تاریخ انتشار: ۱۰:۳۴ - ۱۵ دی ۱۳۹۸

با دستمزد ویلموتس کدام مربیان را می‌توانستیم به خدمت بگیریم؟ +جدول

قرارداد مارک ویلموتس با فدراسیون ایران فسخ‌ شده، اما حواشی آن پایان نیافته است. او از فدراسیون فوتبال ایران شکایت کرده و خواستار دریافت غرامت شده است. اتفاقی که می‌تواند فوتبال ایران را درگیر یک پرونده حقوقی پیچیده کند.

ویلموتس

رویداد۲۴ مبلغ قرارداد مارک ویلموتس با فدراسیون ایران دوباره جنجال به پا کرده است. یکی از نماینده‌های مجلس مدعی شده مبلغ قرارداد این مربی بلژیکی با فدراسیون فوتبال ایران 112 میلیارد تومان است که اگر بخواهیم آن را به یورو حساب کنیم، نزدیک به هشت میلیون یورو می‌شود.

قرارداد مارک ویلموتس با فدراسیون ایران فسخ‌ شده، اما حواشی آن پایان نیافته است. او از فدراسیون فوتبال ایران شکایت کرده و خواستار دریافت غرامت شده است. اتفاقی که می‌تواند فوتبال ایران را درگیر یک پرونده حقوقی پیچیده کند.

بند جنجالی قرارداد ویلموتس

بعد از فسخ قرارداد ویلموتس، فدراسیون فوتبال یک صفحه از قرارداد این مربی را منتشر کرد که در آن شرایط فسخ قرارداد آمده بود. شرایطی که باعث شد فدراسیون فوتبال زیر سوال برود. در شرایط فسخ قرارداد این مربی و در بند 2 ماده 5 آمده است: «در صورتی‌ که فدراسیون فوتبال ایران با دلیل موجه و قابل‌ قبول بر اساس قوانین و مقررات فیفا و CAS اقدام به فسخ قرارداد نماید و بتواند این موضوع را ثابت کند، حقوق سه ماه (با یک مبلغ مشخص) به عنوان خسارت به سرمربی پرداخت خواهد شد.»

جالب اینکه در بند قبلی این ماده نیز آمده است: «در صورتی‌ که سرمربی با دلیل موجه و قابل‌ قبول بر اساس قوانین و مقررات فیفا و CAS اقدام به فسخ قرارداد نماید و بتواند این موضوع را ثابت کند، حقوق سه ماه به وی تعلق خواهد گرفت (با یک مبلغ مشخص).» این بدان معناست که در هر 2 صورت، چه فدراسیون فوتبال در پایبندی به تعهدات خود کوتاهی کرده باشد و چه مارک ویلموتس، باید حقوق سه ماه به این مربی بلژیکی از سوی فدراسیون فوتبال ایران پرداخت شود!

بنا بر این پیمان نادر، مربی تیم ملی اگر قراردادش را به هر دلیلی با فدراسیون فوتبال فسخ کند، این فدراسیون است که باید به او غرامت بدهد. فدراسیون هم اگر بخواهد قراردادش را با ویلموتس فسخ کند باز باید به این مربی غرامت بپردازد. گرچه فدراسیون از این بند عجیب دفاع کرد، اما بسیاری از کارشناسان حقوقی اعتقاد داشتند فدراسیون در این قرارداد گاف بزرگی داده است.

قرارداد ویلموتس با فدراسیون بلژیک

سوالی که اینجا مطرح می‌شود این است که آیا مارک ویلموتس ارزش چنین مبلغی را داشته یا نه؟ البته که پاسخ دادن به این سوال خیلی ساده است و در ادامه خودتان به جواب اصلی خواهید رسید. دستمزد او با فدراسیون بلژیک در سال 2014 و همزمان با رقابت‌های جام‌جهانی برزیل معادل 864 هزار و 400 دلار بود و در رقابت‌های یورو 2016 هم با تخفیف 30 هزار دلاری، 830 هزار دلار قرارداد بست. پرسشی که پیش می‌آید این است که چرا فدراسیون فوتبال ایران برای به خدمت گرفتن این مربی حاضر شده رقمی بیشتر از آنچه  او ارزش دارد به ویلموتس پرداخت کند؟ چگونه می‌شود که این مربی برای یک سال حضور در ایران نزدیک به 2.5 میلیون دلار دریافت می‌کند، در حالی‌ که قیمت اصلی او خیلی پایین‌تر از این رقم است؟ هرچند فدراسیون در ابتدای حضور این مربی در تهران رقم قرارداد او را 1.3 میلیون دلار اعلام کرد.

با 1.3 میلیون دلار کدام مربیان را می‌توانستیم استخدام کنیم؟

فدراسیون فوتبال می‌گوید رقم قرارداد ویلموتس 1.3 میلیون دلار برای یک سال است. رقمی که با آن می‌توانستیم مربیان نامدار دیگری هم به ایران بیاوریم؛ مربیانی مثل برت فان مارویک، سرمربی تیم ملی فوتبال استرالیا، که دستمزدی 1.25 میلیون یورویی داشت. یا ریکاردو گارکا، سرمربی پرو، که 1.15 میلیون یورو دستمزد دریافت می‌کرد. خوان کارلوس اوسوریو، سرمربی مکزیک، که رقمی نزدیک به 1.05 میلیون یورو از فدراسیون این کشور می‌گرفت و روبرتو مارتینس، سرمربی کنونی تیم ملی بلژیک برترین تیم جهان در رنکینگ فیفا، که مبلغی نزدیک به یک‌ میلیون یورو دستمزد می‌گرفت.

مربیان خارجی داخل ایران چقدر دستمزد گرفتند؟

بعد از فسخ قرارداد مارک ویلموتس با فدراسیون فوتبال ایران، مهدی تاج رئیس وقت فدراسیون فوتبال راهی بهارستان شد تا به سوالات نمایندگان مجلس پاسخ دهد. نماینده‌ها هم برای بررسی بیشتر از فدراسیون فوتبال خواستند تا قرارداد کارلوس کی‌روش مربی پیشین تیم ملی و همچنین آندره‌آ استراماچونی مربی استقلال به نمایندگان ارائه شود. نماینده‌های مجلس هنوز واکنشی نسبت به این قراردادها نشان نداده‌اند، اما دستمزد مربیان خارجی که سال‌های اخیر در ایران فعالیت کرده‌اند چقدر بوده است؟

کی‌روش هفتمین مربی گران جام‌جهانی

کارلوس کی‌روش هنوز مربی ایران بود که مبلغ قراردادش با فدراسیون فوتبال ایران رسانه‌ای شد. قرارداد او با فدراسیون ایران سالی 2 میلیون دلار بود و در 6 ماه آخر حضورش در ایران نیز طبق ادعای رسانه‌ها مبلغی نزدیک به 2.5 میلیون دلار دریافت کرد. او حالا سرمربی تیم ملی کلمبیاست و رقم قراردادش فرق چندانی با زمانی که مربی تیم ملی ایران بود نکرده است؛ او سالی 1.5 میلیون دلار از فدراسیون کلمبیا دریافت می‌کند.

مبلغ قرارداد پروفسور با پرسپولیس چقدر بود؟

برانکو یکی دیگر از مربیان موفق در فوتبال ایران بود. او به همراه پرسپولیس سه بار قهرمان ایران شد، یک‌ بار جام حذفی را فتح کرد، سه بار فاتح سوپرجام شد و یک‌ بار هم به نایب‌قهرمانی آسیا رسید. قرارداد این مربی با پرسپولیس در سال آخر حضورش مبلغی نزدیک به 1.2 میلیون دلار بود. برانکو بعد از جدایی از پرسپولیس راهی عربستان شد و با 1.5 میلیون دلار هدایت الاهلی عربستان را به دست گرفت.

ایتالیایی خوش‌تیپ چقدر دستمزد گرفت؟

از آخرین قهرمانی آبی‌های پایتخت هفت سال می‌گذشت و آنها برای شکستن این طلسم به دنبال یک مربی ایتالیایی رفتند: آندره‌آ استراماچونی. هرچند شروع کار این مربی در استقلال چندان موفقیت‌آمیز نبود، اما رفته‌رفته شرایط بهتر شد و استقلال با هدایت مربی سابق اینترمیلان به صدر جدول لیگ برتر رسید. او اما به دلیل آنچه بدقولی مدیران استقلال عنوان کرد از ایران رفت و حواشی زیادی برای استقلال رقم زد. خوش‌تیپ ایتالیایی قراردادی 2ساله با استقلال داشت و مبلغ قراردادش برای این 2 سال به گفته رسانه‌های ایتالیایی 1.6 میلیون یورو بود. او بعد از ترک ایران مبلغی نزدیک به 900 هزار یورو از این تیم دریافت کرد و حالا هم برای بازگشت به ایران شرط گذاشته است.

پرسپولیس چقدر به همبازی مارادونا پول می‌دهد؟

بعد از جدایی برانکو از پرسپولیس ایرج عرب به همراه محمدمهدی نبی راهی ترکیه شدند و با مربیان زیادی مذاکره کردند و در آخر نیز به گابریل کالدرون رسیدند. او که به همراه مارادونای افسانه‌ای در تیم ملی آرژانتین فاتح جام‌جهانی شده بود، هدایت الهلال عربستان و رئال بتیس را هم در کارنامه خود داشته است. او با الهلال افتخارات زیادی کسب کرده بود و به ایران آمده بود تا با پرسپولیس نیز افتخار‌آفرینی کند. قرارداد او با پرسپولیس، یک‌ساله و مبلغ دریافتی او از این باشگاه 550 هزار دلار است.

