تاریخ انتشار: ۱۱:۰۶ - ۲۱ مرداد ۱۳۹۸

شیب تند افزایش هزینه مستمری‌بگیران تامین اجتماعی

مدیرکل امور فنی مستمری‌های سازمان تامین اجتماعی گفت: هر ساله به تعداد مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی افزوده می‌شود؛ از این رو، هزینه‌های مستمری بگیران این سازمان نیز به سرعت در حال افزایش است.
شیب تند افزایش هزینه مستمری‌بگیران تامین اجتماعی
رویداد۲۴  سیدمحمدعلی جنانی گفت: حوزه تعهدات بلندمدت سازمان یک حوزه بسیار استراتژیک، حساس، مهم و در عین حال چالشی است چراکه ۱۴.۶ درصد مخاطبان مربوط به این حوزه هستند و ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر از خانواده بازنشستگان و مستمری بگیران را شامل می‌شود.

وی تصریح کرد: همچنین سهم هزینه‌های بازنشستگان و مستمری بگیران این سازمان نیز بالا است حتی از نظر حساسیت موضوعی نیز مقوله‌ای بسیار مهم است؛ به عنوان مثال در خرداد ۹۸ نسبت به خرداد ۹۷ در این بخش ۳۷.۸ درصد افزایش رشد هزینه داشتیم و از نظر تعداد مستمری بگیران روند افزایشی ۸.۱۴ درصد است.
جنانی ادامه داد: در سال ۹۶ حدود ۴۵ هزار میلیارد تومان در حوزه تعهدات بلندمدت مستمری بگیران و بازنشستگان هزینه شد و همین رقم در سال ۹۷ به ۵۵ هزار میلیارد تومان رسید و امسال برآوردمان برای این هزینه‌های حوزه مستمری بگیران حدود ۷۲ هزار میلیارد تومان است.
 
وی اضافه کرد: در سه ماهه اول امسال میانگین پرداختی برای تعهدات بلندمدت در تامین اجتماعی حدود ۶ هزار میلیارد تومان است و رشد بالایی دارد و هزینه‌های مستمری بگیران به سرعت در حال افزایش است. از سال ۱۳۶۰ تا سال ۱۳۹۴ تعداد مستمری بگیران ۱۵ برابر شده است در حالی که تعداد بیمه شدگان در حد ۸.۷ است.

مدیرکل امور فنی مستمری‌های سازمان تامین اجتماعی افزود: آهنگ رشد مستمری بگیران تامین اجتماعی ۲ برابر نسبت به رشد بیمه شدگان است. هرچه گذشت زمان بیشتر می‌شود، تعداد مستمری بگیران نیز افزایش می‌یابد؛ به گونه‌ای که اکنون سه میلیون و ۲۰۰ هزار نفر به عنوان مستمری بگیر و بازنشسته از سازمان تامین اجتماعی خدمات بیمه‌ای و درمانی دریافت می‌کنند.
 
جنانی خاطرنشان کرد: اکنون روند پرداخت هزینه‌ها در سازمان تامین اجتماعی به شیوه‌ای است که هزینه‌های بیشتر در حوزه بازنشستگی است و طبق آمار و اطلاعات به دست آمده، حدود ۶۵ درصد هزینه‌ها در حوزه بازنشستگی، ۵ درصد در حوزه ازکارافتادگی و ۳۰ درصد در حوزه بازماندگی است.

سازمان تأمین اجتماعی با حدود ۴۳ میلیون نفر بیمه شده و مستمری بگیر، در حال حاضر ۶۰ نوع خدمت بیمه‌ای و درمانی به صورت غیرحضوری به افراد زیرپوشش ارائه می‌دهد. این سازمان دارای مراکز مختلف بیمه‌ای و درمانی است و ۳۵۶ بیمارستان و درمانگاه تأمین اجتماعی بخش قابل توجهی از خدمات درمانی مورد نیاز بیمه شدگان را به صورت رایگان تأمین می‌کند.

بخش بیمه‌ای این سازمان دارای ۴۸۰ شعبه در سراسر کشور است و خدمات بیمه‌ای از طریق این واحد‌ها به جامعه تحت پوشش ارائه می‌شود. همچنین برای تسهیل امور و دسترسی آسان‌تر مردم به خدمات تأمین اجتماعی، شعب اقماری و کارگزاری‌های این سازمان نیز به عنوان واحد‌های وابسته به شعب، مشغول فعالیت هستند.
منبع: ایرنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: