تاریخ انتشار: ۰۶:۰۸ - ۰۹ مرداد ۱۳۹۸
الجزیره:

گزینه‌های بوریس جانسون برای حل بحران نفتکش‌ها چیست؟‌

‌نمی‌توان با قاطعیت در مورد تمایل بریتانیا برای بحرانی‌تر کردن رابطه خود با تهران، صحبت کرد، اما کانال‌های مذاکره بین تهران و لندن برای حل بحران به شکل دوستانه، وجود دارد.

رویداد۲۴  الجزیره نوشت: وزیر خارجه جدید بریتانیا، دومنیک راب، ایران را به پیروی از قوانین بین المللی و آزاد کردن نفت کش انگلیسی فراخوانده و تاکید کرد که کشورش هرگز در صدد تبادل نفت کش‌ها با ایران نیست.

در ادامه این مطلب آمده است: به دنبال این اظهارات وزیر خارجه بریتانیا، که احتمال حل بحران بین لندن و تهران را از بین می‌برد، یک پژوهشگر متخصص مطالعات ایرانی، معتقد است که سیاست دولت جدید انگلیس، به رهبری بوریس جانسون، تبعیت از سیاست رئیس جمهور آمریکا، دونالد ترامپ است.

وی می‌افزاید: جانسون به دنبال نزدیکی به ترامپی است که وعده معامله تجاری بزرگی را به انگلیس داده است؛ از این رو، جانسون به دنبال ابزاری برای خروج سریع از بحران است.

او ضمن حمایت از تهدیدات ایران در مورد کاهش پایبندی اش به برخی بند‌های برجام، تصریح می‌کند که قانون بین المللی از بریتانیا می‌خواهد به تعهدات خود در سایه توافق هسته‌ای با ایران و حمایت از عملیات فروش نفت، احترام بگذارد؛ اما لندن با توقیف نفت کش ایرانی، از قانون بین المللی و توافق هسته‌ای تجاوز کرده است.

از سوی دیگر، روکسان فارمانفارمایان، استاد مسائل خاورمیانه، معتقد است که قوانین اتحادیه اروپا، قابل تطبیق بر انگلیس نیست. این تحلیلگر، موقعیتی که جانسون در آن قرار گرفته است را دشوار ارزیابی می‌کند؛ چرا که وی مجبور است بین تبعیت از سیاست ترامپ در قبال ایران، که موضعی مورد انتقاد اروپاست، و یا التزام به موضع اتحادیه اروپا، برای تامین امنیت دریانوردی در تنگه هرمز، یکی را انتخاب کند.

اما عبدالله باعبود، متخصص مسائل خلیج فارس و خاورمیانه، از وجود توافق بین دولت جدید بریتانیا و دولت ترامپ، صحبت می‌کند، که براساس آن، انگلیس، به استفاده از شیوه تنش زایی و سپس، کاستن از شدت آن، متکی است.

وی معتقد است که نمی‌توان با قاطعیت در مورد تمایل بریتانیا برای بحرانی‌تر کردن رابطه خود با تهران، صحبت کرد؛ بلکه باید گفت دولت جدید انگلیس، در مرحله ازمون و خطا و بررسی گام‌های خود است؛ علاوه بر اینکه کانال‌های مذاکره بین تهران و لندن برای حل بحران به شکل دوستانه، وجود دارد.

در مورد موضع ایران در زمان حاضر، باعبود معتقد است که این کشور در شرایط دشواری قرار گرفته است، که آن را مجبور به پذیرش تحریم‌های آمریکا می‌کند؛ با این حال، ایران برای رهایی از این تحریمها، تلاش می‌کند؛ همین مساله است که خطر شعله ور شدن جنگ در منطقه را همچنان پابرجا نگاه می‌دارد.
منبع: انتخاب
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: