تاریخ انتشار: ۱۱:۰۰ - ۱۹ مهر ۱۳۹۸
تعداد نظرات: ۴ نظر
رویداد۲۴ گزارش می‌دهد؛
به محض آزاد شدن جلیل سبحانی به قید وثیقه، مصاحبه‌های متعدد از او منتشر شده و به نحوی او را اسطوره دانش بومی صنعت نفت و پتروشیمی معرفی کرده‌اند. این در حالی است که از سبحانی به عنوان جعبه سیاه پرونده پتروشیمی یاد می‌شود.

جلیل سبحانی تخلفات پتروشیمی

رویداد۲۴ هرچند حضور رئیسی در قوه قضائیه با اما و اگرهایی مواجه بود و اصلاح طلبان می‌گفتند چون او رقیب انتخاباتی روحانی بوده، شرایط برای اصلاح طلبان بسیار سخت خواهد شد، اما شواهد نشان می‌دهد پیش‌بینی‌ها تا کنون درست از آب در نیامده و رئیس جدید دستگاه در برخورد با فساد فعلا حد و مرزی نداشته است؛ بازداشت اکبر طبری معاون اجرایی ریاست و مدیرکلی امور مالی قوه قضاییه به همراه تعداد زیادی از افراد مرتبط با این پرونده، مهمترین خبری بود که در روزهای گذشته به گوش رسید.

یکی از افرادی که در ارتباط با پرونده اکبر طبری بازداشت شد، جلیل سبحانی مدیر عامل اسپک یکی از شرکت‌های بزرگ پتروشیمی ایران بود که در همسایگی اکبر طبری در برج روما رزیدنس زندگی می‌کرد. او به دستور دادگاه کارکنان دولت بازداشت شد و شنیده شده با وثیقه سنگین ۱۰۰ میلیاردی فعلا آزاد شده است.
 
عصر ایران روز گذشته در گزارشی نوشت جلیل سبحانی در خانه خود همواره صد‌ها هزار دلار پول نقد داشته و می‌کوشیده افراد مختلف را که برای نظارت بر علمکرد او مأموریت داشته‌اند نقداً و فی المجلس بخرد!
 
نکته عجیب اینکه به محض آزادی سبحانی با قید وثیقه، اخبار رپرتاژ آگهی برای او منتشر شده تا او را به عنوان ناجی صنعت نفت و پتروشیمی ایران معرفی کنند. جالب اینکه در تنظیم این اخبار تفاوتی میان رسانه‌های اصلاح طلب و اصولگرا وجود نداشت و رسانه‌هایی که تا کنون از جلیل سبحانی با عنوان «پتروشیمی گیت» یاد کرده بودند، از لحظه آزادی او را مبدع اختراعات نوین نفتی معرفی کردند.
 
جلیل سبحانی تخلفات پتروشیمی
 
جلیل سبحانی تخلفات پتروشیمی
 
روز گذشته خبرگزاری تسنیم در گزارشی با عنوان «بومی‌سازی سولفورزدایی از سوخت کشتی‌ها» نوشت: «شرکت اکسیر فرآیند نوین آسیا» با مدیریت جلیل سبحانی [یکی از ده‌ها شرکت سبحانی] دانش سولفورزدایی از نفت کوره را بومی کرده و به این ترتیب خطر بزرگی که اقتصاد ایران را تهدید می‌کرد، با ابتکار سبحانی رفع شده است!
 
پیگیری رویداد۲۴ برای بررسی این موضوع نشان می‌دهد دانش این طرح ارتباطی با جلیل سبحانی ندارد و متعلق به «پژوهشگاه صنعت نفت» بوده که البته پژوهشگاه نیز آن را نمونه‌های اروپایی برداشت کرده و «شرکت اکسیر فرآیند نوین آسیا» تنها خریدار این دانش بوده است.
 
خبرگزاری تسنیم همچنین پس از آزادی سبحانی مصاحبه بلندبالایی با او ترتیب داده تا درباره تولید کاتالیست‌های واحد‌های ایزوم پالایشگاهی بگوید که قبلا فقط در آمریکا تولید می‌شده است و اینگونه القا کند که سبحانی فقط در همین یک قلم یک میلیارد دلار به کشور سود رسانده است. این در حالی است که روزنامه شرق در گزارشی درباره این کاتالیست‌ها نوشته است اسنادی وجود دارد که این کالاها اصولا تولید داخل نبوده و شرکت سبحانی برای سود بیشتر آنها را از چین وارد کرده است!
 
جلیل سبحانی تخلفات پتروشیمی
 
روزنامه شرق در چند گزارش متعدد از ابهام‌‌ها در پرونده تخلفات پتروشیمی نوشت و این نکته را مطرح کرد که احتمال فراری دادن جلیل سبحانی وجود دارد. در گزارش شرق اشاره شد که پرونده سبحانی مربوط به بدهی شرکت بازرگانی پتروشیمی (PCC) به هلدینگ خلیج فارس است که تخلفات آن به «شرکت الف.۱» در تولید کاتالیست‌های که گفته شده چینی است، مربوط می‌شود. در آن گزارش همچنین گفته شد که متهم به همراه دو نفر دیگر مثلثی تشکیل داده‌اند که سود بسیار کلانی از دور زدن تحریم‌ها به جیب زده است. البته علیرضا زاکانی نماینده پیشین مجلس در نامه‌ای سرگشاده که خطاب به حجت الاسلام رئیسی رئیس دستگاه قضا نوشت، نام علینقی خاموشی را نیز به اسامی اضافه کرد و گفت سهم زیادی در تخلفات داشته است. البته سخنان زاکانی توسط شرکت بازرگانی پتروشیمی تکذیب شد و مدیران این شرکت گفتند زاکانی سندی نداشته است.
 
روزنامه شرق که اصلی‌ترین خط خبری را در افشای تخلفات پتروشیمی داشت، به محض آزاد شدن جلیل سبحانی در گزارشی به تمجید از عملکرد شرکت جلیل سبحانی پرداخت و در خبری با تیتر «تکنولوژی سولفورزدایی از نفت کوره به تولید انبوه رسید» درباره همت والای سبحانی نوشت و نام کسی را که تا دیروز برای این روزنامه متهم اصلی فساد پتروشیمی بود، به عنوان پیشانی تولید ملی معرفی شد!
 
به نظر می‌رسد در دوره‌ای که سبحانی به قید وثیقه آزاد است، بیش از این باید منتظر انتشار اخباری در ستایش او باشیم. نگاهی به گزارش‌ها و مصاحبه‌هایی که این روزها منتشر شده، فضایی جز همین شائبه ترسیم نمی‌کند.
 
جلیل سبحانی تخلفات پتروشیمی

گزارش روزنامه شرق درباره جلیل سبحانی، پیشانی تولید ملی!

 
 
در کیفرخواست جلیل سبحانی این چنین آمده است: «متهمان در سال‌های ۸۹ تا ۹۱ از تحریم‌ها سوءاستفاده کرده‌اند و با معرفی شرکت‌های خود به خریداران خارجی اقدام به انتقال درآمدهای ارزی حاصل از صادرات محصولات شرکت‌های پتروشیمی به حساب‌های شرکت خود در خارج از کشور کرده و با تصاحب منافع بسیار، باعث ناترازی موازنه ارزی کشور شده‌اند. طبق کیفرخواست، متهمان که مدعی بوده‌اند در حال دور زدن تحریم‌ها هستند از تفاوت قیمت‌های ارز در کشور سوءاستفاده کرده و مبالغ کلانی، تحصیل مال نامشروع داشته‌اند.»
 
روزنامه مردمسالاری در گزارشی نوشته است «شرکت اسپک، یکی از مهم‌ترین، راهبردی‌ترین و گران‌قیمت‌ترین تجهیزات صنعت پتروشیمی و پالایشگاهی کشور، یعنی کاتالیست‌های مورد نیاز این صنایع را از چین وارد می‌کرده و بعضاً با تغییر بسته‌بندی، آن را به‌جای تولیدِ داخلی به شرکت‌های پتروشیمی و پالایشگاه‌ها می‌فروخته است. طبق این ادعا، کاتالیست‌های فروخته‌شده توسط این شرکت کیفیت بسیار ضعیفی داشته‌اند و همزمان گفته می‌شود که این شرکت با لابی کردن و رایزنی، مانع از این می‌شده که کاتالیست‌های با کیفیت مناسب، وارد کشور شود!»
 

جلیل سبحانی مدیر عامل اسپک کیست؟

 
 
جلیل سبحانی متولد سال ۱۳۴۳ در شازند اراک است که اتفاقا کار اصلی‌اش از کارمندی در مجموعه پتروشیمی شازند اراک بود آغاز می‌شود. او به دستور محمدرضا نعمت‌زاده معاون وقت وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، به شرکت اسپک منتقل می‌شود که این شرکت در دولت احمدی نژاد با تصمیم مسعود میرکاظمی خصوصی می‌شود و به این ترتیب ۵۵ درصد سهام شرکت بازرگانی پتروشیمی با تمام شرکت‌ها و دفاتر آن با قیمت تنها ۱۰۰ میلیارد تومان واگذار شد!
 
علاوه بر جلیل سبحانی، نام رضا حمزه لو اولین مدیرعامل شرکت بازرگانی پتروشیمی پس از خصوصی‌سازی به عنوان متهم ردیف اول پرونده پتروشیمی آمده است. اما نام اسامی دیگر هیات مدیره همچون علینقی خاموشی هنوز به صورت رسمی به این پرونده باز نشده است.

در حالی که پرونده یکی از بزرگترین تخلفات مالی در دادگاه در حال رسیدگی است، برخی رسانه‌ها با انتشار اخبار رپرتاژ آگهی قصد اغراق درباره جلیل سبحانی را دارند و به نظر می‌رسد به این ترتیب قصد دارند در روند رسیدگی به پرونده تاثیر بگذارند و سبحانی را به عنوان اسطوره دانش بومی نفت معرفی کنند که تاثیر بسیار زیادی در صنعت ایران داشته است.
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۴
اشکان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۰
0
4
کارمند دولتی که ۱۰۰ میلیارد بتونه وثیقه تامین کنه قطعا دزد هستش
ناشناس
|
Netherlands
|
۲۳:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۱
5
3
همش سناریو سازی است.
شرکت اکسیر نوین آسیا برای سرپوش گذاشتن بر روی واردات کاتالیست های بنجل چینی و جا زدنش به عنوان ساخت داخل اومده با کارچاق کنی یکی نفر به اسم دکتر «ع ر» که در واحد نانو فناوری پژوهشگاه به عنوان عضو هیات علمی کار میکنه با پژوهشگاه یه شرکت دانش بنیان شراکتی زدن به اسم " نانو زاگرس ایرانیان- نفتزا"، که خود ر هم سهامدارشه. ر پژوهشگاه رو مجبور کرد وارد این منجلاب بشه. این شرکت قبل از اکسیر هم بود ولی با سو مدیریت خودش تا مرز ورشکستگی رفت.

اولش اومدن محصول نانولوله کربنی رو به خود پژوهشگاه بفروشن که سازمان بازرسی فهمید و جلوی کارشون رو گرفت و حتی کار به دادگاه کشاندن این ها در دوره ریاست کاتوزیان در پژوهشگاه هم رفت. شرکت خصوصی که با اینها شریک بود هم داشت شکایت میکرد. ر اومد و کار رو به جایی رساند که پژوهشگاه اومد رضایت داد که شرکت اکسیر سهام نفتزا رو بخره و باهاش شریک بشه. براش بد هم نبود.

وزیر نفت شدید فشار می آورد که شما در پژوهشگاه بهره وری ندارید و میخوام اونجا رو ببندم یا واگذاز کنم به وزارت علوم (یعنی حقوق های چند برابری دیگه تعطیل) . اکسیر از طریق پرداخت به رسانه هایی که نفوذ کرده بود همه جا پر کرد که به کمک علمی پژوهشگاه من تونستم بومی سازی کنم. حتی خود ر و دار و دسته نرفتن جلو، از ترسشون اوایل رئیس واحد فناوری کاتالیست رو فرستادن جلو برای عکس انداختن. شرکت نفتزا کلا 4-5 نفر نیرو نداره. یکی شون دانشجوی دکتری است به نام ز ص.

«ر» اومده و پایان نامه این فرد که در زمینه DSO هست رو داده تا دوباره برای بالادستی اش تبلیغ کنه. (شرکت اکسیر زیر مجموعه شرکت اسپک هست). فرایند ساده است ، یا در این چرخه فساد حل میشی و یکی از خودشون میشی یا به خاطر احتیاج مالی مجبوری سکوت کنی و کنار بیای باهاشون. این فرایند گوگرد زدایی قدیمی هست وبالای 8 شرکت در اروپا و حتی دو شرکت در چین این فرایند رو به صورت بلوپرینت و لایسنس شده به شما میفروشن نقشه های ساخت واحدش به راحتی در دسترس هست.. چیزی در پژوهشگاه فراتر از یه ست آپ آزمایشگاهی ساخته نشده است. فقط برای سرپوش گذاشتن برای یه فساد دیگر هست. تا سال 2020 اتحادیه اروپا کشتی های ما رو راه نمیده چون گوگرد مازوت ما بالاست و کشتی های نفتکش ما بنادر رو آلوده میکنه. اینا میخوان شرکت کشتیرانی رو مجبور کنن که بیاد و این فرایند رو ازشون بخره. کشتیرانی میگه وزارت نفت باید به من سوخت مناسب بده ولی در نفت اوضاع برای بهبود خروجی پالایشگاه مناسب نیست از نظر مالی. همه این کارها داشت میشد که نفتکش ما در دریای چین غرق شد و رئیس کشتیرانی که کیان ارثی بود را کم کم عرل کردن و این فرایند فساد یه وقفه براش پیش اومده چون لینک با رئیس جدید برقرار نشده بود.همین زنجیره فساد علاوه بر چشم داشتن به بازار کاتالیست ایران(مخصوصا بنزین سازی) دنیال چنبره زدن در مواد اولیه فولاد و تامین کربن فعال پالایشگاه های گاز هم هستن. همین افراد دارن شرکت نفت رو مجبور میکنن که به جای خرید کربن فعال ارزان خارجی بیاد از همین شرکت اکسیر کربن فعال بخره. تایید کننده کیفیت کربن فعال برای خرید در شرکت گاز خودش برای ارتقای شغلی به دنبال کسب مدرک دکتری است و این کار رو داره براش دکتر رشیدی در پژوهشگاه انجام میده. مهندس مسگریان در گاز میاد و کارچاق کنی اش رو در قالب دریافت کمیسیون با اشانتیون مدرک دکتری می کنه، رشیدی در پژوهشگاه به عنوان جا زدن فرایند تولید کربن 50 سال پیش به اسم نسل نوین کربن فعاله و اکسیر هم داره با اسم پژوهشگاه میگه من تولید داخل دارم انجام میدم و بازار رو به انحصار خودش درمیاره (چون شرکت گاز فقط کیفیت محصول اونا رو تائید میکنه و هرکی هم بخواد وارد بازی بشه باید بیاد فرمولاسیون تولید رو از اینا خریداری کنه!)
کلا یه سیکل فساد داره می چرخه. خود آقای سبحانی رو هم برید تحقیق کنید ببینید در اواخر دهه 70 چگونه وارد مدیریت شد با سفارش معاون پتروشیمی وزارت نفت که همه میدونن چه کسی بود. نقش اون شرکت سرمیه گذاری با مدیریت آقای خاموشی چیه. ارتباط اینا همه مشخصه ولی ما سکوت میکنیم حتی شما چون در درسته دوم هستیم. محتاج به نان شب!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۲
0
3
به به چه خبر همه به اسم کار آفرین ثروت و بیت المال را غارت کردن
لطفا در مورد فولاد البرز ابهر به مدیریت برادران سعدی گزارش تهیه کنید تخلفات به شرح ذیل
گرفتن وام ارزی و استفاده در ساختمان سازی
ثبت و خرید ۱۵ معدن در زنجان به اسم شرکت وبه اسم برادران سعدی
توزیع سکه و کارت هدیه نزد یک سال نو توسط مشاور فولاد البرزهمزمان ریس نظام معدن زنجان میباشد
سهامدار نمودن مدیران استان
ناشناس
|
France
|
۰۰:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۳
0
1
جالبه ! حتی امد نیوز هم اخرین تیتر خبرش رو در رابطه با جلیل سبحانی هم راستا جراید داخلی حذف کرد !!!!
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: