تاریخ انتشار: ۱۰:۴۸ - ۲۰ مهر ۱۳۹۶
فدریکا موگرینی:
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که در صورت خروج آمریکا از برجام، پیامی که برای دنیا مخابره می‌شود این است که واشنگتن قابل اعتماد نیست.
رویداد۲۴-مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که در صورت خروج آمریکا از برجام، پیامی که برای دنیا مخابره می‌شود این است که واشنگتن قابل اعتماد نیست.

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مصاحبه با شبکه پی‌بی‌اس بار دیگر لغو توافق هسته‌ای از طرف آمریکا را اشتباه خواند.

وی در سخنانی گفت: در صورت خروج آمریکا از برجام، پیامی که برای دنیا مخابره می‌شود این است که واشنگتن قابل اعتماد نیست چون توافقی را رد می‌کند که همین کشور {آمریکا} دو سال پیش در شورای امنیت در حمایت از آن رای داد و قطعنامه مربوط به توافق هسته‌ای به اتفاق آرا به تصویب رسید.

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در حالی خروج از توافق هسته‌ای ایران را اشتباه ارزیابی کرده است که انتظار می رود دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در سخنرانی یکشنبه آینده خود توافق هسته‌ای با ایران را تایید نکند.

توافق هسته‌ای ایران یکی از موضوعات مهم نشست دوشنبه آینده وزرای خارجه اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ خواهد بود.

عدم تایید توافق هسته‌ای از سوی ترامپ، به کنگره آمریکا اجازه خواهد داد تا به رئیس جمهور اجازه دهد تحریم ها و محدودیت های بیشتری را علیه ایران وضع کند.

کنگره بر اساس قانونی، رئیس جمهور آمریکا را ملزم کرده است تا هر 90 روز پایبندی ایران به توافق هسته ای را تایید کند.

بر اساس قانون بازنگری توافق هسته‌ای، اگر رئیس جمهور توافق هسته‌ای را تایید نکند، کنگره 60 روز فرصت خواهد داشت تا تحریم هایی را که بر اساس توافق هسته ای تعلیق شده، بار دیگر از سر بگیرد، آن هم با رای اکثریت هر دو مجلس.

تلاش های دیپلماتیک اتحادیه اروپا برای حفظ توافق هست‌ ای با ایران اکنون بر کنگره آمریکا متمرکز شده است.

31 اوت آژانس بین المللی انرژی اتمی برای هشتمین بار متوالی پایبندی ایران به مفاد توافق هسته ای را تایید کرده است. 14 سپتامبر نیز دولت ترامپ لغو تحریم های هسته ای علیه ایران را تمدید کرده است.

برخی مقام های آمریکایی نیز اعلام کرده اند که دولت واشنگتن قصد دارد تا راهبرد جدیدی را در قبال ایران معرفی کند.

یک مقام ارشد آمریکایی گفت: تحت راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران، توافق فعلی حفظ خواهد شد ولی همراه با تلاش هایی که در چارچوب توافق هسته‌ای فعلی صورت گرفته، سعی خواهد شد تا بازرسی ها تقویت گردد و طرحی برای آنچه که پس از انقضای اعتبار توافق هسته‌ای اتفاق می افتد، تنظیم شود.
منبع: تسنیم
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار
پربحث ترین عناوین