تاریخ انتشار: ۱۰:۲۲ - ۰۷ مرداد ۱۳۹۸
الجزیره:

بوریس جانسون درباره ایران با ترامپ به توافق می‌رسد؟

مارتین نیفیاس، تحلیلگر مسائل امنیتی و نظامی بر این عقیده است که دولت بریتانیا به رهبری بوریس جانسون، در خصوص بحران با ایران، با آمریکا توافق خواهد کرد.
بوریس جانسون درمورد ایران، در نهایت با ترامپ توافق خواهد کرد
رویداد۲۴ مارتین نیفیاس، تحلیلگر مسائل امنیتی و نظامی در گفتگو با الجزیره افزود: بریتانیا می‌داند که ایران و آمریکا نمی‌خواهند وارد مقابله نظامی شوند؛ هر چند که وقوع ان هم بعید نیست. در این میان، واشنگتن تلاش می‌کند توافق هسته‌ای تازه‌ای با تهران امضا کند و ایران خواهان رفع تحریمهاست.

نیفیاس تصریح می‌کند که ایرانی‌ها محتاطند و به سمت مقابله‌ای آشکار با آمریکا نمی‌روند، بلکه به وارد آوردن ضربه‌هایی به هم پیمانان آن می‌پردازند.

نیفیاس در رابطه با دولت‌های خلیج فارس می‌گوید: این دولت‌ها نمی‌توانند از خود محافظت کنند؛ اما تنها هم نیستند، چرا که هم پیمانان غربی شان هرگز اعراب را در مقابله با ایران رها نمی‌کنند. وی با تاکید بر اینکه طرف‌های خارجی، آمریکا را به سمت جنگ سوق نمی‌دهند، تصریح می‌کند که در بین خود آمریکایی ها، برخی مسئولان، خواستار افزایش فشار‌ها بر ایران، برای قبول مذاکره هستند.

این درحالی است که سامی الفرج، رئیس مرکز مطالعات استراتژیک کویت تاکید می‌کند که آمریکا از ابزار فشار روزافزون علیه ایران استفاده می‌کند، تا به توافق تازه‌ای با ان دست یابد. اما ایران تلاش می‌کند بحران اقتصادی خود را حل کرده و جهان را به نحوی تنبیه کند، تا متوجه هزینه بالای اقداماتی شود، که دولت‌های هم پیمان علیه ایران انجام میدهند.

در مورد ابزار‌های به کارگرفته شده، الفرج معتقد است که آمریکا در مسیر تهدید تهران در حرکت است؛ درحالی که ایران مشغول تقویت بازو‌های خود در منطقه است.

الفرج، در رابطه با دخالت دولت‌های خلیج فارس در این بحران معتقد است که این دولت‌ها توان خروج از بحران فعلی را ندارند؛ بویژه انکه بحرین، امارات و عربستان، مشتاق جنگ هستند؛ این دولت‌ها آمریکا را تشویق به جنگ می‌کنند، در حالی که خود توان تحمل هزینه‌های آن را ندارند.

وی تضعیف یک قدرت منطقه‌ای مانند ایران را به نفع آمریکا نمی‌داند، بلکه از نظر او، بهتر است ایالات متحده، ایران را زیر چتر صلح با خود قرار دهد. ضمن انکه ادامه بحران، به نفع ایران است؛ چرا که می‌تواند از افزایش قیمت‌های نفت بهره ببرد.
منبع: انتخاب
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: