تاریخ انتشار: ۱۳:۲۴ - ۰۵ مرداد ۱۳۹۸
عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس مطرح کرد؛
پارسایی گفت: با ترخیص خودرو‌های وارداتی طی روز‌های گذشته شاهد تاثیر آن در بازار بوده و هستیم و این نشان می‌دهد که بازار خودرو باید رقابتی باشد نه انحصاری.
بازار خودرو 4

رویداد۲۴ کاهش قیمت خودرو ادامه دارد؛ این مسئله ای است که این روزها در بازار خودرو مشاهده می شود اما چه عواملی باعث کاهش قیمت خودرو شده است؟

چندی پیش مهرداد جمال ارونقی، معاون امور گمرکی گمرک از ترخیص ۶۶۵۳ خودرو وارداتی بر اساس مصوبه هیات وزیران خبر داد و گفت: تاکنون برای ۳۴۰ دستگاه از خودروهای اظهار شده صدور پروانه انجام نشده است.

وی با اشاره به آخرین آمار ترخیص خودرو از گمرک اظهار کرد: بر اساس مصوبه هیأت وزیران مبنی بر ورود خودروی خارجی از تاریخ ۱۶ دی ماه ۱۳۹۷ تا تاریخ ۱۶ تیر ماه ۱۳۹۸ در این مدت ۶۶۵۳ دستگاه خودروی وارداتی از گمرک ترخیص شده است.

برخی از کارشناسان معتقدند که با ترخیص خودروهای وارداتی شاهد ریزش قیمت‌ها در بازار بودیم.

 


عوامل کاهش قیمت خودرو

 

در این خصوص، بهرام پارسایی عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی گفت: عدم عرضه خودرو و ممانعت از واردات آن جزو عواملی بود که باعث درست شدن یک جو روانی در کشور شد که نتیجه این تصمیمات، بالا رفتن غیرمنطقی خودرو بود.

وی افزود: دلالان نیز از این فضا نهایت استفاده را کردند و حتی می‌توان گفت که آن‌ها در تشدید اوضاع بازار خودرو تاثیر زیادی را از خود به جای گذاشتند.

پارسایی تصریح کرد: صعود بیش از حد قیمت خودروها و غیرمتعارف و نامعقول بودن آن باعث شد که بازار خودرو آشفته شود. چنانچه قانون ساماندهی بازار خودرو که قیمت خودرو را نظارت پذیر می‌کند و چند ماه پیش در مجلس به تصویب رسید اجرایی شود می‌توان قیمت خودرو را ساماندهی کرد، از این‌رو اجرایی شدن قانون ساماندهی بازار خودرو عامل موثر در کاهش قیمت خودرو محسوب می‌شود.

وی عنوان کرد: با ترخیص خودروهای وارداتی طی روزهای گذشته شاهد تاثیر آن در بازار بوده و هستیم و این نشان می‌دهد که بازار خودرو باید رقابتی باشد نه انحصاری.

نماینده شیراز در پاسخ به اینکه با این روند کاهشی قیمت‌ها امکان اینکه این وضعیت ادامه پیدا کند چقدر است؟ گفت: اقتصاد کشور ما غیرقابل پیش‌بینی است و نمی‌توان به طور مشخص بگوییم که در آینده چند درصد کاهش قیمت خواهیم داشت ولی با توجه به اینکه قیمت‌های قبلی به حد زیادی کاذب بودند جا دارد این قیمت‌ها بیشتر از این کاهش یابد.

منبع: اقتصاد24
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار