تاریخ انتشار: ۱۲:۲۵ - ۱۷ مرداد ۱۳۹۸

رویداد۲۴ خبرنگاری از آن دسته کار‌هایی است که می‌توان آن را در زمره مشاغل به معنای واقعی سخت قرار داد، چرا که، اگر چه برای اهلش شغلی لذت بخش است، اما در عین حال، پرفشار و طاقت فرساست. همواره این خبرنگاران هستند که در یک حادثه بعد از نیرو‌های امداد و پلیس و گاهی قبل از آنان به محل مورد نظر می‌رسند، این خبرنگاران هستند که در میدان‌های جنگ اخبار را از بین خطر به سمع و نظر مردم در اقصی نقاط جهان می‌رساند، این خبرنگاران هستند که سعی دارند همت و تلاش و نیز کم کاری و ضعف هر نهاد، سازمان و مسئولی را به گوش سازمان‌های نظارتی و مردم برسانند. خبرنگاران بدون حب و بغض قلم می‌زنند چرا که خبرنگاران جهادگران بی ادعای عرصه قلم در جهت خدمت به مردم هستند.

در زمانی که جامعه نیاز به وفاق و همدلی بیشتری دارد، نقش ایشان برجسته‌تر می‌گردد، زیرا که در عرصه همراه‌سازی مردم در ایجاد تحول و پیشرفت و مقاومت و تسلیم ناپذیری، آثار و پیامد‌های وجودی خود را به واقعیت‌هایی انکارناپذیر تبدیل کرده‌اند. اصحاب رسانه و خبرنگاران، امروز از بازیگران موثر جوامع در تبدیل تهدید‌ها به فرصت‌های تاریخی و طلایی به شمار می‌روند، به گونه‌ای که هم اینک در جامعه ایران اسلامی که از هر سو مورد عملیات روانی و هجمه‌های رسانه‌ای جبهه دشمن قرار گرفته است، مجموعه رسانه‌ای کشور می‌تواند با هوشمندی و هنرمندی مثال‌زدنی به رویارویی اثربخش با آنان بپردازد و بار روانی آن را کاهش دهد.

در این میان حمایت از این قشر از جامعه جهت مصونیت شغلی و ایمنی از تهمت‌ها و هجمه‌ها و دارا بودن امنیت شغلی و نداشتن دغدغه‌های مالی حائز اهمیت است اگرچه سالهاست این مباحث در میان است و در بسیاری موارد، مورد بررسی و پیگیری‌های ویژه نیز قرار داشته است، اما همچنان صاحبان این حرفه در وضعیت مطلوبی قرار ندارند. اهالی صادق و ثابت قدم حوزه‌ی اطلاع‌رسانی و اصحاب قلم و‌رسانه در این امر، سنگربانانی مطمئن در خط اول دفاع از شفافیت و روشنگری در راستای اصلاح امور جامعه محسوب می‌گردند و نباید اجازه داد مشکلات شغلی، سبب عقبگرد ایشان شود و آینده شغلی این قشر تأثیرگذار در جامعه در ابهام بماند. خبرنگاران همیشه به عنوان چشم و گوش و بازوان دستگاه‌های اجرایی در حل مشکلات معرفی شده اند، اما مشکلات آن‌ها هیچ گاه به درستی دیده و یا شنیده نشده است.

این روز را به خبرنگاران و اهالی رسانه، تبریک عرض می‌کنیم و امیدواریم همواره در عرصه اطلاع‌رسانی و شفاف‌سازی، خستگی‌ناپذیر در راه توسعه‌ی جامعه، موفق و پیروز باشند.

*نماینده مجلس دهم شورای اسلامی

منبع: روزنامه اعتماد
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: