تاریخ انتشار: ۰۷:۲۹ - ۱۰ آبان ۱۳۹۸
تعداد نظرات: ۵ نظر
ثبات بازار‌های رقیب از یک طرف و سیاست‌های انبساطی دولت منجر به رونق نسبی بازار مسکن در مهرماه شده است.

مسکن در سه سال آینده

رویداد۲۴ کارشناس بازار مسکن، سلمان خادم‌المه اظهار کرد: حداقل تا سه سال آینده نمی‌توان انتظار تحول جدی در معاملات مسکن داشت و قیمت‌ها جهش نخواهد کرد. درحال‌حاضر عمده تقاضای فعال در بازار مسکن، تقاضای مصرفی است و سرمایه‌گذاری و سفته بازی چندان جواب نمی‌دهد. اینکه بازار مسکن بعد از دو افت ماهیانه با توقف کاهش نرخ و افزایش معاملات مواجه شد می‌تواند به سیاست‌های انبساطی دولت و بانک مسکن مربوط باشد که اثر کوچکی روی بازار مسکن گذاشت.

وی افزود: از سوی دیگر بازار‌های رقیب مثل طلا، ارز و بورس با ثبات مواجه بودند که ترکیب این عوامل باعث اثرگذاری روی بازار مسکن شد. اما به طور کلی در حوزه مسکن تعادل عرضه و تقاضا برقرار نیست. طرف تقاضا با توجه به افزایش شدید قیمت‌ها به شدت تحت فشار است. به همین دلیل روال عادی و نرمال را در بازار مسکن شاهد نیستیم.

بیشتر بخوانید:

این کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه بعید است در آینده نزدیک تحرک اساسی و اتفاق ویژه‌ای در حوزه معاملات مسکن ایجاد شود، گفت: تا زمانی که تکلیف متغیر‌های اثرگذار بر بازار مسکن معلوم شود شرایط رکودی در بازار مسکن ماندگار خواهد بود. ممکن است تحرکات کوچکی مثل آنچه در مهر ماه اتفاق افتاد روی دهد، اما رونق ایجاد نخواهد شد. به هر حال نرخ ارز به یکباره ۳.۵ برابر شده که البته هم اکنون به یک جایگاه نسبتا باثبات تری رسیده است. افزایش نرخ ارز به کاهش ارزش پول ملی و افت اقتصاد منجر شده و نرخ کالا‌ها متناسب با این افت، بروز شده است.

خادم المله تصریح کرد: اگر همین ثبات در بازار‌های موازی از جمله بازار ارز باقی بماند می‌توان انتظار داشت که قدرت خرید متقاضیان مسکن به‌تدریج در بازه سه تا چهار ساله افزایش یابد. بدین معنا که از یک طرف با ثبات نرخ مسکن مواجه باشیم و از طرف دیگر تورم ثابت بماند. یعنی ثبات نرخ اسمی و کاهش نرخ واقعی مسکن را شاهد باشیم که در آن صورت با افزایش سطح درآمد عمومی، تحرک به شکل تدریجی در بازار مسکن ایجاد می‌شود. اگر اوضاع مشابه دوره‌های گذشته باشد خروج از رکود حداقل سه سال زمان خواهد برد.

به گفته خادم المله، افزایش ۲۲ درصدی معاملات و افزایش ۰.۴ درصدی نرخ مسکن شهر تهران در مهرماه نسبت به شهریورماه نمی‌تواند یک تحول جدی در بازار مسکن محسوب شود.


 

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۵
افسانه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۰
0
0
فاتحه مسکن دار شدن را که خواندیم از چند ماه قبل فاتحه همان خانه‌ اجاره ای را هم خواندیم شاید بشود داخل چادرمثل عشایر زندگی کرد
بهزاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۰
0
0
واقعا مردم و چی فرض میکنین ، دلار ۳۵۰۰ تومانی شده ۱۱۵۰۰ ، اونوقت میگی به ثبات رسیده ،الحق که خودتی ؟،،،،
ناشناس
|
Poland
|
۰۸:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
0
0
این پیش بینی ابکی بدون درنظر گرفتن افزایش دستنزد واقلان موردنیاز ساختنان نوشته شد مملکت که از اقتصادش کسی اخبر ندارد فقط دلخوشکونک
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
0
0
وقتی قیمت در شمال شهر به متری ۷۰ الی ۸۰ میلیون رسیده دیگه چه جهشی بساز بندازها آپارتمان متری ۵
میلیون چند سال قبل ساختن الان شده ۷۰ الی ۸۰ میلیون .باندهای مافیا با فساد گسترده چون آفت افتا دن به جان مردم و نظام، ریشه هایشان باید زده شود.از کجا آوردی و به چه قیمتی.یاعلی خود مدد کن دزدان را بگیر و در قفس کن،اموالشان بگیره و برای وطن ظفر کن.درود فراوان بر جناب ریسی ولایت مدار
یعقوب
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
0
0
یه کارشناسی واقع بینانه به این میگن ایول
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: