگر پولی می‌دهد برای درمان، در درمان خرج شود.

سید حسن قاضی‌زاده هاشمی در پاسخ به سوال علیرضا محجوب درباره هزینه درمانی کارگران در تامین اجتماعی که بخشی از آن در خزانه ذخیره می‌شود، گفت: خدا وکیلی هیچ کدام از بخش‌های سوال به من ربطی ندارد. می‌پرسند فقط هفت درصد از حق درمان قابل هزینه است و این مصادره اموال به چه حقی است؟ من می‌پرسم چه ‌کسی مصادره کرده است؟ مجلس گفته این مبلغ را در یک حسابی بریزید. تامین اجتماعی دست وزارت بهداشت بوده، رفته جای دیگر. کارنامه آن موقع به عنوان یک سازمان قدرتمند پیش مردم روشن است و کارنامه امروز هم موجود است. باز خدا پدر و مادر شما را بیامرزد که در بودجه امسال بدهی‌های این سازمان را پرداختید. از خدایم هست که دولت همه بدهی‌هایش را بدهد.

وی گفت: در مورد جامعه کارگری، آیا در هر شهری تامین اجتماعی بیمارستان دارد؟ جایی که ندارد چه کسی پوشش می‌دهد؟ عمل‌های پیچیده را جز مراکز دولتی و دانشگاهی ارائه خدمت می‌کند؟ این کار سه  سال است در دولت شروع شده است. رئیس‌جمهور در سال ۹۵ به طیب‌نیا وزیر وقت اقتصاد دستور داد در خزانه حساب جداگانه‌ای برای سهم بیمه از حق بیمه‌شدگان تامین اجتماعی باز کند که به امر سلامت اختصاص دارد.

قاضی‌زاده هاشمی افزود: به فاصله دو هفته این سوال مطرح شد. بعد چه شد؟ یک عده از تامین اجتماعی به دیوان بابت این دستور رییس‌جمهور شکایت کردند. رئیس مجلس ورود پیدا کرد و برداشت خود از بند «ز» تبصره سال قبل را که گفت این پول‌ها در یک حساب برود را مطرح کرد و گفت رئیس‌جمهور به استناد این بند دستور داده است. در قانون بودجه امسال موضوع دیگری تصویب کردید. مگر ما مخالفتی داریم؟ مگر این حق کارگران و عین قانون نیست؟

وی افزود: در بودجه امسال  گفتید سازمان تامین موظف است تمامی سهم درمان را در حسابی نزد خزانه‌داری کل کشور با عنوان بیمه درمان تامین اجتماعی ذخیره کند. سازمان تامین اجتماعی این منابع را خرج می‌کند. مگر دولت و من می‌توانیم در مورد این مصوبه تصمیم بگیریم؟ این مبلغ فقط برای زایمان و تصادفات و درمان باید خرج شود و با این پول نباید ساختمان ساخته شود. شما خواستید خاطرجمع باشید.

وزیر بهداشت گفت: اگر نماینده‌ای مصوبه مجلس را قبول ندارد می‌تواند طرح بدهد و بنابراین ما اهل مصادره نیستیم. مصادره کار قاضی است ما دنبال سر و سامان دادن درمان هستیم. می‌خواهیم کارگر اگر پولی می‌دهد برای درمان، در درمان خرج شود. یک ده آباد بهار از یک شهر خراب است.
منبع: ایسنا
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش ویژه
پربازدید ها
آخرین اخبار
پربحث ترین عناوین