تاریخ انتشار: ۱۱:۱۰ - ۰۶ مرداد ۱۳۹۸
برخی مدیران صندوق‌های پولی آسیا که با عدم اطمینان بازار مواجه هستند، به فکر راهکار‌های جدیدی هستند تا از طریق بخش‌های مختلف فشار بازار جهانی را مهار کنند.
استراتژی هالتر، آسیا را از سقوط اقتصاد جهانی مصون می‌کند؟
رویداد۲۴ اکنون که برخی از صندوق‌های پولی آسیا با بی ثباتی بازار جهانی مواجه هستند، مدیران آن‌ها به استراتژی هالتر روی آورده اند. اصطلاح «هالتر» به این نکته اشاره دارد که مدیران قصد دارند اوراق بهادار خود را بین دارایی‌هایی تقسیم کنند که یا بسیار امن هستند و یا بسیار ریسک پذیرند.

کاهش رشد اقتصادی، تورم اندک، تنش‌های تجاری و محیط زیستی که ۱۴ تریلیون دلار اوراق قرضه منفی تولید می‌کند، تصمیم گیری را برای سرمایه گذاران پیچیده کرده است.

آن‌ها مجبور شده اند نظریه‌های اساسی را از نو بررسی کنند و سهام را نقطه غیر قابل انکار بهرمند از رشد اقتصادی و اوراق قرضه را گریزگاهی در تنش‌های اقتصادی تعریف کنند.

استراتژی «هالتر» کمک می‌کند تا صندوق‌هایی که پول را در سراسر اوراق قرضه، سهام و دارایی‌های جایگزین مدیریت می‌کنند ریسک اقتصادی را کنترل کنند و دیگر بازیابی یا رکود اقتصاد جهانی نقش تعیین کننده نداشته باشد.

آلن روسکین، استراتژیست دویچه بانک، در یادداشتی می‌نویسد: «مدت‌ها بود که تصور می‌شد تجارت بلندمدت و ریسک زیاد، نرخ سود بهره را کاهش می‌دهند، اما این دو موضوع ظاهرا متناقض اکنون می‌توانند بخشی از یک سبد سهام را تشکیل دهند».

باید خاطرنشان کرد که ایده «هالتر» روسکین شامل تثبیت جایگاه در بازار‌های نوظهور ارز مانند پزوی مکزیک، روپیه هند و دارایی‌های واقعی و بلند مدت برزیل از اوراق قرضه دولتی و ارزشمند طلا برای امنیت بیشتر است.

از دیدگاه هو وی فوک، مسئول ارشد سرمایه گذاری DBS در سنگاپور، رویکرد «هالتر» مواجهه بی نظیر را با دو بخش مولد دارایی‌های درآمدزا و سرمایه گذاری‌های غیرگردشی مانند تکنولوژی و تجارت الکترونیک را به ارمغان می‌آورد.

لیست خرید

اما هو وی فوک، لیست خریدی هم ارائه می‌دهد: مانند خرید خدمات فناوری آمریکا که نسبت به سخت افزار و لوازم الکترونیکی مصرفی در مقابل تنش‌های تجاری آسیب پذیری کمتری دارد؛ خرید اعتبار سرمایه گذاری املاک و مستغلات که جریان درآمد جذاب و قابل پیش بینی را به همراه دارد؛ خرید اوراق قرضه با نرخ سرمایه گذاری‌های کمتر و خرید سهام چینی.

طرح «هالتر» کری کریگ، استراتژیست ملبورنی JPMorgan Asset Management، از یک سو اوراق قرضه دولتی با ریسک پایین و از سوی دیگر اوراق قرضه سودده یا بی ارزش را ارائه داده است که درآمد ثابتی تولید می‌کنند. این در حالی بود که کریگ و همکارانش در تنظیم استراتژی با عدم قطعیت و فشار اقتصادی ناشی از جنگ تجاری آمریکا و چین روبرو بودند.

پیتر ویلمزهرست، مدیر سبد سهام Franklin Templeton Investments، که با استراتژی «هالتر» به دنبال سهام ۲۲۵ میلیون دلاری است، در مصاحبه‌ای گفته است: «اکنون سوال این است که چه اتفاقی خواهد افتاد؟ آیا جنگ تجاری فروکش خواهد کرد یا اوج می‌گیرد؟ آیا شاهد اختلافات بیشتری میان آمریکا و ایران خواهیم بود؟ چرا که این کشمکش‌ها می‌تواند بر قیمت نفت، تورم و نرخ سود بهره تاثیرگذار باشد. در این میان، رشد اقتصادی کجاست و به کدام سمت می‌رود؟»

استراتژی «هالتر» به سرمایه گذاران کمک می‌کند تا از تاثیرات دو گانه سناریو‌های مختلف در امان باشند و سبد سهام در پی رخداد‌های مختلف سیر صعودی یا نزولی به خود نگیرد.

بازپرداخت واقعی

در شرایط فعلی، قسمت مطمئن «هالتر» که عمده سرمایه گذاری را شامل می‌شود همان صندوق‌های پول بازار، اوراق قرضه مستقل با ارزش و طلا است. بخشی از توسعه منفی و بدهی‌های بازار توسعه یافته باز هم برآمده از استراتژی‌های مختلف «هالتر» است که به سرمایه گذاران ثابت کرده باید آماده پرداخت هزینه‌های ایمنی و نقدینگی برخی از دارایی‌ها باشند.

از طرف دیگر، بخش ریسک پذیر شامل اوراق قرضه شرکت‌های دارای رتبه پایین‌تر و دارایی‌های بازار نوظهور، از جمله سهام آن‌ها است.

فراموش نکنیم امسال سهام جهانی تقریبا ۱۷ درصد رشد داشته و بازار بورس نیز به بالاترین حد خود نزدیک شده و طلا نیز به اوج شش سال خود رسیده است. همه این‌ها در حالی است که درآمد سهام پایین‌ترین سطح تاریخ خود را دارد.

در این میان، سرمایه گذارانی از جمله تمپلتون بر نمایندگی سهامی شرط بندی می‌کنند که درآمد ثابتی دارند. درآمد اینگونه سهام‌های زیرساختی تا حدی زیادی نسبت به رکود اقتصادی و اعتبار سرمایه گذاری املاک (REITs) ایمن هستند.

اما ویلمزهرست طرفدار بانک‌هایی مانند Standard Chartered است که احساس می‌کند پاداش خوبی به سرمایه گذاران می‌دهند.

به عقیده وی، بخش مالی مهمترین قسمت بازار سهام است، اگر اقتصاد تا حدی رشد کند، تغییرات زیادی در این بخش حاصل می‌شود و اگر هم اقتصاد رشدی نداشته باشد باز هم سود جالبی از سود سهام و بازخرید‌ها عاید می‌شود.

صندوق مستقل ۱۵۴ میلیارد دلاری استرالیا اخیرا از قبول برنامه جدید برای فروش بخشی از سرمایه خصوصی و سرمایه گذاری‌های زیرساختی خود سر باز زد تا دارایی‌های نقد و شفاف تری داشته باشد. نکته مثبت دیگر نهفته در این استراتژی این است که برنامه ریزی‌ها بر پایه چشم انداز کوتاه مدت نیستند.
منبع: اقتصاد24
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: