تاریخ انتشار: ۱۰:۳۵ - ۱۳ مرداد ۱۳۹۸
در گفت‌وگو با رویداد۲۴ مطرح شد؛

سوءمدیریت داخلی بدتر از تحریم خارجی/ تجار ایرانی گزارش‌های غلط به دولت می‌دهند

در حالیکه آثار تحریم روز به روز بیشتر می‌شود، کارشناسان معتقدند آنچه بیشتر از تحریم آمریکا علیه ایران تاثیرگذا بوده، سوءمدیریت‌های داخلی است. علیرضا مناقبی رئیس هیات مدیره انجمن واردکنندگان مواد غذایی و آشامیدنی می‌گوید: تجار ایرانی یا آدرس غلط می‌دهند یا گزارش‌های دقیقی را به مسئولان دولتی ارئه نمی‌کنند.

سوءمدیریت داخلی بدتر از تحریم خارجی/ تجار ایرانی گزارش‌های غلط به دولت می‌دهند

رویداد۲۴ تجارت بازرگانان ایرانی با شرکت‌های خارجی به کمترین حد خود رسیده است؛ محمدرضا مودودی سرپرست سازمان توسعه تجارت اخیرا گفته تحریم‌های آمریکا علیه ایران در نقل و انتقال ارز برای واردات مواد غذایی و دارو نیز تاثیرگذار بوده است و برخی شرکت‌های خارجی برای دور زدن تحریم‌ها و برای آنکه در لیست تحریم‌های آمریکا قرار نگیرند، قیمت‌های فروش به تاجران ایرانی را بالاتر برده‌اند.

با آنکه تحریم‌ها علیه ایران به بالاترین حد خود رسیده است، اما نظرسنجی که اخیرا در یکی از موسسات ایران انجام  شده بود، نشان می‌داد اکثر مردم ایران بیش از آنکه تحریم‌ها را عامل مشکلات بدانند، از سوءمدیریت‌ها ناراضی هستند. این موضوع درباره بازرگانان نیز مصداق دارد و آنها معتقدند مدیریت در شرایط تحریم به پایین‌تر میزان خود رسیده است. برخی دیگر البته به اسم نارضایتی از شرایط موجود، بیشترین بهره را برده‌اند؛ کما آنکه آمار رسمی دولت از پرداخت ارز دولتی نشان می‌داد شرکت‌های عضو اتاق بازرگانی ایران بالاترین سهم را در دریافت ارز ۴۲۰۰  تومانی داشته‌اند و پرونده بسیاری از آنها اکنون در حال رسیدگی است.

علیرضا مناقبی رئیس هیات مدیره انجمن واردکنندگان مواد غذایی و آشامیدنی به رویداد۲۴می‌گوید: اینکه شرکت‌های اروپایی از کار کردن و تجارت با ایران سرباز می‌زنند یک طرف قضیه است، اما طرف دیگر تجار ایرانی هستند که یا آدرس غلط می‌دهند یا گزارش‌های دقیقی را به مسئولان دولتی ارئه نمی‌کنند.

او می‌گوید: پیشنهاد من این است که مسئولان در بررسی گزارش‌های تجار دقت بیشتری داشته باشند. اینکه ایران تحریم است و مشکلات اقتصادی ایجاد شده درست است و هیچ شکی هم نیست، اما در زمینه اقلام بشر دوستانه و بهم ریختن بازار به خصوص در زمینه دارو باید نظارت بیشتری صورت می‌گرفت؛ چنانچه‌ای عده‌ای تلاش کردند با ارائه گزارش‌های جعلی مدیریت این بازار را در اختیار بگیرند و اقلام را به هر میزان و با هر کیفیتی که می‌خواهند به فروش برسانند. 

به گزارش رویداد۲۴ چندی پیش محمود واعظی موضوع تخلف در واردات دارو را مطرح کرد و از چهار وزیر درباره «تعهدات ارزی ایفا نشده دریافت‌کنندگان ارز واردات دارو و کالا‌های اساسی به مبلغ یک میلیارد یورو خبر داده بود.

پیش از واعظی، سعید نمکی وزیر بهداشت نیز تخلف در حوزه واردات دارو و مواد غذایی را تایید کرده بود و از سرنوشت نامعلوم یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار ارز تخصیصی به تجهیزات پزشکی و نیز رانت و فساد در حوزه سلامت و اخلال در بازار دارو خبر داده بود.

علی شریعتی از بازرگانان ایرانی به رویداد۲۴ می‌گوید: بیشترین تخلفات در این مدت در حوزه دریافت ارز دولتی بود که برخی از شرکت‌ها و افراد از برکات تحریم، بار خود را بستند بنابراین موضوع تنها ظالمانه بودن تحریم‌ها نیست بلکه یکسری بی کفایتی‌ها و چشم‌پوشی‌ها هم در این مدت مشکلات مردم را بیشتر کرد. متاسفانه بسیاری در این مدت ارز گرفتند یا کالایی نیاوردند یا کالای دیگری آوردند و منافع خود را در تحریم‌ها دیدند.

عضو اتاق بازرگانی ایران می‌گوید: وضعیت به گونه‌ای شده  که هر ۱۰ روز یک پرونده فساد اقتصادی رو می‌شود و هرچند در این میان برخی مجازات می‌شوند و یکسری ناخالصی‌ها مشخص می‌شود، اما چهره‌هایی همانند بابک زنجانی‌ها که از دل این تحریم‌ها و دلار ۴۲۰۰ تومانی بیرون آمدند، کم نیستند.

خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: