تاریخ انتشار: ۱۱:۰۳ - ۱۳ مهر ۱۳۹۸

ورود زنان به ورزشگاه این‌بار «بدون گزینش»

حالا بعد از عربستان، ایران دومین کشوری است که سرانجام مشکل ورود زنان به ورزشگاه‌های فوتبال را به نوعی حل کرده و با این اقدام فعلا فدراسیون فوتبال از خطر تعلیق و محرومیت فیفا گریخت و باید دید آیا زیرساخت‌ها برای حضور بیشتر زنان در دیدار‌های باشگاهی نیز فراهم می‌شود یا خیر.
ورود زنان به ورزشگاه
رویداد۲۴ بحث ورود زنان به ورزشگاه‌های فوتبال ایران که از مدت‌ها پیش چالشی جدی ایجاد کرده بود با آغاز بلیت‌فروشی در بامداد جمعه حل شد و سرانجام دختران ایران می‌توانند با خرید بلیت به صورت اینترنتی همانند مرد‌ها به ورزشگاه بروند. این موضوع از زمان روی‌کارآمدن اینفانتینو به‌عنوان رئیس فدراسیون جهانی فوتبال به صورت جدی پیگیری شد و روزی نبود که بحث ممنوعیت حضور زنان در مجامع فوتبالی مطرح نشود.

رئیس فدراسیون جهانی فوتبال ۱۰ اسفندماه ۱۳۹۶ به ایران سفر کرد تا علاوه‌بر دیدار با رئیس‌جمهوری کشورمان، با مقامات فدراسیون فوتبال بعد از صعود ایران به جام جهانی روسیه گفتگو کند. اینفانتینو، اما در دیدار کوتاهی که با حسن روحانی داشت اذعان کرد: «تیم ملی فوتبال ایران قدرت فوق‌العاده‌ای در آسیا دارد و اصلا جای تعجب نیست که به‌عنوان دومین تیم در دنیا جواز حضور در روسیه را گرفته است. همه تماشاگران و هواداران فوتبال باید این حق را در ایران داشته باشند که بتوانند تیمشان را از نزدیک در ورزشگاه‌ها تشویق کنند و این موضوع قطعا از سوی ما پیگیری خواهد شد».

شاید فردای آن روز کمتر کسی تصور می‌کرد کلمه «پیگیری» اینفانتینو تا این حد جدی باشد، اما مشخص شد که رئیس درخصوص این ماجرا با کسی شوخی ندارد و درواقع برای او نیز برد بین‌المللی و امتیاز بزرگی محسوب می‌شود که در انتخابات بعدی ریاست فدراسیون جهانی فوتبال، آزادشدن ورود زنان در ورزشگاه‌های ایران در دوره خودش رخ داده باشد.

پرسپولیس – کاشیما؛ آبان ۹۷ و گول‌زدن فیفا؟

بعد از صعود پرسپولیس به فینال لیگ قهرمانان آسیا و با توجه به اینکه دیدار برگشت فینال در ورزشگاه آزادی برگزار می‌شد، فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش با یک تیر دو نشان زد؛ با توجه به حضور اینفانتینو در ایران، فدراسیون فوتبال فرصت را مغتنم شمرد تا با تخصیص یک سکو به زنان نشان دهد تلاش‌ها و قدم‌های مثبتی دراین‌باره برداشته شده است. به‌این‌ترتیب حدود ۸۰۰ هوادار علاقه‌مند، اما «گزینشی» موفق شدند این دیدار را از نزدیک در ورزشگاه تماشا کنند.

ناگفته نماند که حدود ۴۰۰ هوادار دختر بیرون از ورزشگاه ماندند و نتوانستند وارد ورزشگاه شوند. اینفانتینو در دیدار مذکور از نزدیک شاهد این بود که یک سکو در اختیار دختر‌ها قرار گرفت، اما فردای برگزاری مسابقه، فعالان حوزه زنان با انتشار پست‌های توییتری نسبت به حضور گزینشی دخترها، فیفا را نسبت به این مسئله آگاه کردند؛ هرچند این سؤال برای فیفا هم ایجاد شده بود که چرا فقط یک سکو توسط زنان در این مسابقه حساس پر شده است.

نامه شدید‌اللحن اینفانتینو برای تاج: رئیس‌جمهور به قولش وفا نکرد!

۳۱ خرداد ۹۸ رئیس فدراسیون جهانی فوتبال از بهبود روند حضور زنان در ورزشگاه‌های ایران ناامید شده بود و به همین دلیل نامه‌ای را به رئیس فدراسیون فوتبال ایران، مهدی تاج، نوشت و به‌شدت نسبت به عدم حضور زنان در دیدار دوستانه ایران و سوریه در ورزشگاه آزادی انتقاد کرد: «این حقیقت که این گام‌های اولیه برداشته شدند و من شخصا شاهد آن بودم، من را بیشتر ناامید می‌کند که نتوانستم خاطرات مثبتش را در ذهنم حفظ کنم و بیش از این شاهد پیشرفت در این موضوع در بازی دوستانه میان ایران و سوریه باشم؛ جایی که در‌های ورود به ورزشگاه به روی هواداران خانم بسته بود و جایی که تعدادی از بانوان خواهان حضور در ورزشگاه بودند و توسط مأموران ساعت‌ها بازداشت شدند! متأسفانه، مجبورم که بگویم این برخلاف قولی است که در مارس ۲۰۱۸ دکتر روحانی به ما داد؛ جایی که به ما اطمینان داده شد که به زودی پیشرفت‌های مهمی در این زمینه حاصل خواهد شد».

سحر خدایاری خودسوزی کرد، موضوع پررنگ‌تر شد

ماه پیش خبری منتشر شد که دختری به دلیل ممانعت مأموران انتظامی برای ورود به ورزشگاه، اقدام به خودسوزی کرده است. ماجرا از این قرار بود که دختری با اسم «سحر» با چهره‌ای گریم‌شده قصد داشت برای دیدار استقلال و العین از رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا وارد ورزشگاه شود که با ممانعت مأموران، بازداشت می‌شود. بعد از مدتی او مقابل یکی از دادسرا‌های تهران اقدام به خودسوزی کرد و چند روز بعد به دلیل درصد سوختگی بالا درگذشت. فوت «سحر خدایاری» موجی از توییت‌ها و مطالب حمایتی را در جهت ورود زنان به ورزشگاه از سوی باشگاه‌های بزرگی مانند چلسی و بارسلونا و ... در پی داشت و شاید کمتر کسی تصور می‌کرد که این اقدام تا این حد جهانی شود و بازخورد بین‌المللی پیدا کند.

دوشنبه هفته گذشته و در مراسم انتخاب برترین بازیکنان فوتبال، رئیس فیفا بار دیگر این‌بار در حضور مارک ویلموتس نسبت به حضور زنان اظهارنظر به‌نسبت تندی داشت و حجت را بر مقامات فوتبال ایران تمام کرد: «من می‌خواهم درباره وضعیت ایران با شما صحبت کنم، به این خاطر که شما قطعا درخصوص شرایط حضور زنان در ورزشگاه‌های ایران شنیده‌اید. در یک سال اخیر ما گفتگو‌های زیادی دراین‌باره با مسئولان ایرانی داشتیم تا اجازه دهند زنان به ورزشگاه بیایند و این را باید اضافه کنم که دیگر نمی‌توانیم در این خصوص صبر کنیم. ما باید محترمانه، اما قاطعانه درباره این موضوع حساس واکنش نشان دهیم؛ مقامات ایرانی به ما این نوید را دادند که در اولین بازی تیم ملی در تاریخ ۱۸ مهر زنان می‌توانند مسابقه ایران و کامبوج را از نزدیک تماشا کنند».

۱۸ مهر ۹۸ اولین ورود زنان بدون گزینش!

سرانجام با فشار فیفا و البته تلاش فعالان حقوق زنان، رایزنی با مراجع و برطرف‌شدن برخی موانع از لحاظ زیرساختی مقرر شد در تاریخ ۱۸ مهرماه زنان بتوانند بدون هیچ مشکلی دیدار تیم ملی ایران با کامبوج را از نزدیک تماشا کنند.

پیش‌تر غلامحسین زمان‌آبادی، مسئول بخش فرهنگی فدراسیون فوتبال، اعلام کرد که فقط دو ردیف برای حضور زنان در ورزشگاه آزادی برای دیدار با کامبوج در نظر گرفته شده است. با صحبت زمان‌آبادی باز هم این شائبه مطرح شد که قرار است زنان به صورت گزینشی و باز هم خارج از جریان بلیت‌فروشی این دیدار را از نزدیک تماشا کنند. اما بعد، با دستور وزارت ورزش مقرر شد چهار هزار و ۶۰۰ نفر (حدود شش ردیف) برای خانم‌ها در نظر گرفته شود.

از بامداد جمعه سایت بلیت‌فروشی باز شد و یک ردیف برای ورود خانم‌ها در نظر گرفته شد. در عرض کمتر از نیم‌ساعت تمامی ۸۰۰ صندلی که در سایت به رنگ بنفش مشخص شده بود به فروش رفت. گام بعدی از سوی فدراسیون فوتبال این بود که ردیف دوم هم باز شود. تا ساعت ۹ صبح جمعه سکوی دوم هم به صورت کامل پر شد و به همین ترتیب سکوی سوم و چهارم؛ یعنی مجموعا سه هزار و ۲۰۰ نفر توسط زنان خریداری شد. اقدام مهم، اما این بود که زنان بدون گزینش خاص و به صورت کاملا برابر این حق را داشتند که در سایت ثبت‌نام و بلیت این دیدار را خریداری کنند.

طبق گفته وزارت ورزش که پیش‌تر اعلام شد، در صورت درخواست بالای زنان، دو ردیف دیگر برای آن‌ها باز خواهد شد تا مجموعا چهار هزار و ۶۰۰ نفر برای اولین‌بار بتوانند یک فوتبال مردان را از نزدیک تماشا کنند.

این اقدام هرچند قابل تحسین، اما فعلا در حد بازی‌های ملی است و زنان هنوز نمی‌توانند تیم‌های باشگاهی محبوبشان را در ورزشگاه‌ها از نزدیک ببینند. هرچند فیفا به صورت صریح اعلام کرده که این موضوع حق تمامی زنان است که بتوانند هر دیداری؛ چه ملی و چه باشگاهی را تماشا کنند. فعلا در بُعد ملی این قضیه حل شده است. البته این سؤال مطرح است که چرا فقط حدود چهار هزار نفر از زنان می‌توانند فوتبال را از نزدیک ببینند، اما بعد از گذشت چهار دهه می‌توان چنین اقدامی را قدم بزرگی برای گام‌های بعدی دانست.

حالا بعد از عربستان، ایران دومین کشوری است که سرانجام مشکل ورود زنان به ورزشگاه‌های فوتبال را به نوعی حل کرده و با این اقدام فعلا فدراسیون فوتبال از خطر تعلیق و محرومیت فیفا گریخت و باید دید آیا زیرساخت‌ها برای حضور بیشتر زنان در دیدار‌های باشگاهی نیز فراهم می‌شود یا خیر.

 

 

خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: