تاریخ انتشار: ۱۲:۱۹ - ۲۳ آذر ۱۳۹۸
حناچی خبر داد:
شهردار تهران گفت: رشد سکونت در حاشیه‌های شهر تهران ۱۸ درصد شده است.
حاشیه‌نشینی در تهران
رویداد۲۴ پیروز حناچی، شهردار تهران در یازدهمین جشنواره پژوهش و نوآوری در مدیریت شهری گفت: موضوع پژوهش‌های کاربردی و استفاده از این زمینه برای تصمیم سازی‌ها و تصمیم گیری‌های ما در حوزه شهری و مدیریت شهری و موضوعاتی که با آن مواجه هستیم امری مهم است. باید تلاش کنیم نتایج این پژوهش‌ها برای اداره شهر‌ها کاربردی شود.

حناچی گفت: امروز با دانشگاه‌های نسل سوم مواجهیم که کارآفرین هستند و نتیجه فعالیت هایشان بر روی کارآفرینی نتیجه مستقیم دارد و باید به سمتی حرکت کنیم که مراکز آموزشی و پژوهشی ما هم برای کارآفرین شدن و تأثیر آموزه‌های تحصیلی بر کارآفرین بودن حرکت کنیم.

شهردار تهران گفت: ما امروز رتبه هفتادم دنیا در میزان دارا بودن نیروی تحصیل کرده زیر سی سال است و از سوی دیگر نیمی از جمعیت زیر سی سال کشورمان تحصیلات عالیه دارند.

وی ادامه داد: شهرداری به عنوان یک شتابدهنده قوی در حوزه فعالیت استارتاپ‌ها می‌توان شرایطی را برای جوانان کشور ایجاد کند و بخش عمده این فضای کسب و کار را به آن‌ها بدهد.

وی افزود: ما می‌توانیم بخش عمده‌ای از فضای کسب و کار را برای نیرو‌های جوان آماده کنیم. به همین خاطر در تهران هوشمند علاوه بر سرویس و خدماتی که شرکت‌های جوان ارائه می‌کردند دستگاه‌های خدمات شهری مشکلاتشان را پیدا می‌کردند.

بیشتر بخوانید:

حناچی گفت: هدف این کار درگیر کردن پژوهش‌های درحال انجام با مشکلات ملموس و کاربردی است که در شهر‌ها با آن مواجه هستیم.

وی با اشاره به صحبت‌های رییس شورای شهر مبنی بر اختصاص بودجه ۲۰۰ میلیاردی در حوزه پژوهش گفت: حدود دو درصد از بودجه شهرداری به پژوهش اختصاص دارد، اما این بودجه تنها در مرکز مطالعات نیست و در خیلی از حوزه‌ها این اعتبارات را دیدیم.

حناچی با تاکید بر اینکه باید بهره وری پروژه‌ها را مورد بررسی قرار دهیم افزود: در این حوزه به خلاقیت، نواوری، آینده پژوهی و آینده نگری نیازمندیم.

شهردار تهران با اشاره به ساخت و ساز‌ها در شهر تهران به طور موردی به ساخت و ساز در ولنجک اشاره کرد و گفت: هر کدام از برج‌ها در ولنجک می‌توانستند ۱۵ طبقه کاهش طبقه داشته باشند.. اتفاقاتی که در یک ماه گذشته رخ داد قطعا ریشه در فقر دارد و شیوه اداره شهر‌ها می‌تواند به کنترل فقر کمک کند.

وی به حاشیه نشینی در شهر نیز اشاره کرد و گفت: اگر هدف ما افزایش قیمت مسکن در شهر باشد، شهر‌ها را به حاشیه هدایت می‌کند. رشد سکونتگاهی در تهران دو درصد است در حالی که در حاشیه‌های شهر ۱۸ درصد شده است.

وی افزود: اکنون دو لایحه در مجلس مطرح است که امیدواریم بتواند نقطه عطفی را برای شهر رقم بزند.

شهردار تهران تصریح کرد: یکی از نتایج اقدامات براساس مطالعات پژوهشی هزینه کمتر و پربازدهی طرح‌ها است. در تهران طرح‌هایی داشتیم که برای چند سال بیش از ۲۰ درصد بودجه شهر را به آن اختصاص دادیم، اما اثرگذاری آن‌ها منفی بوده است، در نتیجه باید مطالعات کاربردی را به عنوان پشتوانه نظری تصمیمات به کارگیریم.
منبع: ایلنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: