تاریخ انتشار: ۱۳:۵۵ - ۱۸ مرداد ۱۳۹۸
تعداد نظرات: ۱ نظر

بمب هسته‌ای آمریکا چگونه بر هیروشیما فرود آمد؟

خروج رسمی آمریکا از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد، آن هم چند روز مانده به سالگرد بمباران اتمی هیروشیما از ‏جمله طنز‌های تلخ تاریخ است که گویی فقط کسانی، چون دونالد ترامپ توانایی خلق آن را دارند.

بمب هستهای آمریکا چگونه بر هیروشیما فرود آمد؟

رویداد۲۴ ایالات متحده جمعه گذشته از ‏پیمانی که ساخت (انباشت) موشک‌های اتمی با برد ٥‌هزار کیلومتر را برای آمریکا و روسیه محدود می‌کرد خارج شد. ‏خروجی که به عقیده بسیاری از تحلیلگران سیاسی سوت آغاز مسابقه تسلیحاتی از نوع اتمی را بار دیگر در جهان به صدا ‏درآورد.

احتمالا امروز نیز همچون سالیان گذشته جهان خاطره کشته‌شدگان بمباران اتمی هیروشیما را گرامی خواهد داشت، ‏اما این یقینا باعث نخواهد شد تا قدرت‌های اتمی به دنبال راهکار برای عقب نماندن از واشینگتن و مسکو در توسعه تسلیحات ‏اتمی خود نباشند. ‏

٧٤‌سال پیش در چنین روزی، برابر ٦ آگوست ١٩٤٥ میلادی، ساعت ١٥: ٨ به وقت محلی، نخستین بمب اتمی تاریخ بر ‏فراز هیروشیما منفجر شد. اما برای دانستن تاریخچه این بمب باید چند سالی به عقب برگردیم و نامه مشهور آلبرت اینشتین ‏خطاب به فرانکلین روزولت رئیس‌جمهوری وقت آمریکا را مرور کنیم.

در این نامه که‌سال ١٩٣٩ به نگارش درآمده اینشتین ‏به روزولت هشدار داده بود آلمان نازی بشدت مشغول تحقیق بر روی ساخت سلاح‌های هسته‌ای است و با توجه به این ‏حقیقت، ایالات متحده نیز باید هرچه زودتر تحقیقات مشابهی را برای دستیابی به این فناوری آغاز کند.

این نامه را باید ‏سرآغازی بر اجرایی شدن پروژه منهتن - مجموعه فعالیت‌های منجر به ساخته شدن نخستین بمب اتمی آمریکا - قلمداد کرد. ‏در این پروژه که بریتانیا و کانادا نیز ایالات متحده را همراهی می‌کردند دانشمندان و فیزیکدان‌های بزرگی، چون رابرت ‏اوپنهایمر و انریکو فرمی تنها با هدف استفاده نظامی از دانش هسته‌ای گرد هم آمدند و به کمک هم شیطانی‌ترین سلاح تاریخ ‏بشر را تولید کردند.

فرانکلین روزولت آن‌قدر زنده نماند که به ثمر رسیدن پروژه منهتن را ببیند و این جانشین او هری ترومن بود که نهایتا افتخار ‏استفاده از نخستین سلاح هسته‌ای تاریخ و دود کردن بیش از ١٠٠‌هزار انسان در یک لحظه را به نام خود ثبت کرد. در ‏جریان کنفرانس پوتسدام - ١٧ جولای تا ٢ آگوست- که ژوزف استالین، وینستون چرچیل و هری ترومن مشغول جنگ بودند، ترومن از طریق یک تماس محرمانه در جریان آزمایش موفق بمب اتمی در ایالت نیومکزیکو قرار گرفت.

این ‏در حالی بود که در آن تاریخ ٣ ماه از مرگ آدولف هیتلر می‌گذشت و جنگ جهانی دوم در اروپا به پایان رسیده بود، اما ژاپن ‏همچنان در شرق آسیا سرسختی از خود نشان می‌داد. حالا همه چیز مهیای یک آزمایش واقعی با قربانیان واقعی بود. ‏

ماموریت به یک بمب افکن بویینگ بی-۲۹ نیروی هوایی ایالات متحده به اسم «انولاگی» که برگرفته از نام مادر خلبان آن ‏سرهنگ پل تیبت بود سپرده شد تا نخستین بمب اتمی تاریخ به اسم «پسر کوچک» را بر فراز هیروشیما رها کند. ٣ روز بعد ‏نیز «مرد چاق» تقدیم اهالی ناکازاکی شد تا کسی گمان نبرد قتل‌عام هیروشیما فقط یک تصادف بوده است! ‏

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
شاهد
|
Singapore
|
۱۸:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۸
0
0
پوتین قبلا با ساخت موشک جدید انرا نقص کرده بود
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: