تاریخ انتشار: ۱۶:۲۲ - ۲۷ آذر ۱۳۹۷
دستور فیلترینگ اینستاگرام داده شده است؛

از دلواپسی برای فیلتر اینستاگرام تا رواج فیلترشکن‌ها +فیلم

پیامک‌های تهدیدآمیز سازماندهی شده که گفته‌اند از طرف دلواپسان ارسال می‌شود و داستانی‌است که هنوز ادامه دارد.
از دلواپسی برای فیلتر اینستاگرام تا رواج فیلترشکن‌ها +فیلم
رویداد۲۴ آن‌ها دلواپسند. یک روز برای لوایح FATF و روز دیگر بابت فعال بودن تلگرام و اینستاگرام. پیامک‌های تهدیدآمیز سازماندهی شده هم یکی از ابزار کارشان است.

اوایل هفته جاری سیلی از پیامک با پیش شماره‌های ۰۹۱۵، ۰۹۱۲، ۰۹۳۷، ۰۹۰۱، ۰۹۳۹ و ۰۹۱۳ به سوی نمایندگان مجلس سرازیر شد که خواهان فیلتر اینستاگرام بودند.

مهدی شیخ عضو کمیسیون فرهنگی مجلس معتقد است که این پیامک‌ها کار مردم عادی نیست تاجایی که سابقه ماجرا هم در ماجرای FATF و تلگرام نشان داد که پیامک‌های تهدید آمیز به صورت سازماندهی شده از محلی مشخص مانند مشهد می‌آمد سمبه شان هم پر زور است. حداقل با همین شیوه توانستند فشار بیاورند تا تلگرام فیلتر شود.
ارسال کنندگان پیامک نمایندگان مجلس را بابت فیلتر نکردن اینستاگرام خائن خطاب کرده اند. یا گفته اند اینستاگرام باعث گسترش فساد در جامعه شده. مشخص است که پشت ماجرای پیامک‌ها چیز دیگری است. چرا که به گفته طیبه سیاووشی نماینده مجلس، اصلاً بحث فیلترینگ در اختیار مجلس نیست و کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه که نمایندگانی از دولت، قوه قضائیه، مجلس و نیروی انتظامی دارد، برای فیلترینگ تصمیم می‌گیرد و اگر هم به نتیجه نرسد قوه قضائیه با حکم قضایی دستور به فیلتر کردن می‌دهد مانند ماجرای تلگرام.

گفتنی است اواخر هفته گذشته سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشورجواد جاویدنیا سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور با انتقاد از فعالیت اینستاگرام در کشور گفت: بسیاری از علما، استادان و دانشجویان هر کدام با استدلال خود خواهان فیلترینگ اینستاگرام هستند.

عبدالصمد خرم‌آبادی، دبیر پیشین کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه سال گذشته گفته بود که شبکه اجتماعی اینستاگرام در واقع یک شبکه جاسوسی غیر قابل کنترل است که میلیون‌ها محتوای مجرمانه علیه امنیت داخلی و خارجی کشور و محتوای غیر اخلاقی و علیه مقدسات اسلامی را منتشر می‌کند. او گفته بود که دستور فیلتر اینستاگرام صادر شده، اما وزارت ارتباطات کوتاهی می‌کند.

حالا جانشینش جواد جاویدنیا دبیرجدید کارگروه هم اخیرا گفته که اینستاگرام باید چند سال پیش فیلتر می‌شد. بسیاری از علما و اساتید دانشگاه و دانشجویان هر کدام با استدلال خود خواهان فیلترینگ این نرم افزار هستند. او گفته حتی برخی تمام مسئولان فضای مجازی کشور را به خاطر برخورد نکردن با این پدیده بی‌غیرت خطاب می‌کنند و حق هم دارند.
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: