تاریخ انتشار: ۱۰:۵۲ - ۲۰ مهر ۱۳۹۸
تعداد نظرات: ۲ نظر
رویداد۲۴ گزارش می‌دهد؛

واکنش جالب رسانه‌ها به حضور زنان در ورزشگاه آزادی/ وقتی اصلاح طلبان و اصولگرایان در حذف زنان اشتراک دارند!

بازی ایران و کامبوج برگزار شد و پس از 40 سال زنان توانستند به ورزشگاه آزادی راه یابند. این موضوع برای رسانه‌های خارجی اهمیت زیادی پیدا کرد و از آن نوشتند؛ با این حال بزرگترین روزنامه‌های اصولگرا و اصلاح طلب اشاره‌ای به این موضوع نکردند.

واکنش جالب رسانه‌ها به حضور زنان در ورزشگاه آزادی/ وقتی اصلاح طلبان و اصولگرایان در حذف زنان اشتراک دارند!

رویداد۲۴ ۱۸ مهر ماه ۱۳۹۸ سرانجام طلسم حضور چهل ساله زنان در ورشگاه آزادی شکست و بانوان با فشار فیفا توانستند وارد ورزشگاه آزادی شوند. واکنش رسانه‌ها به این اتفاق بسیار متفاوت بود و روزنامه‌هایی که جمعه منتشر نمی‌شدند، روز شنبه را برای تحلیل این اتفاق انتخاب کردند اما سایت‌های خبری بلافاصله اخبار و تصاویر حضور زنان در ورزشگاه آزادی را منتشر کردند.

رسانه‌های اصولگرا عمدتاً به خود بازی پرداخته بودند و توجهی به حواشی مهم‌تر از متن بازی با کامبوج نداشتند و رسانه‌های اصلاح‌طلب بیشتر بر حواشی بازی تاکید کردند.

خبرگزاری فارس؛ تلاش ناکام برای فتنه گری!

مهمترین رسانه اصولگرا که حضور زنان در ورزشگاه را کاملا پوشش خبرگزاری فارس بود. این خبرگزاری با انتخاب تیتر «بانوان پرشور، ملی‌پوشان قدردان و تلاش ناکام برای فتنه‌گری» به ماجرای حضور بانوان در ورزشگاه واکنش نشان داد.

خبرگزاری فارس در گزارش مختصر خود ضمن اشاره به حضور پُرشور بانوان در ورزشگاه به حواشی ایجاد شده روی سکو‌ها هم پرداخت و ماجرای تذکر و برخورد با تماشاگرانی که پلاکارد‌هایی را با یاد و خاطره سحر خدایاری روی دست گرفته بودند هم اشاره کرد: «در حاشیه بازی، تعداد انگشت شماری در تلاش بودند تا حواشی را ایجاد کنند که با بی توجهی زنان حاضر در ورزشگاه مواجه شدند. این معدود اقدامات به جایی نرسید که با ناراحتی و عصبانیت عاملان همراه شد که در پایان، ورزشگاه را نیز ترک کردند و نتوانستند به اهدافشان برسند.»

خبرگزاری مهر؛ سیاست سکوت!

خبرگزاری مهر وابسته با سازمان تبلیغات اسلامی که از مخالفان حضور زنان در ورزشگاه‌هاست، ترجیح داد هیچ اشاره‌ای به حضور بانوان نکند و حتی در گزارش تصویری خود هم عکسی از حضور زنان در ورزشگاه منتشر نکرد.

خبرگزاری تسنیم؛ بازتاب حضور زنان به اندازه یک عکس

خبرگزاری تسنیم روشی مشابه خبرگزاری مهر در پیش گرفته بود و تلاش کرده بود تا جایی که امکان دارد به حضور زنان در ورزشگاه نپردازد. مثل خبرگزاری مهر سرچ در قسمت ورزشی این سایت نشان می‌دهد که تنها رهاورد حضور بانوان در ورزشگاه آزادی بازتاب سخنان ربیعی و تاج و تنها یک عکس بود.

خبرگزاری میزان؛ یک عکس تار؛ سهم حضور زنان در ورزشگاه

خبرگزاری میزان نیز سیاست سایر رسانه‌های اصولگرا را در پیش گرفت. یکی از مخالفان حضور زنان در ورزشگاه‌ها مقم‌های قوه قضاییه هستند، پس طبیعی بود برای خبرگزاری وابسته به این نهاد، این موضوع اهمیتی نداشته باشد.

انتخاب: شور و شوق زنان ایرانی در ورزشگاه آزادی

حکایت رسانه‌های اصلاح‌طلب، اما کمی متفاوت بود. حواشی بازی برای این رسانه‌ها مهمتر از خود بازی بود. سایت انتخاب از تیتر «شور و شوق زنان ایرانی در ورزشگاه آزادی» استفاده کرد و اخبار و حواشی بازی ایران و کامبوج را به عنوان خبر اصلی و در صفحه اول کار کرد و جزئیات خبری خود را به بازتاب حضور بانوان در رسانه‌های خارجی اختصاص داد.

آفتاب نیوز: اشک شوق زنان برای ورود به آزادی

آفتاب نیوز سایت نزدیک به اعتدال‌گرایان حواشی بازی ایران و کامبوج را پوشش کامل داد و از تیتر «اشک شوق زنان برای ورود به آزادی» استفاده کرد.

بهار نیوز نیز مشابه سایر سایت‌های اصلاح طلب اسلاید خبری خود را به حضور زنان در ورزشگاه اختصاص داد. سایت جماران گزارشی با مضمون نظر چهره‌های اصلاح‌طلب را درباره ورود زنان به ورزشگاه منتشر کرد.

صدا و سیما معذب بود!

مشخص بود که صدا و سیما در برابر حضور زنان در ورزشگاه معذب است. میثاقی مجری برنامه، هیچ اشاره‌ای به حضور زنان در ورزشگاه نکرد. محمدرضا احمدی هم به عنوان گزارشگر بازی تا گل پنجم و ششم هیچ اشاره‌ای به حضور بانوان در ورزشگاه نداشت و بعد از آن یکی دو بار به صورت گذرا از حضور بانوان سخن گفت.

صبح شنبه که روزنامه‌ها منتشر شد، واکنش‌ها البته بیشتر بود. روزنامه‌هایی که روز جمعه منتشر نشده بودند، در اولین روز کاری به تحلیل این ماجرا پرداختند. دو روزنامه اصلاح طلب شرق و اعتماد هیچ عکسی از ورود زنان به ورزشگاه منتشر نکردند. 

 


بیشتر بخوانید:

۱۴ هیچ به نفع زنان/ روایتی از اولین حضور زنان در ورزشگاه آزادی در بازي با كامبوج


 

شرق: تیتر کوچک روایت آزادی

روزنامه شرق در یک تیتر کوچک نوشت: «روایت آزادی» و گزارش‌های اصلی خود را نه درباره موضوع روز «حمله ترکیه به کردهای شمال سوریه» بلکه درباره نظارت استصوابی در مجلس اول تنظیم کرد.

جای خالی زنان در روزنامه اعتماد

روزنامه اعتماد هم علاقه‌ای به این ماجرا نداشت و حتی از تیتر کوچک هم در صفحه نخست امروز خود استفاده نکرد. گویا انتقادهای کاربران فضای مجازی از اینکه «اصلاح طلبان تمایل دارند ورود زنان به ورزشگاه را به نام خودشان ثبت کنند» این دو روزنامه را مجاب کرده بود که اصلا خبری از این اتفاق منتشر نکنند. البته روزنامه آرمان از تیتر «لبخند زنان به آزادی» و عکس بزرگی برای پوشش خبری حضور زنان در ورزشگاه استفاده کرد.

فرهیختگان: ایران بُرد

جالب اینکه حتی روزنامه اصولگرایی همچون فرهیختگان که زیر نظر تیم طهرانچی و ولایتی اداره می‌شود، صفحه ورزشی خود را به صورت کامل به حضور زنان اختصاص داد و آن را به فال نیک گرفت. فرهیختگان با اشاره به شب به یاد ماندنی حضور زنان و مردان در ورزشگاه از تیتر «ایران برد» استفاده کرد. البته این تیتر در صفحه فرهیختگان ورزشی استفاده شد و در صفحه نخست خبری از این موضوع نبود.

اشتراک روزنامه‌های اصولگرا با روزنامه‌های اصلاح طلب!

روزنامه حمایت و روزنامه رسالت وابسته به قوه قضاییه و حزب موتلفه اسلامی هم بی تفاوت از کنار ورود زنان به ورزشگاه گذشتند.

روزنامه جوان وابسته به جریان اصولگرا هم اهمیتی به حضور زنان در ورزشگاه نداد و فقط در پایین صفحه نخست، درباره کیفیت بازی تیم ملی فوتبال نوشت و از تیتر «این تیم از گل زدن سیر نمی‌شود» استفاده کرد.

دوقطبی سازی حاج حسین شریعتمداری در کیهان

مهمترین تیتر روزنامه‌ها متعلق به روزنامه کیهان بود که سعی کرده بود میان زائران اربعین و زنان ورزشگاه آزادی دو قطبی ایجاد کند. کیهان دو تصویر منتشر کرد؛ یکی از زائران اربعین که در توضیح آن از تیتر «راهیان آزادگی» استفاده کرد و برای عکس زنانی که به ورزشگاه آزادی رفتند، تیتر «قربانیان آزادگی» را به کار برد تا این نگاه را القا کند که زنان حاضر در ورزشگاه قربانی افراد دیگری شده‌اند.

به گزارش رویداد۲۴ در رسانه‌های اصلی هر دو جریان اصولگرا و اصلاح طلب موضوع فشار‌های فیفا برای حضور زنان در ورزشگاه کمرنگ جلوه داد شد و رسانه‌هایی که به تحلیل این اتفاق پرداختند، ترجیح دادند اینگونه القا کنند که اگر زنان راه یافته‌اند، ربطی به فیفا ندارد و خواست مسئولان این چنین بوده؛ این در حالی است که مطالبه عمومی در یک ماه گذشته فیفا را برآن داشت که از دولت و فدراسیون ایران بخواهد به شکلی جدی حضور زنان در ورزشگاه‌ها را پیگیری کند. حضور یوری یورکائف در ایران هم موید همین نکته بود.

ایران و کامبوج

ایران و کامبوج

ایران و کامبوج

 

ایران و کامبوج

 

ایران و کامبوج

 

ایران و کامبوج

ایران و کامبوج

ایران و کامبوج

ایران و کامبوج

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
حامد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۱
1
0
خبر قحطیه که این مسائل بی اهمیت را تیتر می کنید!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۱
1
0
یکی می میره از درد بینوایی
یکی میگه خانم زردک نمی هوایی
حکایت ورزشگاه رفتن زنان
موج تبلیغاتی اصلاح طلبان
و بی توجهی مردم
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: