تاریخ انتشار: ۱۰:۵۱ - ۱۰ مرداد ۱۳۹۸

روابط تجاری ایران و برزیل مصون از تحریم‌های آمریکا

مسیر تجاری جدید ایران و برزیل مصون از تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران است. این در حالی است دیوان عالی این کشور حکم قبلی مبنی بر تحریم‌های اقتصادی آمریکا برای جلوگیری از سوخت گیری کشتی‌های ایرانی را لغو کرده است.
روابط تجاری ایران و برزیل مصون از تحریم‌های آمریکا
رویداد۲۴ روابط تجاری ایران و برزیل نه تنها از تحریم‌های آمریکا در امان مانده است که حجم مبادلات هم از افزایش همکاری‌های اقتصادی دو کشور حکایت می‌کند.

کشتی‌های تجاری ایران در حالی محصولات پتروشیمی را به برزیل صادر می‌کنند و با محصولات کشاورزی این کشور آمریکای جنوبی به ایران برمی‌گردند که روابط تجاری دو طرف قرار است بیش از پیش در برابر تحریم‌های یکجانبه آمریکا در امان باشد.

پیشتر مجید موافق قدیری، رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران در گزارشی تصریح کرد که برزیل بخش عمده‌ای از صادرات سالانه ذرت خود را تقریبا ۹ میلیون تن، به ایران ارسال می‌کند و تاکید کرد که تحریم‌های اقتصادی آمریکا در جلوگیری از حجم گسترده تجارت بین دو کشور ناکام خواهند ماند.

ایران حدود ۳۰ درصد از صادرات ذرت برزیل را خریداری می‌کند و میزان صادرات برزیل به ایران به ۲ میلیارد دلار در سال می‌رسد.

دو کشتی ایرانی تا یک هفته در سواحل برزیل متوقف بودند و به علت تحریم‌های آمریکا امکان سوخت گیری نداشتند. سپس دیوان عالی این کشور حکم قبلی مبنی بر تحریم‌های اقتصادی آمریکا برای جلوگیری از سوخت گیری کشتی‌های ایرانی را لغو کرد.

این حکم پس از هشدار ایران در بازنگری روابط تجاری خود با برزیل و نگرانی شرکت‌های برزیلی رخ داد چرا که جلوگیری از سوخت گیری کشتی‌های ایرانی در سواحل برزیل می‌توانست ضرر‌های اقتصادی غیرقابل جبرانی برای برزیل در پی داشته باشد. به گزارش رویترز، لوکاس فراتس، وزیر تجارت خارجی برزیل، در گزارشی گفته بود هیچ نشانی مبنی بر تاثیر تحریم‌های آمریکا بر روابط دوجانبه ایران و برزیل وجود ندارد.

مجید موافق قدیری درباره اینکه توقف کشتی ایرانی حامل ذرت دامی در برزیل چه تأثیری بر روی قیمت نهاده‌های دامی در بازار داخل داشته، گفته است: این مساله تأثیر چندانی بر قیمت‌های داخلی نداشته، چون ذخایر استراتژیک و حجم ذرت وارداتی در بنادر کشور در ۶۰ سال گذشته بی سابقه بوده است. ضمن اینکه این کالا تحت قیمت گذاری صورت گرفته توسط سازمان حمایت در بین پرورش دهندگان و تولیدکنندگان توزیع می‌شود.

روابط تجاری ایران و برزیل

اما طبق آمار منتشرشده توسط Trading Economics که در جولای ۲۰۱۹ به‌روزرسانی شده، صادرات برزیل به ایران بین سال‌های ۱۹۸۹ تا ۲۰۱۷ به ۱۶۸.۶۱ میلیون دلار رسیده است. این صادرات شامل غلات، گوشت، دانه‌های روغنی، میوه، قند و شیرینی جات، تراموا، علوفه حیوانات، روغن‌های حیوانی و گیاهی، تنباکو و جایگزین آن، خمیر چوب، مواد سلولزی فیبری و آهن یا فولاد هستند.

علاوه بر این، تراز تجاری برزیل طبق آخرین گزارش به ۵۰۲۰ میلیون دلار رسیده است. برزیل به ازای ۱۸۰۴۷ میلیون دلار صادرات، ۱۳۰۲۷ میلیون دلار اقلام مختلف وارد می‌کند.

بر اساس گزارش COMTRADE سازمان ملل از میزان تجارت بین‌المللی، صادرات غلات برزیل به ایران در ماه جولای به ۷۸۲.۶۱ میلیون دلار (ذرت ۷۸۲.۶۱، گندم و مزلین ۱۴.۶۸، گندم سیاه، ارزن و بذر قناری و دیگر غلات ۹۶۷.۴۲ و برنج ۱.۱۷ میلیون دلار) رسیده است. غلات ۳۱ درصد و گوشت ۲۲ درصد صادرات برزیل را به ایران تشکیل می‌دهد.

در اوایل ماه ژوئن، سیدعلی سقاییان، سفیر ایران در برزیل و همیلتون مورینیو، معاون رئیس جمهور برزیل، در نشستی در پایتخت برزیل در مورد راه‌های گسترش روابط دو جانبه بین دو کشور بحث و تبادل نظر کردند.

سال پیش در ماه نوامبر، (۱۹ آبان ماه)، سناتور فرناندو کالور دی ملو، رئیس کمیته روابط خارجی و دفاع ملی مجلس برزیل و رئیس جمهور اسبق این کشور، اظهار داشت که کشورش مصمم است تا روابط دو جانبه با ایران را در زمینه‌های اقتصادی و محیط زیست توسعه دهد.

رودریگو آزردو سانتوس، سفیر برزیل در ایران نیز خاطرنشان کرده بود که شرکت‌های برزیلی زیادی هستند که با آمریکا رابطه تجاری خاصی ندارند بنابراین در معرض تهدید تحریم‌های آمریکا نیستند. آن‌ها می‌توانند با ایران داد و ستد داشته باشند. بنابراین، ظرفیت‌های زیادی برای گسترش روابط برزیل در همه زمینه‌ها مانند نفت و گاز، کشاورزی و ماشین آلات صنعتی و کشاورزی وجود دارد. باید خاطرنشان کرد که محصولات کشاورزی و غذایی هیچگاه به دلایل بشردوستانه مشمول تحریم‌ها نشده‌اند.
منبع: اقتصاد24
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: