تاریخ انتشار: ۱۲:۴۱ - ۰۳ مرداد ۱۳۹۸

اختلاف بر سر حضور واسطه!/ رویترز: انگلیس درباره توقیف نفتکش استنا امپرو نماینده‌ای به ایران نفرستاده است

در حالی که مقام‌های ایران معتقدند انگلیس درباره توقیف نفتکش استنا امپرو به ایران نماینده فرستاده است، رویترز به نقل از لندن اعلام کرده که چنین موضوعی صحت نداشته است.

اختلاف بر سر حضور واسطه!/ رویترز: انگلیس درباره توقیف نفتکش استنا امپرو نماینده‌ای به ایران نفرستاده است

رویداد۲۴ یک منبع دیپلماتیک بریتانیا پس از آنکه برخی رسانه‌ها خبری مبنی بر این منتشر کردند که لندن یک میانجی را برای رایزنی درباره نفتکش انگلیسی توقیف شده به تهران فرستاده است، آن را تکذیب کرد.

این منبع گفت: ما از ارسال هیچ نماینده‌ای به ایران به عنوان میانجی مطلع نیستیم.

سپاه پاسداران ایران روز جمعه گذشته از توقیف نفتکش انگلیسی در تنگه هرمز به دلیل رعایت نکردن قوانین بین‌المللی خبر داد. این اقدام پس از آن انجام شد که نیرو‌های انگلیس در جبل‌الطارق یک نفتکش حامل نفت ایران را توقیف کردند.

شرکت استینا بالک، مالک نفتکش توقیف‌شده استنا امپرو در تنگه هرمز که با پرچم انگلیس در حرکت بود، روز چهارشنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که توانسته است با خدمه این کشتی تماس مستقیم برقرار کند. به گفته این شرکت سوئدی، این تماس در آخرین ساعات شامگاه سه‌شنبه برقرار شده است.

در بیانیه شرکت استینا بالک با استناد به اظهارات ناخدای کشتی توقیف شده، آمده است که خدمه همگی سالم بوده و همکاری خوبی با مأموران ایرانی در کشتی دارند.

اریک هانل مدیرعامل استینا بالک از این گام مثبت قدردانی و ابراز امیدواری کرده که این "اولین نشانه"، پیشرفت‌های مثبت دیگری را از سوی مقام‌های ایران به همراه داشته باشد.

مقامات کشورمان اقدام انگلیس در جبل‌الطارق را مصداق دزدی دریایی و خلاف قوانین بین‌المللی دانسته‌اند.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران نیز تاکید کرد که اقدام ایران در توقیف نفتکش انگلیسی در راستای اجرای قوانین بین‌المللی کشتیرانی بوده است.

انگلیس به همین بهانه اعلام کرده است که قصد دارد با همکاری کشور‌های اروپایی یک نیروی دریایی در خلیج فارس برای به اصطلاح محافظت از کشتیرانی در این منطقه ایجاد کند.

مقامات ایران تاکید می‌کنند که هیچ نیرویی غیر از کشور‌های منطقه نباید در خلیج فارس حضور داشته باشد و تامین امنیت این منطقه باید به ایران و سایر بازیگران منطقه‌ای واگذار شود.

منبع: ایسنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: