تاریخ انتشار: ۱۵:۰۱ - ۲۴ آبان ۱۳۹۸
رویداد۲۴ گزارش می‌دهد؛

تاثیر سیاست‌های اقتصادی دولت بر بازار مسکن/ قیمت اجاره مسکن افزایش می‌یابد؟

قیمت اجاره مسکن در حال جبران عقب ماندگی از قیمت خرید مسکن است؛ این یعنی باید همچنان منتظر قیمت بود. افزایش قیمت بنزین نیز اثر خود را به زودی بر بازار نشان خواهد داد و به این ترتیب به نظر می‌رسد در ماه‌های باقی مانده به سال جدید، باید منتظر شوک قیمتی در اقتصاد بود.

قیمت اجاره مسکن

رویداد۲۴ ندا جعفری: در روزهای گذشته خبر ثبت نام طرح مسکن ملی منتشر شد. برخی موافقان این طرح گفتند اجرای آن باعث کاهش قیمت مسکن خواهد شد؛ البته این دیدگاه خوشبینانه هنگام اجرای طرح مسکن مهر نیز وجود داشت و تجربه قبلی ثابت کرد تورم مسکن در ایران هیچگاه متوقف نخواهد شد؛ همچنانکه قیمت اجاره بهای مسکن نیز هیچگاه کاهش نیافته است و با افزایش قیمت بنزین، همچنان باید منتظر افزایش قیمت در سایر عرصه‌ها از جمله رهن و اجاره مسکن بود؛ اتفاقی که از روزهای گذشته آغاز شده است!

سید کمال الدین شهریاری عضو کمیسیون عمران مجلس به رویداد۲۴ می‌گوید: در بخش خرید مسکن کمبود تقاضا باعث کاهش خرید‌ها نشده بلکه توان خرید مردم کم شده و خانه‌های خالی خریداری ندارند. زمانی که مردم توانایی خرید نداشته باشند به سمت اجاره مسکن روی می‌آورند و با توجه به افزایش تقاضا در این بخش قیمت اجاره مسکن بالا رفته یا اینکه همچنان چسبندگی دارد.

شهریاری با تاکید بر اینکه رکود در بخش مسکن همسو با رکود در سایر بخش‌هاست، می‌گوید: تا زمانی که در اقتصاد کلان کشور رکود باشد مسکن نیز دچار رکود است و تا زمانی که شرایط اقتصادی کشور در کلیه شاخص‌ها بهبود پیدا نکند شاهد رکود در حوزه مسکن نیز خواهیم بود.


بیشتر بخوانید: سامانه رسمی و سیگنال غلط در خصوص قیمت مسکن


مهدی سلطان محمدی، کارشناس حوزه مسکن در خصوص افزایش قیمت اجاره بهای مسکن به خبرنگار رویداد۲۴ می‌گوید: اجاره و خرید مسکن با یکدیگر همبستگی دارند به گونه‌ای که افزایش بهای مسکن، باعث افزایش قیمت اجاره بها می‌شود.

او ادامه می‌دهد: بهای اجاره مسکن بازده سرمایه گذاری موجر است و بازدهی این سرمایه گذاری با وجود فضای تورمی و افزایش بهای کالا‌ها و خدمات و سه برابر شدن قیمت مسکن تغییر چندانی نداشته و افزایش بهای اجاره کندتر و آرام‌تر از سایر بخش‌ها بوده است.

سلطان محمدی می‌گوید: در حال حاضر هر چند افزایش قیمت مسکن متوقف شده، اما اجاره مسکن در حال جبران عقب ماندگی خود است و مدام بیشتر می‌شود.

این کارشناس حوزه مسکن می‌گوید: میزان اجاره یک ملک بین ۴.۵ تا ۶ درصد ارزش یک ملک است و معمولا زمانی که مسکن وارد رونق می‌شود اجاره مسکن نمی‌تواند به همان اندازه رشد کند.

به گزارش رویداد۲۴ بر پایه گزارش‌های آمار دفتر اقتصاد مسکن، پس از تیرماه امسال، قیمت مسکن در تهران با دو افت ماهیانه ۳.۱ و ۳.۵ درصد مواجه شده و در مهرماه رشد اندک یک درصد را به ثبت رسانده است. کارشناسان مسکن در تحلیل این آمار می‌گویند قیمت اجاره مسکن در حال جبران عقب ماندگی از قیمت خرید مسکن است؛ این یعنی باید همچنان منتظر قیمت بود. افزایش قیمت بنزین نیز اثر خود را به زودی بر بازار نشان خواهد داد و به این ترتیب به نظر می‌رسد در ماه‌های باقی مانده به سال جدید، باید منتظر شوک قیمتی در اقتصاد بود.

خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: