تاریخ انتشار: ۲۱:۰۰ - ۱۸ مرداد ۱۳۹۸
یک مقام دولت ژاپن گفت: توکیو با توجه به رابطه دوستانه‌ای که با تهران دارد تمایلی به اعزام نیرو به تنگه هرمز ندارد، اما از آنجائیکه که نمی‌خواهد درخواست آمریکا را هم بی پاسخ بگذارد احتمال دارد چند کشتی به آب‌های یمن و تنگه باب المندب اعزام کند.

رویداد۲۴   سخنگوی ارشد دولت ژاپن می‌گوید کشورش برای تصمیم گیری در مورد آنچه می‌تواند انجام دهد تا از کشتیرانی ایمن در خاورمیانه اطمینان حاصل شود عوامل مختلفی را مد نظر قرار خواهد داد و ماموریت تنگه هرمز را به طور جامع مطالعه می‌کند.

به گزارش تلویزیون دولتی ژاپن «یوشیهیده سوگا» روز جمعه به خبرنگاران گفت: دولت از زوایای مختلف اقدامات اثر بخش را مطالعه و بررسی خواهد کرد و یک تصمیم جامع اتخاذ خواهد نمود.

وی از نیاز ژاپن برای اطمینان از تامین با ثبات نفت خام و همینطور روابط با ایالات متحده و ایران به عنوان عواملی اشاره کرد که در این تصمیم گیری مد نظر قرار خواهد گرفت.

زمانی که از سوگا سوال شد که آیا دولت مناطق خاص دریایی برای استقرار نیرو‌های دفاع از خود مد نظر دارد یا خیر؟ او از اظهار نظر خودداری کرد.

مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا روز چهارشنبه زمانی که در توکیو با «تاکشی ایوایا» همتای ژاپن خود دیدار نمود از این کشور درخواست همکاری نمود.

با در نظر گرفتن روابط دوستانه ژاپن با ایران گفته می‌شود که دولت ژاپن در حال مطالعه برنامه‌ای به منظور محافظت از کشتی‌های مرتبط با ژاپن در بیرون تنگه هرمز است یک مقام دولت ژاپن امروز جمعه در همین راستا به خبرگزاری کیودو گفته است دولت این کشور قصد دارد با هدف حفظ رابطه با تهران و واشنگتن به جای تنگه هرمز به آب‌های یمن کشتی اعزام کند.

این مقام ژاپنی افزود: توکیو با توجه به رابطه دوستانه‌ای که با تهران دارد تمایلی به اعزام نیرو به تنگه هرمز ندارد، اما از آنجائیکه که نمی‌خواهد درخواست آمریکا را هم بی پاسخ بگذارد احتمال دارد چند کشتی گشتی به آب‌های یمن و تنگه باب المندب اعزام کند.

او گفته است که ژاپن در حال بررسی اعزام ناوشکن و هواپیمای نظارتی به این تنگه است.

تلاش‌های ترامپ برای پیوستن کشور‌های دیگر به این ائتلاف دریایی عملا شکست خورده است به همین دلیل برای چندمین بار با اعزام نمایندگان و مقامات دولتی به کشور‌های منطقه به دنبال راهی برای تغییر نظر این کشور‌ها است، اما تا کنون به نتیجه نرسیده است وزیر دفاع آمریکا امروز نیز از سئول خواسته بود به این ائتلاف بپیوندد، اما تا کنون موفق به همراهی کره جنوبی با خود نشده است.


منبع: ایرنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: