تاریخ انتشار: ۰۶:۱۹ - ۰۸ بهمن ۱۳۹۷
آصفی در گفت‌وگو با رویداد۲۴ بررسی کرد؛
تاکنون ارتش و نیرو‌های مسلح در اختیار نیکولاس مادورو است، اما در آینده شرایط به این بستگی دارد که ارتش به چه سمت و سویی حرکت می‌کند.

آمریکا ونزوئلا را حیات خلوت خود می‌داند/ فشارها بر ونزوئلا ادامه دار است

رویداد۲۴ زینب غبیشاوی: بحران در ونزوئلا پیش از اعلام ریاست جمهوری خوان گوایدو کم نبود و با ادعای جدید رئیس پارلمان تنش‌ها به اوج خود رسید. کشورهای دنیا در مواجهه با رخدادهای ونزوئلا به دو بلوک تقسیم شده‌اند؛ آنها که از دولت مستقر حمایت کرده‌اند و مادورو را رئیس جمهور می‌دانند و آنها که اعلام کرده‌اند از خوان گوایدو حمایت خواهند کرد. مانند تجربه‌های مشابه، این بار هم ایالات متحده آمریکا گروه کشورهای دوم قرار دارد.

با افزایش بحران‌ها، نیکلاس مادورو اعلام کرده علاوه بر مذاکره با مخالفان، حاضر است با آمریکا نیز مذاکرات خود را شروع کند. این گزینه در حالی مطرح شده که الیوت ابرامز یکی از مخالفان سرسخت مادورو به عنوان نماینده ویژه آمریکا برای مسائل ونزوئلا انتخاب شده است. بدین ترتیب سخت بتوان احتمال داد که مذاکرات ونزوئلا و آمریکا به آن سمت برود که مادورو تمایل دارد.

حمیدرضا آصفی سخنگوی پیشین وزارت خارجه به رویداد۲۴ می‌گوید: موضوع ونزوئلا را می‌توان از چند بعد مورد توجه قرار داد. از زمانی که مادروو در انتخابات پیروز شد، آمریکایی‌ها شروع به انجام حرکت‌های زیر پوستی برای تخریب کردند، این تخریب‌ها تا جایی ادامه پیدا کرد که ما در نهایت شاهد تظاهرات و اعتصاب‌های گسترده در این کشور بودیم. آن چیزی که اتفاق افتاد این بود که اخیرا در همین بحران‌ها رقیب ایشان به عنوان رئیس جمهور سوگند یاد کرد.

آصفی معتقد است حرکت آمریکایی‌ها به این شکل بود که ابتدا انتخابات را زیر سوال بردند، تحریم‌ها را افزایش دادند، شکاف میان مردم ایجاد کردند و در نهایت با یارگیری و ارتباط با کشور‌های هم‌پیمان فشارشان را بر ونزوئلا بیشتر کردند. تخریب و فشار‌های آمریکا، اما به همینجا ختم نشد و در ادامه از اروپایی‌ها نیز درخواست کردند پول‌های ونزوئلا را پرداخت نکنند.

روند تخریبی و فشار به ونزوئلا ادامه دار خواهد بود

آصفی گفته این فشار‌ها و روند تخریبی در ونزوئلا همچنان ادامه خواهد یافت زیرا ونزوئلا از جهات مختلفی مانند ذخایر نفتی، کشوری مهم در منطقه‌ای مهم است و آمریکا این کشور را حیات خلوت خود می‌داند، به همین دلیل بود که رئیس جمهور خودخوانده از همان ابتدا کارش را با آمریکایی‌ها پیش برد. آمریکا نیز اعلام کرد که اگر دولت در این کشور تغییر کند، تحریم‌ها را برخواهد داشت پول‌ها را برایشان ارسال خواهد کرد.

سخنگوی پیشین وزارت خارجه می‌گوید تاکنون ارتش و نیرو‌های مسلح در اختیار رئیس جمهور مستقر در این کشور یعنی مادورو است، اما در آینده شرایط به این بستگی دارد که ارتش به چه سمت و سویی حرکت می‌کند.

آصفی ادامه داد: شواهد نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها با توسل به ادعای برقراری دموکراسی در دنیا درصدد ایجاد دولت‌های دست نشانده هستند. غافل از اینکه نمی‌توان مردم سالاری و دموکراسی را صادر کرد. البته در این بحران، همراهی کشور‌های اروپا با آمریکا نیز قابل توجه است و نشان می‌دهد که در مقاطع حساس کشور‌های اروپایی به سمت اروپا غش می‌کنند و شرایط را برای ونزوئلا روز به روز سخت‌تر می‌کنند.

او می‌گوید: اگرچه کشور‌هایی مانند ایران، روسیه، چین، ترکیه، آفریقای جنوبی و ... حمایت خود را از دولت قانونی ونزوئلا اعلام کرده‌اند و دولت ونزوئلا نیزبرای صحبت با آمریکا و مخالفان اعلام آمادگی کرده است، اما به نظر می‌رسد آمریکا به همراه برخی از کشور‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای فشار‌ها را به ونزوئلا افزایش خواهند داد.

سخنگوی وزارت خارجه دولت اصلاحات، با بیان اینکه شرایط ونزوئلا تا زمانی که یکی از طرفین دست برتر را در اختیار داشته باشد، ادامه خواهد داشت، تصریح کرد: اکنون برتری با دولت قانونی است، اما این برتری نسبی و شکننده است و باید طی روز‌های آینده باید ببینیم مردم و ارتش بیشتر به کدام سمت می‌روند و فشار‌های خارجی نیز تا چه اندازه خواهد شد.

آصفی می‌گوید: اینکه روابط ایران در آنجا به چه سمت و سویی می‌رود به این بستگی دارد که کدام جناح دست برتر و قالب را در این کشور در اختیار داشته باشد.

خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: