تاریخ انتشار: ۱۰:۳۱ - ۱۹ مرداد ۱۳۹۸
عضو کمیسیون انرژی مجلس:

دست‌انداز‌های فروش نفت از طریق بورس انرژی هرچه سریع‌تر برطرف شود

علی بختیار گفت: عرضه نفت خام در بورس انرژی یکی از سازوکارهای الزامی است که مجلس آن را بر دولت تکلیف کرده که در شرایط تحریم بتوانیم کسری فروش نفت خام در بازارهای جهانی را جبران کنیم.
دست‌انداز‌های فروش نفت از طریق بورس انرژی هرچه سریع‌تر برطرف شود
رویداد۲۴ یکی از مهم‌ترین عوامل عدم موفقیت در فروش نفت از طریق بورس انرژی، مهیا نبودن زیرساخت‌ها در این بازار است که باید هرچه سریع‌تر این چالش‌ها برطرف شود.

ششم آبان‌ماه سال گذشته اولین محموله یک میلیون بشکه‌ای نفت خام برای اولین بار در بورس انرژی عرضه و به فروش رفت، اما بعد از این تاریخ دیگر این حجم از فروش تکرار نشد و عرضه‌ها تقریباً بدون مشتری ماند. در این میان کارشناسان چالش‌های موجود در بورس انرژی را عامل اصلی عدم موفقیت فروش نفت در این بازار می‌دانند.

در این رابطه، علی بختیار عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: درست است که در عرضه‌های اخیر نفت خام در بورس انرژی موفقیتی حاصل نشد و نفت به فروش نرفت، ولی این موضوع دلیل نمی‌شود که بخواهیم این اقدام درست را حذف کنیم.

وی افزود: عرضه نفت خام در بورس انرژی یکی از سازوکار‌های الزامی است که مجلس آن را بر دولت تکلیف کرده که در شرایط تحریم بتوانیم کسری فروش نفت خام در بازار‌های جهانی را جبران کنیم.

این نماینده مجلس، اما معتقد است که باید هرچه سریع‌تر اشکالات موجود در این عرضه‌ها برطرف شود تا در آینده نزدیک بتوان برنامه‌ریزی قابل اتکایی برای فروش نفت در بورس انرژی داشته باشیم.

به گفته بختیار از مهم‌ترین این چالش‌ها می‌توان به مسائلی همچون حمل و نقل، جابجایی ارز حاصل از صادرات فرآورده‌های نفتی، بیمه و تحریم‌ها اشاره کرد.

وی تصریح کرد که این چالش‌ها باید از سوی بورس انرژی و با همکاری وزرات نفت، بانک مرکزی و مجلس برطرف شود تا بورس ما نیز همچون کشور‌های بزرگ و صاحب نام در این عرصه بتواند به پایگاهی برای معاملات پرحجم نفت خام و فرآورده‌های نفتی تبدیل شود.

بختیار در پایان یادآور شد که باید از نتایج عرضه نفت خام و همچنین بنزین در بورس انرژی تجربیاتی اتخاذ شود که دیگر تکرار این نواقص مانع از فروش نفت و فرآورده در بورس نباشد. بطورکلی این اقدام کاملاً به جا و ضروری است، اما بهتر آن بود که پیش از این و در فرصتی بهتر، فروش نفت از طریق بورس تکرار و تمرین می‌شد تا در زمان تحریم می‌توانستیم به این بازار برای صادرات نفت خام و فرآورده‌های نفتی اتکا کنیم.
منبع: اقتصاد24
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: