تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۰:۴۵ - ۰۸ خرداد ۱۳۹۶
محمدجواد جمالی نوبندگانی*
در حال حاضر کشور با مشکلات زیادی در حوزه جوانان مواجه است. این مشکلات مختص یک بخش خاص نیست و به نوعی بخش های اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، هنری و ... را درگیر خود کرده است.

به جرات می توان گفت زمانی این معضلات مرتفع می شود که برای اشتغال جوانان فکری اساسی شده باشد. وقتی جوان دارای شغل است می توان روی بخش های اجتماعی، فرهنگی و ... آن فکر کرد. به نظر من آقای روحانی در دولت جدید خود باید بر روی موضوع ایجاد شغل جوانان متمرکز شود، مخصوصا اشتغال جوانان فارغ التحصیل.

در این سال های اخیر با موج جوانان بیکاری روبرو شدیم که از تحصیلات خوبی برخوردار بودند. امروز دستگاه های آموزشی کشور باید رشته های متناسب جامعه که دارای بازار کار است را به جوانان معرفی کند. دیگر به مانند گذشته نمی توان این سیستم آموزشی را در دانشگاه ها دنبال کرد. بسیاری از رشته های موجود دانشگاهی از هیچ فرصت شغلی برخوردار نیستند و جوان پس از صرف کلی زمان و هزینه موقع فارغ التحصیلی خود متوجه شرایط بد بازار می شود.

متولیان آموزش کشور می باید قبل از وقوع بحران برای آینده جوانان فکری کنند. بطور مثال برنامه ریزی و هدایت تحصیلی جوانان ما با مشکلات زیرساختی روبرو است. در بسیاری از مواقع فردی که دیپلم می گیرد با برنامه دقیقی رشته دانشگاهی خود را انتخاب نمی کند و آنطور که باید و شاید آینده نگری را در دستور کار خود قرار نمی دهد. این چنین ورودی به دانشگاه با احتمال زیاد با بیکاری آن فرد در آینده مواجه خواهد شد. حال اگر متولیان آموزش کشور با حساب و کتاب بیشتری در این حوزه ورود پیدا کنند و از لحظه ای که دانش آموز به دنبال انتخاب رشته خود در مدرسه است تا روزی که برای ورود به دانشگاه به انتخاب رشته مورد نظر خود فکر می کند او را حمایت و آگاه سازند بسیاری از مشکلاتی که می تواند در آینده گریبان جوان را بگیرد حل و فصل می شود.

با مطالعه دقیق در برخی رشته های دانشگاه می توان دریافت که این رشته ها خارج از محیط دانشگاهی دارای هیچ بازدهی نیست پس چرا اکنون برای جلوگیری از وقت و هزینه وارد عمل نشویم. چرا باید بسیاری از خانواده ها به دلیل نداشتن آگاهی لازم درآمد خود را صرف درس خواندن بیهوده فرزندان خود کنند.

بحث ایجاد شغل و اشتغال زایی موضوعی است که دکتر روحانی برای آن تاکید دارد و احساس می شود در دوره دوم کاری خود این موضوع را بطور جدی دنبال کند. مطمئنا بخش زیادی از حل موضوع بیکاری در گرو تحصیل هدفمند جوانان است. برخی ایجاد اشتغال را با رفاهیات اشتباه گرفته اند و امروز به جای فرصت سازی برای جوانان به دنبال ایجاد رفاهیاتی مثل ساخت سالن های سینما و ورزشی برای جوانان هستند. باید دانست که رفع بیکاری الویت اول کشور است و ایجاد بناهای تفریحی مخصوصا برای جوانان موضوع فرعی این روزهای کشور است.

*نماینده مجلس
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۳/۱۳
0
0
جوانان و جامعه بيشتر از آقايان مشاور هدايت تحصيلي در آموزش و پرورش مي فهمند. مشكل نبود شغل و بازار كار است نه هدايت تحصيلي. اكثر هدايت كنندگان تحصيلي به دنبال رساندن افراد به علاقه شان نيستند بلكه به دنبال شما فهم و كشش عقلي تان بيشتر از اين نيست افراد را به سمت حفظ فاصله طبقاتي هدايت مي كنند.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار
پربحث ترین عناوین