دستمزد مربیان ملی در کشورهای عربی

مراکش در جام‌جهانی 2018 روسیه هم‌گروه ایران بود و اروه رنار فرانسوی امید داشت تا یک تورنمنت رویایی را با این تیم پشت سر بگذارد. اتفاقی که در عمل رخ نداد. رنار اما 780 هزار یورو از مراکش دستمزد گرفت و حالا هم که هدایت عربستان را بر عهده دارد، بعید است بیشتر از یک‌ میلیون یورو دستمزد دریافت کند. تیم ملی عراق رقیب ما در انتخابی جام‌جهانی هم یک مربی خارجی دارد؛ سرکو کاتانچ اسلوونیایی در جام ملت‌های آسیا به همراه این تیم برابر ایران قرار گرفت که این بازی بدون گل به پایان رسید. در رقابت‌های انتخابی جام‌جهانی اما شرایط فرق کرد و این تیم توانست برابر ایران به پیروزی برسد. مربی موفق عراق طبق اعلام وزارت ورزش این کشور نزدیک به 410 هزار دلار دستمزد می‌گیرد.

مربیان باشگاهی کشورهای عربی

باشگاه‌های عربی اما داستان‌شان با تیم‌های ملی فرق می‌کند. آنها در ولخرجی رقابت عجیبی با یکدیگر دارند. الهلال عربستان قهرمان لیگ قهرمانان آسیا برای جذب لوچسکو رومانیایی چهار میلیون دلار هزینه کرد. الاهلی عربستان برای راضی کردن برانکو 1.5 میلیون دلار خرج کرد و التعاون عربستان برای به خدمت گرفتن پائو سرجیو پرتغالی که هدایت صنعت نفت را بر عهده داشت 1.7 میلیون دلار در فصل گذشته هزینه کرد.

مربیان گران دنیا چقدر دستمزد می‌گیرند؟

قبل از جام‌جهانی لیستی از دستمزد مربیان حاضر در جام‌جهانی منتشر شد که یواخیم لو مربی تیم ملی آلمان با 3.85 میلیون یورو بیشترین دستمزد را در بین همه مربیان دریافت می‌کرد. تیته مربی تیم ملی برزیل با 3.5 میلیون یورو در رده دوم قرار داشت و دیدیه دشان فرانسوی مربی تیم قهرمان جهان با 3.5 میلیون یورو رده سوم را به خود اختصاص داده بود. لوپتگی مربی اسبق اسپانیا سه میلیون یورو دستمزد دریافت می‌کرد و سانتوس، مربی تیم ملی پرتغال، با 2.25 میلیون یورو پنجمین مربی گران‌قیمت جام جهانی روسیه نام گرفت.

با نگاهی کوتاه به رقم دستمزد پنج مربی گران‌قیمت جام‌جهانی روسیه، متوجه می‌شویم که فدراسیون فوتبال برای یک مربی ناموفق بیشتر از فدراسیون فوتبال پرتغال هزینه کرده است. اتفاقی که جای سوال دارد و مدیران فدراسیون باید پاسخگوی این حیف‌ومیل مالی باشند.

 

مربیان خارجی دستمزد مدت قرارداد
مارک ویلموتس 8 میلیون یورو سه ساله
کارلوس کی روش 2 میلیون دلار یک ساله
برانکو (پرسپولیس) 1.2 میلیون دلار 2 ساله
آندره آ استراماچونی 1.6 میلیون یورو 2 ساله
اروه رنار تیم ملی مراکش در جام جهانی 2018 روسیه 780 هزار یورو یک ساله
سرکو کاتانچ مربی تیم ملی عراق 410 هزار دلار یک ساله
برانکو مربی الاهلی عربستان 1.5 میلیون دلار یک ساله
لوچسکو مربی الهلال عربستان 4 میلیون دلار مدت قرارداد نامعلوم
پائو سرجیو مربی پیشین التعاون عربستان 1.7 میلیون دلار مدت قرارداد نامعلوم
یواخیم لو مربی تیم ملی آلمان 3.85 میلیون یورو 4 ساله
تیته مربی تیم ملی برزیل 3.5 میلیون یورو 4 ساله
دشان مربی تیم ملی فرانسه 3.5 میلیون یورو 4 ساله
لوپتگی مربی تیم ملی اسپانیا پیش از اخراج 3 میلیون یورو 4 ساله
سانتوس مربی تیم ملی پرتغال 2.25 میلیون یورو 4 ساله

 

خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: