تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۱:۳۷ - ۱۸ مرداد ۱۳۹۶
زهرا ساعی در گفت‌وگو با رویداد۲۴ تشریح کرد
نماینده مردم تبریز،آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی در خصوص چرایی وقایع اخیر پادگان ها گفت: بسیاری از صاحب نظران معتقدند با توجه به جمعیت فراوان کشور و امکانات موجود، شاید بتوان سربازی را از حالت اجباری خارج کرد و تبدیل به وضعیتی نیمه اجباری کرد که در آن وضعیت، اجباری برای انجام خدمت سربازی نباشد ولی برای داوطلبان، حقوق ماهانه در نظر گرفته شود و از نظر مالی در این دو سال تامین شوند تا پس از پایان سربازی و در هنگام ضرورت، به خدمت فراخوانده شوند. این آسیب شناسی می تواند دیگر بخش های مرتبط با حوزه مورد بحث را نیز در بر بگیرد.
رویداد۲۴- نماینده مردم تبریز،آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی در خصوص چرایی وقایع اخیر پادگان ها گفت: بسیاری از صاحب نظران معتقدند با توجه به جمعیت فراوان کشور و امکانات موجود، شاید بتوان سربازی را از حالت اجباری خارج کرد و تبدیل به وضعیتی نیمه اجباری کرد که در آن وضعیت، اجباری برای انجام خدمت سربازی نباشد ولی برای داوطلبان، حقوق ماهانه در نظر گرفته شود و از نظر مالی در این دو سال تامین شوند تا پس از پایان سربازی و در هنگام ضرورت، به خدمت فراخوانده شوند. این آسیب شناسی می تواند دیگر بخش های مرتبط با حوزه مورد بحث را نیز در بر بگیرد.

اخیرا اتفاقاتی چون خودکشی سربازان و آسیب زدن آنها به یکدیگر در پادگان ها به امری نگران کننده تبدیل شده، زهرا ساعی، سیاست مدار اصلاح طلب و عضو حزب اعتدال و توسعه در گفت و گو با رویداد۲۴ به آسیب شناسی این معضل پرداخته و راهکارهای رسیدگی به آن را بررسی کرد.

طی ماه های اخیر، شاهد انتشار اخباری هستیم که حکایت از افزایش رخدادهایی همچون تیراندازی به سوی سربازان در پادگان توسط یکی از سربازان وظیفه و کشته و زخمی نمودن آنها یا خودکشی سربازان در محل انجام خدمت دارد. به نظر شما افزایش این اتفاقات، ناشی از چه موضوعی است؟

متاسفانه در طول دو ماه گذشته تاکنون، چندین خبر از تیراندازی در پادگان ها و شلیک سربازان به سوی هم خدمتی ها و پرسنل پادگان، مخابره شده است که هم از نظر تعداد و هم از نظر تلفات، نسبت به گذشته و اتفاقات مشابه در سال های قبل، افزایش چشمگیری داشته است. همچنین آمار خودکشی سربازان در پادگان ها و در حین دوران انجام خدمت وظیفه نیز بسیار ناراحت کننده است. اما این موضوع که افزایش این اتفاقات از چه دلایلی ناشی می شود باید به نکته ای مهم و قابل تامل اشاره نمایم و آن نکته اینست که ما در موضوع سربازی، روزآمد و منطبق بر شرایط روحی و روانی امروز جامعه، پیش نیامده ایم. منظورم اینست که ما نیازمند آسیب شناسی در حوزه سربازی و شرایط انجام خدمت وظیفه همگانی هستیم؛ چراکه بسیاری از شرایط و اوضاع در طول زمان، از زمان تصویب این قانون تاکنون، تغییر یافته است.

به صورت ویژه، منظور شما آسیب شناسی در کدامیک از بخش های حوزه سربازی  است؟

ببینید قوانین پس از اجرا، معایب و ضعف های خود را نمایان می سازند، به ویژه آنکه شرایط نیز در گذر زمان، با تغییراتی مواجه شده باشد. لازم است بگویم منکر ضرورت وجود خدمت وظیفه نیز نیستم اما آنچه مدنظر من است این موضوع می باشد که باید برای ارتقای جایگاه دوران سربازی و ظرفیت سازی برای آن، به آسیب شناسی اقدام نمود. 

امروز دیدگاه در جامعه نسبت به دوران سربازی، دیدگاهی است که آن را نوعی عدم بهره برداري مناسب از وقت و معطلی به حساب می آورد. خب این موضوع باید آسیب شناسی شود که چرا اینگونه است و چگونه می توان برای این دوران، ظرفیت سازی کرد. یا موضوع دیگر، همگانی بودن آنست. بسیاری از مشکلات موجود روحی و روانی در سربازان، به همین موضوع برمی گردد. بسیاری از صاحب نظران معتقدند با توجه به جمعیت فراوان کشور و امکانات موجود، شاید بتوان سربازی را از حالت فعلي خارج نمود و تبدیل به وضعیتی مبتني بر رويكردهاي حرفه اي و تخصصي تر کرد که در آن وضعیت، اجباری برای انجام خدمت مقدس سربازي به شيوه فعلي نباشد و با توجه به روحيات و توانايي و تخصصهاي افراد توجه به علاقه افراد نيز داشت ولی برای داوطلبان به بخشهاي سخت تر، حقوق ماهانه در نظر گرفته شود تا از نظر مالی در این دو سال تامین شوند و پس از پایان سربازی و در هنگام ضرورت، به خدمت فراخوانده شوند. این آسیب شناسی می تواند دیگر بخش های مرتبط با حوزه مورد بحث را نیز در بر بگیرد.

بیان کردید بروز بسیاری از مشکلات روحی و روانی در سربازان، به اجباری بودن سربازی باز می گردد. چگونه می توان این موضوع را تشریح کرد؟
باید بپذیریم که شرایط امروز جامعه و امکانات رفاهی موجود و تغییر سبک رفتاری در خانواده ها، موجب شده است تا بسیاری از نوجوانان و جوانان، در رفاه بیشتر و وابسته تر به خانواده و کم تحمل تر نسبت به اسلاف خود، رشد کنند و کودکی را سپری نمایند لذا نسبت به برخی مشکلات و شرایط، آسیب پذیرتر بوده و واکنش احساسی و آنی بیشتری از خود نشان می دهند. این افراد، هنگامی که با دوران اجباری سربازی مواجه می شوند خود را درگیر در یک بحران فرض می کنند چراکه مجبورند بسیاری از اقدامات را انجام دهند و بسیاری از اقدامات را ترک نمایند. باید از خانواده، فاصله بگیرند، دو سال از عمر خود را دورتر از خانواده بگذرانند، با شرایطی از اجبار مواجه شوند که تا قبل از آن، با چنین شرایطی بیگانه بودند و در نتیجه؛ از نظر عاطفی و روحی-روانی دچار مشکل می شوند. اگر بررسی مدون و دقیقی صورت گیرد متوجه خواهیم شد که چه تعداد از سربازان، فرار کرده و یا درصدد فرار بوده اند و یا حداقل، فکر فرار به ذهنشان خطور کرده است. لذا جوانی که تحت فشار روحی-روانی قرار گیرد نسبت به کوچک ترین اتفاقات، واکنش عصبی از خود بروز خواهد داد و در نتیجه؛ ممکن است به جای تحمل شرایط سخت، دست به اقدامات جبران ناپذیری بزند. البته اتفاقات اخیر، صرفا به مبحث مورد اشاره، خلاصه نمی شود و دلایل دیگری همچون مشکلات اقتصادی و يا پيش زمينه هاي اخلاقي را نیز باید مورد توجه قرار داد.

مشکلات اقتصادی چگونه می تواند در بروز حوادثی از قبیل حوادث اخیر نقش آفرینی کند؟

ببینید جواني که چشم انداز مناسبی از آینده خود نداشته باشد و به طور مثال در سن ازدواج باشد ولی شرایط اقتصادی تشکیل خانواده را نداشته باشد یا دارای مدرک تحصیلی باشد ولی کار مناسبی نیافته باشد، هنگامی که به تنهایی با خود به معضلات موجود در مسیر زندگی می اندیشد ممکن است به دلیل آنکه با مشاور اجتماعی مناسبی نیز مشورت نکرده است. به ناامیدی دچار شود و همین ناامیدی ممکن است او را به سوی اقداماتی از قبیل خودکشی بکشاند. لذا تسهیل امور مرتبط با زندگی اقتصادی سربازان نیز نقش مهمی در راستای پویایی دوران سربازی و کاهش حوادثی از نوع حوادث اخیر خواهد داشت.
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۷ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۹
0
0
نیمه اجباری نظر خوبی است افراد زیادی هسند که به خاطر مسائل اقتصادی نمی توانند به خدمت بروند بهترین گذینه این است ازکسانی که توان مالی دارند پول گرفته به کسانی که به خاطرتامین هزینه زندگی همسر وخانواده نمی توانندبه خدمت سربازی بیایند یک حقوق قابل قبولی بدهند تااینگونه سربازان فراری به خدمت روآورند .من خود شخصا باچشم خود دیدم دوبرادرباهم بایدبه سربا زی می رفتند چون هزینه زندگی مادر وهمسران خودرا باید باکارگری تامین می کردند نتوانستند به خدمت بروند
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار
پربحث ترین عناوین