تاریخ انتشار: ۱۰:۵۹ - ۱۴ شهريور ۱۳۹۷
هیئت حمایتی سازمان ملل در لیبی از توافق بر سر آتش‌بس میان طرف‌های درگیر در حومه جنوبی طرابلس خبر داد، این توافق شامل بازگشایی فرودگاه این استان هم می‌شود.
توافق آتش‌بس در طرابلس لیبی تحت نظارت سازمان ملل امضا شد
رویداد۲۴ به نقل از پایگاه خبری اسکای نیوز، هیئت سازمان ملل در لیبی در بیانیه‌ای اعلام کرد، با نظارت غسان سلامه، نماینده ویژه این سازمان در لیبی توافقنامه برقراری آتش‌بس میان طرف‌های درگیر در حومه جنوبی طرابلس امضا شد، این توافق‌نامه شامل پایان دادن به اقدامات خصمانه، حفظ جان غیرنظامیان و دارایی‌های خصوصی و دولتی و بازگشایی فرودگاه "معیتیقه" در طرابلس است.

درگیری‌های موجود در طرابلس و اطراف آن موجب آواره شدن هزاران تن از ساکنان شد و وقوع درگیری‌ها از ۱۷ اوت میان شبه‌نظامیان مسلح در طرابلس منجر به کشته شدن ۵۰ تن و زخمی شدن ۱۳۸ تن دیگر شد که اکثر آن‌ها غیرنظامی هستند.

لیز تروسل، سخنگوی کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل اعلام کرد، از زمان آغاز درگیری‌ها در طرابلس از بیست و ششم اوت دست کم ۲۱ غیرنظامی کشته شده که دو تن از آن‌ها زن و کودک هستند.

تروسل در نشست خبری در ژنو افزود، طرف‌های درگیر لیبی در مناطق مسکونی آن با سلاح‌هایی مانند موشک و تانک به صورت کورکورانه اقدام به تیراندازی و حمله می‌کردند. وی از این طرف‌ها خواست به منظور دور نگه داشتن غیرنظامیان و اهداف مدنی همه تدابیر لازم را اتخاذ و دست از حملات بی‌هدف و کورکورانه بردارند.

این مقام مسؤول نسبت به اثرات این درگیری‌ها بر کسانی که در شرایط بدی زندگی می‌کنند مانند مهاجران و آوارگان ابراز نگرانی کرد و گفت، حدود ۸۰۰۰ مهاجر به صورت ظالمانه در بازداشتگاه‌هایی که در مناطق درگیری قرار دارند، بازداشت هستند و به غذا و دارو دسترسی ندارند.

وی همچنین نسبت به گزارش‌های مربوط به غارت ابراز نگرانی کرده و گفت، صد‌ها خانواده به موجب درگیری‌های اخیر آواره شده و برخی به مدارس پناه برده‌اند. برخی خانواده‌ها هم همچنان در مناطق درگیری بدون برق، آب و غذا محاصره شده‌اند.

تروسل ادامه داد، طبق اطلاعاتی که هیئت حمایتی سازمان ملل در لیبی دریافت کرده، روز شنبه، اول سپتامبر به سمت امدادگران انسانی که در حال خارج کردن غیرنظامیان تحت محاصره بودند، تیراندازی شده است.

وی در این نشست خبری از همه طرف‌های درگیر در لیبی خواست، وصول کمک‌ها و امدادگران انسانی را هر چه سریع‌تر و بدون هیچ مانعی به غیرنظامیان نیازمند تسهیل کنند و هرگونه حمله به تردد یگان‌ها و انتقال مواد پزشکی متوقف و خروج امن غیرنظامیان راغب به ترک مناطق درگیری را فراهم کنند.

همچنین هماهنگ‌کننده امور انسانی سازمان ملل در لیبی روز سه شنبه خسارت‌های وارده به غیرنظامیان به دنبال درگیری‌ها در طرابلس را محکوم کرد و گفت، به دلیل حملات بی‌هدف طرف‌های درگیر خانواده‌های ساکن طرابلس در حالتی از ترس زندگی می‌کنند و این حملات برخی از خانواده‌ها را وادار به فرار از منازل خود کرده و به یکی از مراکز بهداشتی خسارت زده است.

وی به نیابت از جامعه انسانی لیبی از همه طرف‌های درگیر خواست هر چه سریع‌تر استفاده کورکورانه از سلاح را در مناطق مسکونی کنار گذاشته، همه اقدامات متجاوز را متوقف و مذاکرات برای آتش‌بس را از سربگیرند. همه طرف‌ها باید به تعهدات خود براساس قوانین انسانی بین‌المللی عمل، سلامت غیرنظامیان و مراکز مدنی را تضمین کنند و اجازه کمک‌رسانی‌ها را به مناطق متضرر دهند.

این مقام مسؤول گفت، سازمان ملل درباره سلامت آوارگان داخلی، پناهندگان و مهاجران در طرابلس نگران است و برای فراهم کردن کمک‌های انسانی در حال هماهنگی با مقامات است.
منبع: ایسنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: