تاریخ انتشار: ۱۰:۳۳ - ۲۲ مرداد ۱۳۹۸
آنلاین هاسپیتال، مرکز آمار دانشگاه بین‌المللی چابهار و دپارتمان بازی‌های رایانه‌ای و پویانمایی از پروژه‌های مهم منطقه آزاد چابهار در راستای توسعه زیست بوم فناوری منطقه هستند که با همکاری دانشگاه بین‌المللی چابهار اجرایی خواهند شد.
پروژه‌های توسعه فناوری در منطقه آزاد چابهار
رویداد۲۴ توسعه فناوری در منطقه آزاد چابهار وارد فاز اجرایی شد. قرار است این توسعه با همکاری دانشگاه بین‌المللی چابهار پیگیری شود. منطقه آزاد چابهار یکی از فعالترین مناطق آزاد ایران محسوب می‌شود که راه توسعه و پیشرفت را در پی گرفته و با برنامه‌های مختلف و برنامه ریزی دقیق سعی در ایجاد مراکز فناوری، گردشگری، تجاری و… دارد.

این منطقه با همکاری دانشگاه بین المللی چابهار برنامه‌هایی در مسیر توسعه فناوری منطقه نظیر پروژه آنلاین هاسپیتال، پارک علم و فناوری، پلتفرم نرم افزاری مرکز آمار و دپارتمان بازی‌های رایانه‌ای و پویانمایی را پیگیری می‌کند که طی روز‌های گذشته افتتاح و رونمایی از این پروژه‌ها در دستور کار بود و با سفر یک روزه سورنا ستاری به چابهار از آن‌ها رونمایی شد. دیدار با استارت‌آپ‌های فعال در منطقه، بازدید از ظرفیت‌های علمی و اقتصادی و بازدید از محیط و شرکت‌های فعال در پارک و استارت‌آپ‌های منطقه از دیگر برنامه‌های معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در سفر به چابهار بود.

آنلاین هاسپیتال، پروژه‌ای برای تسهیل دسترسی بیماران به پزشک متخصص

ارسلان دژکام، رئیس دانشگاه بین المللی چابهار در توضیح پروژه آنلاین هاسپیتال گفت: این پروژه حاصل همکاری اساتید دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشگاه بین المللی چابهار و پارک علم و فناوری مکران است.

وی افزود: این پروژه به منظور تسهیل دسترسی بیماران در اقصی نقاط کشور به خدمات پزشکی و مشاوره درمانی است. این پروژه اولین پلتفرمی است که بیمار می‌تواند پس از ثبت نام در این پلتفرم نرم افزاری که از طریق وب در دسترس قرار می‌گیرد، نسبت به انتخاب نوع خدمات درمانی که متقاضی است، اقدام کرده و پس از دریافت نوبت از پزشک و متخصص مورد نظر در زمان معین ارتباط تصویری کامل با پزشک برقرار کند و بدین ترتیب بیمار می‌تواند شرح حال کاملی از خودش در اختیار پزشک قرار دهد و همچنین در صورت وجود مستنداتی مانند تصاویر رادیوگرافی از همین طریق آن را در اختیار پزشک قرار دهد و پس از تشکیل پرونده و اخذ شرح حال از بیمار می‌تواند اقدام به ارائه مشاوره پزشکی و درمانی کند.

دژکام در ادامه گفت: در حال حاضر این سرویس به لحاظ امکان برقراری ارتباط کامل صوتی و تصویری آنلاین بین بیمار و پزشک در نوع خودش در کشور منحصر به فرد است.

رئیس دانشگاه بین المللی چابهار تصریح کرد: برنامه‌های توصیه‌ای این بیمارستان از آن جمله است که بیمار امکان این را داشته باشد تا نسخه مورد تایید داروخانه‌های سراسر را دریافت کند. این پلتفرم این امکان را خواهد داشت تا بر مبنای نتایج ام آر آی و سایر آزمایشات پزشکی اسکن کاملی را از بیمار در اختیار داشته باشد تا تشخیص بیماری به صورت کامل صورت پذیرد. پزشکان هم می‌توانند از سراسر کشور در این پلتفرم شرکت کنند و اوقات خالی خود را در اختیار این برنامه قرار دهند و بیماران به نسبت وقت‌های خالی می‌توانند نسبت به ثبت نام و دریافت نوبت اقدام کنند.

مرکز آمار دانشگاه بین المللی چابهار، اولین قدم برای مدیریت دانش در مناطق آزاد

دژکام با اشاره به اینکه مرکز آمار دانشگاه حاصل همکاری یکی از شرکت‌های دانش بنیان دانشگاه صنعتی شریف و یکی از شرکت‌های دانش بنیان نوپای پارک علم و فناوری مکران است، گفت: این پلتفرم که برای مرکز آمار دانشگاه بین المللی چابهار ایجاد شده، نرم‌افزاری است که تعداد زیادی آمار را به صورت موضوعی و مقایسه‌ای در دیتابیس (Database) مربوطه ذخیره می‌کند.
 
پروژه‌های توسعه فناوری در منطقه آزاد چابهار

وی افزود: این آمار به صورت انواع نمودار‌های میله ای، نمودار زمانی و… قابل ارائه خواهد بود. این پروژه مقدمه‌ای برای ایجاد مرکز مدیریت دانش در استان سیستان و بلوچستان به عنوان یک طرح پایلوت برای ارائه خدمات تصمیم سازی و تصمیم گیری جهت استفاده در بخش‌های دولتی و خصوصی و با توجه به نوع و سطح دسترسی آماری که در دیتابیس تعریف می‌شود؛ افراد و شرکت‌ها برای اتخاذ تصمیمات مرتبط با حرفه یا فعالیت خودشان اقدامات حساب شده‌تری را پیش بگیرند. این پروژه اولین اقدام برای ایجاد مرکز مدیریت دانش در مناطق آزاد خواهد بود.

دژکام در ادامه با تاکید بر اینکه در حال حاضر برای مرکز آمار دانشگاه، آمار مقایسه‌ای ۱۰ سال اخیر مربوط به روستا‌های اطراف چابهار جمع آوری و ذخیره شده است، گفت: در برنامه رونمایی از این پروژه این آمار به عنوان یک نمونه از نحوه مدیریت داده بر مبنای یک پلتفرم جامع نرم افزاری به نمایش گذاشته خواهد شد.
دپارتمان بازی‌های رایانه‌ای و پویانمایی، فرصتی بی‌نظیر برای علاقه‌مندان به تولید انیمیشن

رئیس دانشگاه بین المللی چابهار با تاکید بر اینکه دپارتمان بازی‌های رایانه‌ای و پویانمایی (Game & Animation Department) توسط دانشگاه بین المللی چابهار راه اندازی شده است، افزود: این دپارتمان با برخورداری از ۲۰ دستگاه کامپیوتر پیشرفته از نوع ۷۰۶۰امپتی محصول شرکت دل (Dell) قادر به تولید محصولات مرتبط با گیم و انیمیشن خواهد بود.

وی افزود: این دپارتمان با همکاری پارک علم و فناوری مکران مدیریت خواهد شد که منتورینگ و مربیگری دوره‌های مربوط به تیم‌سازی جهت تولید محتوا توسط گروه عبدالحسین ابوالحسنی، تهیه کننده شناخته شده مجموعه “دیرین دیرین” انجام خواهد شد.

دژکام در ادامه گفت: هدف از تولید این محصولات این است که بتوانیم در بازار مربوطه برای جوانان این خطه سهمی را ایجاد کنیم. با توجه به آنکه زمینه هنری و اشتیاق زیادی در این منطقه در بین جوانان و داشن آموختگان رشته‌های مختلف به خصوص در زمینه هنر وجود دارد تصمیم گرفتیم با ایجاد ارتباط بین این مرکز و این دسته از جوانان کمک کنیم تا حلقه مفقوده بین تولید محصول و بازار ایجاد شود.

وی افزود: به همین منظور همزمان با سفر دکتر ستاری، کارگاه فیلمنامه‌نویسی و تیمسازی مربوط به چهار گروه تولید محتوای انیمیشن انجام شد که توسط خانم حدیث غلامی از گروه عبدالحسین ابوالحسنی انجام خواهد شد و منتور جشنواره کودک آنلاین بودند و سوابق درخشانی در حوزه تولید انیمیشن دارند. هدف از این دوره این است که شرکت کنندگان بتوانند در پایان دوره فیلمنامه خودشان را انتخاب و موضوع را نهایی کنند و اولین فعالیت جدی برای تولید محصول برای ارائه در بازار فیلم‌های کوتاه چند دقیقه‌ای انیمیشن ایجاد شود.

رئیس دانشگاه بین المللی چابهار گفت: مدرسه علوم رایانه و برنامه سازی هم پلتفرمی است که با استفاده از برنامه‌های مختلف آموزش برنامه نویسی و تولید محصولات نرم‌افزاری تلاش خواهد کرد تا زمینه اشتغال از سنین کم را برای کودکان، نوجوانان و جوانان منطقه فراهم کند. در اولین اقدام با همکاری اولین مدرسه آموزش اسکرچ ایران دوره مقدماتی آموزش اسکرچ برگزار می‌شود.

وی در توضیح اسکرچ تصریح کرد: اسکرچ یک پلتفرم آموزش زبان برنامه‌نویسی است که توسط یکی از اساتید دانشگاه MIT ابداع شده و در حال حاضر در دنیا بیشترین استقبال را برای آموزش رده‌های سنی پایین متوجه خود ساخته است. این پلتفرم به افراد در سنین پایین کمک می‌کند تا بتوانند به روشی خلاقانه و تصویری نسبت به یادگیری اصول برنامه ریزی و طراحی الگوریتم و نوشتن برنامه‌های کامپیوتری برای تولید محصول مهارت کسب کنند.

دژکام در پایان خاطرنشان کرد: دانشگاه بین المللی چابهار با تجهیز مدرسه برنامه نویسی و علوم رایانه با تعداد ۳۰ دستگاه کامپیوتر محصول شرکت Dell، پلتفرم منحصر به فردی را برای ایجاد تیم‌های برنامه سازی و تولید محصول در حوزه نرم افزار‌ها و اپلیکیشن‌های تحت وب و سایر پلتفرم‌های اسمارت مانند گوشی‌های تلفن همراه فراهم کرده است. این مجموعه‌ای بی نظیر است و این همکاری میان دانشگاه بین المللی چابهار و همچنین سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور مقرر شده است تا دوره‌های توانمندسازی جوانان استان برای فراگیری زبان‌های برنامه نویسی و مهارت‌های کامپیوتری لازم برای تولید محصول و ارائه خدمات مبتنی بر آی‌تی در قالب برنامه‌های هدفمند تسهیل شود.
منبع: اقتصاد24
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: