تاریخ انتشار: ۰۶:۲۷ - ۰۳ مرداد ۱۳۹۸

موضع احتمالی بوریس جانسون در مورد نفتکش ها/ لندن کنار برجام می‌ماند یا ترامپ؟

آنچه اوائل ژوئیه جاری رخ داد، شاید تحت فشار آمریکا بود که بریتانیا در "دام" مواجهه با ایران و درگیری با این کشور افتاد.

  رویداد۲۴روزنامه فرانسوی لاکروا در گزارشی با عنوان "بحران با ایران، نخستین آزمون بوریس جانسون" نوشته که موضوع تنش میان تهران و لندن اولین آزمایش سیاست خارجی اوست.

این روزنامه نوشته «همین که جانسون در دفترش مستقر شود، باید به موضوع ایران بپردازد؛ زیرا در حال حاضر این تنش در "خط اول" موضوعات مورد توجه این کشور است. انتخاب‌ها و تصمیمات نخست وزیر جدید نشان‌دهنده جهت‌گیری او در سیاست خارجی است.»

لاکروا در ادامه می‌پرسد: آیا بوریس جانسون موضع لندن را در مورد برجام تغییر خواهد داد با این هدف که به واشنگتن نزدیک شود تا توافقی تجاری به دست آورد و مشکل از دست دادن بازار اروپا را جبران کند؟

تا حالا بریتانیا یکی از سه کشور اروپایی امضاکننده توافق اتمی با ایران توانسته حمایت خود از این توافق و در عین حال مخالفت خود با سیاست "فشار حداکثری" واشنگتن علیه ایران برای وضع تحریم‌های مختلف علیه این کشور مدیریت کند.

اما آنچه اوائل ژوئیه جاری رخ داد، شاید تحت فشار آمریکا بود که بریتانیا در "دام" مواجهه با ایران و درگیری با این کشور افتاد.

لاکروا در ادامه با اشاره به نظر وزیر دفاع اسپانیا درباره اینکه توقیف نفتکش ایرانی در جبل الطارق توسط بریتانیا "به درخواست" آمریکا صورت گرفته بود، نوشته که «سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا درباره مسیر این نفتکش به بریتانیا خبر داده بودند. نفتکشی که مظنون به انتقال نفت به سوریه و شکستن تحریم‌های اروپا علیه این کشور بود.»

این روزنامه در ادامه با اشاره به وقایع و حوادث پس از آن و توقیف نفتکش بریتانیایی توسط ایران، نوشته آیا بوریس جانسون خود برای ایجاد یک نیروی دفاعی دریایی در خلیج فارس اقدام خواهد کرد؟ یعنی همان چیزی که وزیر دفاع بریتانیا روز دوشنبه اعلام کرد یا به شرکت در نیروی دفاعی در خلیج فارس به رهبری آمریکا تن خواهد داد؟
منبع: انتخاب
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: