تاریخ انتشار: ۱۰:۴۴ - ۰۷ مرداد ۱۳۹۸
فایننشال تایمز بررسی کرد؛
تحریم‌های آمریکا روابط میان ایران و امارات را نیز دستخوش تغییر کرده، به طوری که طبق پیش بینی یکی از مقامات مسئول امارات متحده عربی، میزان تجارت میان این دو کشور نسبت به قبل نصف خواهد شد.
کوچ شرکت‌های ایرانی از دوبی به ترکیه، عمان و مالزی
رویداد۲۴ فایننشال تایمز در گزارشی از کوچ شرکت‌های ایرانی از دوبی به ترکیه، عمان و مالزی خبر داد. این سایت نوشت: پیش بینی می‌شود تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران میزان روابط تجاری ایران و امارات را به شکل قابل توجهی کاهش دهد. این در حالی است که دوبی از سال‌ها پیش یکی از مراکز تجاری خارجی ایران به شمار می‌رفت، به طوری که سال گذشته روابط بازرگانی این دو کشور به ۱۹ میلیارد دلار رسید.

اما نگرانی در مورد تنش‌های شدید در منطقه، نوسان در نرخ ارز و ترس شرکت‌ها از عبور از تحریم‌های آمریکا باعث کاهش شدید تجارت دوجانبه شده است.

پیامد‌های اقتصادی اخیر تاکیدی بر این واقعیت بود که چگونه بن بست روابط میان ایران و آمریکا می‌تواند در سراسر خاورمیانه ـ حتی در کشور‌های پشتیبان مواضع خشن واشنگتن علیه ایران ـ تاثیرات منفی داشته باشد.

ابوظبی، پایتخت و ثروتمندترین امارت، یکی از وفادارترین حامیان دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا در اعمال فشار اقتصادی بر ایران بود. محمد بن زاید، ولیعهد ابوظبی و مرد نیرومند امارات متحد عربی، مدت زیادی با ایران سر ستیز داشت و امارات یکی از معدود کشور‌های منطقه خلیج فارس بود که از تصمیم ترامپ برای خروج از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ تهران (برجام) استقبال کرد.

اکنون مقامات امارات متحده عربی به خوبی آگاه هستند تنش‌های بیشتر می‌تواند روابط کشورشان را با ایران تیر و تار کند. پاتریک مورفی، یکی از مقامات شرکت حقوقی بین المللی Clyde & CO، در گفت و گویی گفت: “دلیل اصلی کاهش تجارت به دلیل فقدان نگرش ریسک پذیر مؤسسات مالی است. آن‌ها ترجیح می‌دهند بر مشتریان اماراتی که در ایران فعالیت دارند، سرمایه گذاری نکنند و این تصمیم به این خاطر است که بانک‌های مسئول ترخیص مالی آمریکایی تجارت با ایران را برای آن‌ها ممنوع کرده اند. ”

فشار بر اقتصاد ایران همزمان با چندین سال رشد بی رمق اقتصادی در امارات، ناشی از کاهش قیمت نفت و افزایش هزینه‌های زندگی است. قیمت ملک در دوبی که بیشتر شرکت‌های ایرانی را در خود جای داده است، در مقایسه با سال ۲۰۱۴ تا ۲۵ درصد کاهش یافته است و رشد تولید ناخالص داخلی سال گذشته به ۱.۹ درصد نزول داشت. پیامد‌های اقتصادی این تنش برای امارات ویران کننده خواهد بود که سعی داشته در بنادر و فرودگاه ها، صنعت گردشگری و تجارت منطقه‌ای مدل تجاری باشد.

دبی همچنان که برای میزبانی نمایشگاه بین المللی Expo۲۰۲۰ آماده می‌شود، بیش از هشت میلیارد دلار برای زیرساخت‌های خود هزینه کرده است. این در حالی است که فجیره، یکی دیگر از امارت‌های شاه نشین، از بزرگترین مراکز حمل و نقل نفت در جهان بشمار می‌آید.

با این حال، بازرگانان معتقدند که امارات متحده عربی نسبت به سال‌های پیش به میزان بیشتری از تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران پیروی می‌کند.

تعداد ایرانیانی که در امارات متحده عربی زندگی می‌کنند از ۱۱۷ هزار نفر در سه سال قبل به ۷۳ هزار نفر کاهش یافته است و تعداد توریست‌های ایرانی نیز از ۷۰۰ هزار نفر در سال ۲۰۱۶ به ۳۵۰ هزار نفر رسیده است. بسیاری از شرکت‌های ایرانی و همچنین شرکت‌های خارجی متمرکز بر ایران نیز برای تجارت کشور‌های ترکیه، عمان و مالزی را ترجیح می‌دهند.
 
منبع: فایننشال تایمز
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: