تاریخ انتشار: ۱۰:۰۲ - ۰۴ مرداد ۱۳۹۸
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس:

با دستور حاکمیتی طلاق و اعتیاد کاهش نمی‌یابد/ آمار آسیب‌های اجتماعی واقعی نیست

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با انتقاد از اینکه عزم جدی برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی وجود ندارد، گفت: آمار طلاق و اعتیاد با دستور‌های دولتی و حاکمیتی کاهش نمی‌یابد بلکه شرایط اجتماعی جامعه باید به سمت کاهش آسیب‌های اجتماعی پیش برود.
با دستور حاکمیتی طلاق و اعتیاد کاهش نمی‌یابد/ آمار آسیب‌های اجتماعی واقعی نیست
رویداد۲۴  پروانه سلحشوری با انتقاد از اینکه اعتیاد و طلاق در جامعه بیداد می‌کند، تصریح کرد: همه اذعان دارند این آسیب‌ها وجود دارد، اما به نظر می‌رسد تمرکز سیاست‌گذران و آن‌هایی که در این حوزه‌ها فعال هستند بر روی مدیریت آسیب‌های اجتماعی نیست.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، افزود: نهاد‌های متولی مانند بهزیستی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی باید حساسیت لازم را برای کنترل آسیب‌های اجتماعی داشته باشند و بر اساس برنامه ششم توسعه؛ باید تا پایان برنامه کاهش ۲۵ درصدی آسیب‌های اجتماعی را داشته باشیم، اما معتقدم آمار آسیب‌های اجتماعی مانند طلاق و اعتیاد به هیچ وجه با دستور‌های دولتی و حاکمیتی کاهش نمی‌یابد.

سلحشورى افزود: اگر چه شرایط اجتماعی باید به سمتی برود که اعتیاد کاهش یابد، اما متأسفانه به نظر می‌رسد شرایط اجتماعی کشور به گونه‌ای نیست که بتوان در جهت کاهش آسیب‌های اجتماعی گام برداریم؛ وظیفه مجلس قانونگذاری است و کار دیگری نمی‌تواند انجام دهد، اما نه از سوی دولت و نه از طرف نهاد‌هایی که با این گونه آسیب‌ها مرتبط هستند، عزم جدی برای مقابله با آسیب‌ها وجود ندارد و به همین دلیل اعتیاد در کشور بیداد می‌کند.

وی با یادآوری برخورد پلیس با دختر تهرانی در پارک، گفت: نیروی انتظامی یکی از نهاد‌های متولی برخورد با اعتیاد است، اما به نظر می‌رسد دستگاه‌ها وظایف اصلی خود را فراموش کرده به مسائل فرعی و جزئی می‌پردازند؛ بنده به دلیل اینکه گفتم برخورد نیروی انتظامی با آن دختر درست نبود مورد هجمه و تحت فشار قرار گرفتم که چرا این حرف را زدم و گفتند اولویت جامعه را تشخیص نمی‌دهی و نباید چنین اظهاراتی را مطرح کنید؛ در واقع در یک دور باطل از افراد اینچنینی تقدیر می‌شود و بجای اینکه از زحمت کشان نیروی انتظامی که در دفاع از امنیت کشور با تمام وجود فعالیت می‌کنند تقدیر شود به سمت قطبی‌سازی جامعه می‌روند.

سرقت موبایل و خودرو به شدت افزایش یافته است

عضو فراکسیون زنان مجلس دهم با انتقاد از اینکه سرقت خودرو و موبایل به شدت افزایش یافته است، تصریح کرد: سرقت موبایل به یک امر عادی در کشور تبدیل شده در این رابطه طیف‌های زیادی طی هفته‌های اخیر برای سرقت موبایل و خودرو به ما مراجعه کرده‌اند، تماس گرفتند و کمک خواستند.
وی با انتقاد از اینکه سارقان معلول شرایط اقتصادی هستند، گفت: معتقدم جز تعداد اندکی سایر افراد از روی ناچاری دزدی می‌کنند و وظیفه نیروی انتظامی است که این مشکلات را کنترل کند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه دزدی‌های اینترنتی بیداد می‌کند، افزود: پلیس فتا باید با ورودی جدی این معضل را مدیریت کند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با انتقاد از اینکه آمار آسیب‌های اجتماعی واقعی نیست، تصریح کرد: جرائم و آسیب‌های اجتماعی با افزایش فقر، بیکاری و کاهش رفاه مردم رشد می‌کنند و متاسفانه داریم به سمتی می‌رویم که این جرایم برای ما شهروندان معمولی هم امری عادی جلوه می‌کند و چنین جامعه‌ای پرخطر و پرریسک است.

عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی یادآور شد: متاسفانه مردم با فقر اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کنند، اما دغدغه‌های جناحی توجه و تمرکز و توجه به مسائل دیگر سبب شده مشکلات مردم شنیده نشود یعنی خود ما هم از شرایط سخت زندگی مردم آن طور که باید و شاید مطلع نیستیم؛ بر اساس اعلام مرکز پژوهش‌ها ۴۰ درصد جمعیت کشور زیر خط فقر هستند و این آمار بسیار زیاد است و نیاز است برای کاهش فقر چاره اندیشی کرد.

سلحشوری یادآور شد: تمامی وزارتخانه‌ها بودجه فرهنگی دارند در حالی که به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان متولی فرهنگ بودجه مناسبی اختصاص نمی‌یابد ما در برنامه ششم پیگیر این موضوع بودیم که نهاد‌های متولی آسیب‌های اجتماعی یکی شوند تا تنها یک نهاد پاسخگو باشد، زیرا اگر نهاد‌های متولی متعدد باشد هر دستگاهی مسئولیت را به گردن دیگری می‌اندازد و بی شک این موضوع یکی از دلایلی است که ما نتوانستیم در مقابله با آسیب‌های اجتماعی موفق باشیم، اما ما هم به عنوان نهاد قانونگذاری نتوانستیم نهاد‌ها را یکی کنیم و هیچ کدام هم زیر بار نمی‌روند تا زیرمجموعه دیگری قرار گیرند.

وی با بیان اینکه کمیته امداد باید مددجویان را توانمند و اشتغال زایی ایجاد کند، گفت: نه اینکه مستمری اندکی را به آن‌ها پرداخت کند که حتی کفاف گذران زندگی شان نشود؛ کمیته امداد برای کاهش فقر مطلق بودجه کلانی می‌گیرد و باید شفاف سازی شود که این بودجه کجا مصرف می‌شود؟ البته کمیته امداد مراجعه کنندگان بسیاری دارد.
منبع: ایسنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: