تاریخ انتشار: ۱۳:۱۸ - ۱۷ دی ۱۳۹۸
درحالی برگزاری اردوی خارجی تیم‌های باشگاهی ایران، بنابر تصمیم سازمان بازرسی کل کشور ممنوع اعلام شده که به نظر این تصمیم اثرات زیادی بر ورزش کشور خواهد داشت.

 لغو اردوهای خارجی

رویداد۲۴ درحالی که سه باشگاه پرسپولیس، سپاهان و شهرخودرو که قرار بود به ترتیب در کشورهای قطر، ترکیه و امارات برگزار شود به دنبال نامه سازمان بازرسی کل کشور لغو شد هر چند در ابتدا بصورت غیررسمی اعلام شد که علت لغو این اردوها به دلیل مسائل امنیتی بوده اما پس از آن سازمان بازرسی کل کشور به طور رسمی اعلام کرد که این تصمیم هیچ ارتباطی به مسائل امنیتی نداشته و در راستای مدیریت منابع ارزی بوده است.

موضع رسمی سازمان بازرسی کل کشور

روابط عمومی سازمان بازرسی کل کشور، در پی انتشار خبری در رسانه‌ها مبنی بر نامه سازمان بازرسی کل کشور به تیم‌های باشگاهی در راستای لغو اردوهای خارجی به دلیل مباحث امنیتی، ‌اعلام کرد که "این سازمان از ابتدای سال به تمام تیم‌های باشگاهی پیشنهاد کرده بود که در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و صرفه‌جویی ارزی، اردوهای آمادگی خود را داخل کشور برگزار کنند و حتی در خصوص خرید البسه تیم نیز از تولیدات داخلی استفاده کنند. در خصوص باشگاه سپاهان هم حدود سه هفته پیش در مکاتبه با این باشگاه، بر این موضوع تأکید شد و نامه سازمان بازرسی هیچ ارتباطی با بحث‌های امنیتی نداشته است. "

پرسپولیس

شب گذشته (دوشنبه) نیز بر اساس ابلاغ سازمان بازرسی کل کشور، باشگاه پرسپولیس اردوی آماده‌سازی خود را در قطر لغو کرد. این باشگاه بر اساس درخواست سرمربی آرژانتینی خود، مقدمات برگزاری اردویی ١٠ روزه را در قطر فراهم کرده و قرار بود روز پنجشنبه (۱۹ دی) عازم دوحه شود اعلام کرد، بر اساس ابلاغ سازمان بازرسی کل کشور در راستای مدیریت منابع ارزی، اردوی تیم فوتبال خود در قطر را لغو کرد.

با این وجود هنوز تکلیف اردوی نیم فصل باشگاه پرسپولیس معلوم نیست و در رابطه تصمیم‌گیری نشده است!

سپاهان

باشگاه سپاهان نیز در اطلاعیه‌ای مدیریت منابع ارزی کشور را یکی از دلایل لغو اردوی تدارکاتی این تیم اعلام کرد و یاد آورشد این موضوع از دغدغه‌های مهم سازمان بازرسی کل کشور و مورد تاکید سازمان مبنی بر لغو اردوهای خارج از کشور بوده است.

تیم فوتبال سپاهان که پس از پایان رقابت های نیم فصل  برگزاری اردوی تدارکاتی درکشور ترکیه را دردستور کار خود قرار داده بود که به دلیل مدیریت منابع ارزی کشور این اردو را لغو و سپاهانی‌ها قرار است برنامه‌های آماده‌سازی تیم برای حضور پرقدرت در مسابقات پیش رو را در ایران سپری کنند.

گفتنی است تیم فوتبال سپاهان مسابقات لیگ باشگاههای ایران، جام حذفی و لیگ قهرمانان آسیا را پیش رو دارد.


بیشتر بخوانید: اردوهای خارجی تیمهای فوتبال ممنوع شد/ اردوی قطر پرسپولیس در ابهام


شهر خودرو

باشگاه فرهنگی ورزشی شهرخودرو خراسان نیز به دنبال لغو اردوی آماده سازی که قرار بود از امروز (سه شنبه) در امارات برگزار شود، راهی اصفهان خواهند شد. این در حالی است که تمامی اقدامات برای برگزاری اردوی امارات شهرخودرویی‌ها از سوی مالک و مدیران باشگاه فراهم وحتی ویزای اعضا تیم نیز اخذ شده بود که با توجه به نامه سازمان بازرسی کل کشور این اردو لغو گردید.

طبق اعلام این باشگاه هم اکنون با برنامه‌ریزی جدید صورت گرفته از سوی کادر فنی شهر خودرو، شاگردان یحیی گل محمدی قرار است از روز چهارشنبه هفته جاری اردویی چند روزه را در اصفهان برگزار کنند و بر این اساس با توجه به هماهنگی‌های صورت گرفته با باشگاه سپاهان، تیم شهر خودرو روز جمعه در اصفهان در یک بازی دوستانه به مصاف تیم سپاهان خواهند رفت و پس از آن راهی مشهد می‌شوند.

باشگاه شهر خودرو همچنین اعلام کرد که این تیم برنامه‌های آماده سازی خود را در حالی برای حضور پر قدرت در پلی‌آف آسیا و لیگ برتر دنبال می‌کند که شرایط سخت تمرینی از نظر کیفیت زمین تمرین همچنان مشکل اصلی این تیم است و در حال حاضر زمین تمرینی منزل آباد مشهد با توجه به شرایط آب و هوایی و جلسات پر تعداد شهر خودرویی‌ها در این مکان در طول فصل با وضعیت عجیب و غریبی روبرو است و زمین ورزشگاه‌های ثامن الائمه (ع) و امام رضا(ع) نیز در نوبت های بسیار محدودی در اختیار این تیم قرار می گیرد.

بررسی زوایای لغو اردوهای خارجی

این مسئله را باید از چند بعد مورد بررسی قرار داد و به نظر می‌رسد که باید بیش از پیش نسبت به آن توجه کرد. اینکه کشور در برهه زمانی کنونی در تنگنای اقتصادی قرار دارد و باید نسبت به صرف منابع ارزی توجه جدی شود، به طور حتم باشگاه‌های فوتبال نیز باید با حساسیت در این خصوص از هدر رفت حتی یک دلار از منابع ارزی کشور جلوگیری کنند و همانند سایر دستگاه‌ها و مردم با عمل به مقوله مقاومتی نسبت به هزینه‌کرد ارزی و ریالی خود دقت عمل داشته باشند.

موضوع دیگری که باید مورد بررسی قرار گیرد این است که آیا لغو اردوی خارجی تیم‌ها بر کیفیت آن‌ها تا چه حد تاثیر گذار است و چه اثر نامطلوبی را در پی خواهد داشت؟ اگر واقعا این اثرگذاری غیرقابل چشم پوشی است نسبت به آن چاره اندیشی شود و در غیر این صورت همان بهتر که تیم‌های فوتبال با توجه به شرایط اقتصادی موجود، اردوهای خود را در داخل کشور برگزار کنند.

سومین نکته اما بحث استفاده از اسپانسر است و به طور مثال اگر هزینه‌های برگزاری اردوهای خارجی تیم‌های باشگاهی فوتبال ایران از سوی بخش خصوصی تامین شود آیا باز هم باید از برگزاری اردوی تیم‌ها در خارج از کشور ممانعت بعمل آورد؟ مساله دیگری که در همین رابطه می‌توان به آن اشاره کرد برگزاری اردوهای خارجی تیم‌های غیردولتی فوتبال ایران است و اگر یک باشگاه خصوصی بخواهد اردوی پیش فصل و یا نیم فصل خود را خارج از کشور برگزار کند رویکرد صحیح در این خصوص چیست؟

خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: