تاریخ انتشار: ۱۳:۲۶ - ۰۵ اسفند ۱۳۹۶
اسلام در تغییر هرگونه اوضاع سیاسی، اجتماعی یا اقتصادی نکته مهمی را مد نظر دارد. در دیدگاه اسلامی فرد و جامعه نباید دست بسته و در شرایطی نا مناسب باقی بماند در حالی که سایرین رو به جلو حرکت کرده و پیشرفت می کنند.

رویداد۲۴-اسلام در تغییر هرگونه اوضاع سیاسی، اجتماعی یا اقتصادی نکته مهمی را مد نظر دارد. در دیدگاه اسلامی فرد و جامعه نباید دست بسته و در شرایطی نا مناسب باقی بماند در حالی که سایرین رو به جلو حرکت کرده و پیشرفت می کنند. نماینده آیت الله سیستانی با تاکید بر اینکه تغییر اوضاع سیاسی از اعتراف به اشتباهات و شکست ها و شروع اصلاحات آغاز می شود، گفت: تغییر اوضاع سیاسی ممکن است سال ها به طول بیانجامد، اما باید امیدواربود و اراده داشت.

حجت الاسلام و المسلمین عبدالمهدی کربلایی در حرم مطهر امام حسین(ع) در سخنانی اظهار داشت: اسلام در تغییر هرگونه اوضاع سیاسی، اجتماعی یا اقتصادی نکته مهمی را مد نظر دارد. در دیدگاه اسلامی فرد و جامعه نباید دست بسته و در شرایطی نا مناسب باقی بماند در حالی که سایرین رو به جلو حرکت کرده و پیشرفت می کنند.

وی تاکید کرد: نمی توان از دیگران انتظار داشت که تغییر را برای ما به ارمغان آورند، تغییرات از درون سرچشمه می گیرد، خواه فردی، بنیادی و یا اجتماعی باشد.

نماینده آیت الله سیستانی با بیان اینکه تغییر نیازمند برنامه ایست که بدون آن نمی توان به اصلاح اشتباهات، شکست ها و ناکامی ها پرداخت، ادامه داد: هر فرد در مدرسه، اداره دولتی، خانواده یا نهاد سیاسی باید در اندیشه تغییر باشد. زیرا این امر، همان حرکت درست به سوی هدف است. تغییر از اعتراف به اشتباهات و شکست ها، و اراده و عزم راسخ آغاز می شود.

کربلایی افزود: شاید تغییر با مجموعه ای از سختی ها، محدودیت ها و اراده های سست مواجه شود، زیرا ممکن است با منافع کسانی که مخالف اصلاح هستند در تضاد باشد. اما ما خواهان امید، اراده و عزم راسخ هستیم چرا که ممکن است این تغییر در رسیدن به هدف، مدت زمان بسیاری به درازا بکشد.

وی با بیان اینکه تغییر اجتماعی، سیاسی یا فردی ممکن است ده ها سال به طول انجامد، اما ما باید امیدوار بوده و اراده داشته باشیم، گفت: تغییر نیازمند رهبران شایسته و کارآمد است. مردم بیش از برنامه به رهبر نیاز دارند و باید فرصت چنین تغییری به آنان داده شود. این رهبری مستلزم دربرداشتن چند ویژگی ست و هر آن کس که این ویژگی ها را داشته باشد باید این مسئولیت را بر عهده گیرد.

نماینده آیت الله سیستانی مردم را به پیروی از شیوه های صحیح تغییر فراخواند و عنوان کرد: از جمله این شیوه ها پیروی از اسلوب منطق است. مردم را باید با حرکت گام به گام به سوی تغییر، با استفاده از اسلوب منطق و مدارا و تفهیم دیگران در اینکه برای مثال این راه و روش نادرست است، دعوت کرد. زیرا گاهی شرایط مد نظر در زمان کوتاه حاصل نمی شود.

کربلایی در ادامه با تأکید بر ضرورت استمرار امر به معروف و نهی از منکر اظهار داشت: این خود جامعه است که با توسل به خود و بدون نیاز به حکومت ها و رژیم های استبدادی و بدون عوامل نظارتی نسبت به اصلاح نفس اقدام می کند.

وی تصیح کرد: اسلام قوانین و آموزه هایی را برای انجام واجبات و پیشگیری از هرج و مرج وضع کرده است. همگان باید بر مسأله امر به معروف و نهی از منکر اهتمام ورزند که این امر از خانه آغاز شده، و به بازار، دانشگاه و تمام سطح جامعه می رسد.

نماینده آیت الله سیستانی در پایان با بیان اینکه بسیاری از ما مسئولیت تغییر را بر عهده سایرین می گذاریم، گفت: هر کدام از ما باید اشتباهات و شکست های خود را شاسایی کند و در تغییر مشارکت داشته باشد، نه اینکه آن را مسئولیت دیگران بداند.

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: