تاریخ انتشار: ۱۰:۳۸ - ۰۷ مرداد ۱۳۹۸
تعداد نظرات: ۱ نظر
رئیس مجلس:

فرمول افزایش حقوق ۹۸ تغییر می‌کند

رئیس مجلس در مکاتبه‌ای با رئیس جمهور، رای پیشین هیئت تطبیق مصوبات دولت با قوانین درخصوص نحوه افزایش حقوق کارمندان دولت را کان لم یکن اعلام کرد.
فرمول افزایش حقوق ۹۸ تغییر می‌کند
رویداد۲۴ درحالی حداقل حقوق کارمندان در سال ۹۸ بایستی حدود ۴۰۰ هزار تومان افزوده می‌شد که با اجرای تغییر شکل یافته این حکم قانون بودجه، عملا منافع حداکثر بگیران تامین و پرداخت نهایی به حداقل بگیران با ابهاماتی رو به رو شده است. به این ترتیب، نحوه افزایش حقوق کارمندان دولت، با ابهام جدی مواجه و اعتراضات برخی حقوق بگیران و نمایندگان مجلس را در پی داشته است.

گفتنی است، برخی نمایندگان مجلس به نحوه افزایش حقوق‌ها در سال ۹۸ در حالی اعتراض کرده بودند که مصوبه دولت مورد تایید هیئت تطبیق مصوبات دولت با قوانین مجلس قرار گرفته است.

بر این اساس در تازه‌ترین مکاتبه میان روسای مجلس و دولت در خصوص نحوه افزایش حقوق‌ها در سال ۹۸ آمده است، بر اساس بررسی‌ها و اعلام نظر هیئت تطبیق مصوبات دولت با قوانین و مستند به مواد ۸۵ و ۱۳۸ قانون اساسی، مراتب در خصوص نحوه افزایش حقوق سال ۹۸ کارمندان دولت ابلاغ می‌شود. پس از انقضای مهلت یک هفته‌ای مقرر در قانون آن بخش از مصوبه که مورد ایراد قرار گرفته ملغی اثر خواهد بود.

در ادامه این مکاتبه آمده است، الف-بر اساس ماده ۳ قانون برنامه ششم توسعه، دولت مکلف است برسی‌های لازم را جهت برقراری عدالت در نظام پرداختها، رفع تبعیض و یکسان سازی دریافت‌ها داشته باشد.

ب-طبق ماده ۷۶ قانون مدیریت خدمات کشوری، حداقل و حداکثر حقوق و مزایای مستمر شاغلین، بازنشستگان و وظیفه بگیران مشمول این قانون و سایر حقوق بگیران دستگاه‌های اجرایی و صندوق‌های بازنشستگی وابسته به دستگاه‌های اجرایی هرسال با پیشنهاد سازمان به تصویب هیات وزیران می‌رسد).

ج-براساس تبصره ذیل همین ماده قانونی: سقف حقوق ثابت و فوق العاده‌های مستمر نباید از ۷ برابر حداقل حقوق ثابت و فوق العاده‌های مستمر تجاوز کند. علیهذا، نظر به تصریح قوانین مزبور علاوه بر شاغلان، بازنشستگان و وظیفه بگیران دیگر دستگاه‌های اجرایی و صندوق‌های وابسته به آن‌ها که چه بسا ممکن است دارای قوانین خاصی بوده باشند نیز از حیث حداکثر در یافتی‌ها تابع سقف مقرر در تبصره ذیل ماده ۷۶ قانون خدمات می‌باشد. مضافا اینکه مستثنی شدن عناوین شمارش شده در ماده ۱۱۷ قانون مدیریت از شمول عام مقررات مندرج در این قانون، مفهم این امر نیست که همین عناوین از شمول حکم یا مقرره خاص مندرج در تبصره ذیل ماده ۷۶ قانون مدیریت خدمات کشوری نیز مستثنی به شمار آیند.

بر این اساس تبصره الحاقی به ذیل ماده ۲ و ذیل بند ۵، دو فقره مصوبه اصلی هیات وزیران به مشخصات صدرالذکر که اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و...، را مستثنی از شمول حداکثر سقف مندرج در بند ۵ مصوبه و مالا مستثنی از شمول حکم یا مقرره خاص مندرج در تبصره ذیل ماده ۷۶ قانون مدیریت خدمات می‌داند از این حیث که متضمن تضییق شمول قانون می‌باشد مغایر قانون است.

با ابلاغ این نظر، رای مقدماتی هیات بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین که به شماره ۱۱۲۲۰ /ه ب. مورخ ۱۸/۰۲/۱۳۹۸ به دولت ابلاغ گردید، چون مبنی براشتباه بوده است کان‌لم‌یکن اعلام می‌گردد.
منبع: تسنیم
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۰
0
0
با سلام
افزايش حقوق ؟ به چه معني و مفهومي . كاركنان نفت جز زحمت كش ترين و پركارترين و درآمد زا ترين كاركنان دولت هستند. متاسفانه سقف حقوق فقط براي اين كاركنان به صورتي مقرر شده كه لطمات جبران ناپذيري به خانواده آنها وارد ميكند. تمام افراد سپاهي و كاركنان قوه قضاييه و خيلي اقشار ديگر اصلا سقف حقوقي ندارند ولي نفتي ها درست در زماني كه فكر ميكنند كمي ميتوانند از زحماتشان به صورت مادي نتيجه بگيرند و در سالهاي پاياني عمر كاري خود با سقف حقوق مواجهه ميشوند و حداق 5 سال آخر را دريافتي ثابتي دارند كه به لطف دولت فخيمه اين حقوق حتي كفاف زندگي خودشان به صورت معمولي هم نميدهد چه برسد به پس انداز. در اخر عمر بايد سربار شوند . جالب است كه پدر من با 26 سال سابقه دريافتي 1/5 ميليوني دارد و بقيه از حقوق كارگران و معلملن ابراز نگراني ميكنند. وزير نفت تمام امكانات را از ما گرفت تا مقبول درگاه آقايان واقع شود. پول يارانه از جيب نفتي ها ميرود . پاداش اوپك توسط آقايان خورده ميشود.سقف حقوق موثر براي نفتي ها اجرا ميشود و انوقت دم از عملكرد خوي ميزنند!!!!! عملكرد ايشان براي نفرات نفتي خوب كه نه < افتضاح است ولي قطعا براي خوردن و پر كردن جيب لز ما بهتران عالي است . به خصوص با شرايط تحريم كه مشكل فروش نفت است و چپاول حضرات كمي به مشكل خورده است .
اميدواريم كه يا با ما نيز مانند افراد قوه قضاييه با=يا سپاهي يا هيات علمي برخورد شود يا خومان به فكر بيوفتيم كه از سال 25 كاري دنبال عمكرد خوب در كار نبوده و همزمان در ساير شركتهاي برادران روسي به خدمتگزاري مشغول شويم تا اندكي الاممان تسكين يابد
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: