تاریخ انتشار: ۱۶:۱۸ - ۰۷ بهمن ۱۳۹۸
میرلوحی:

عمارت اقدسیه فاقد ویژگی های تاریخی ست/ شهرداری می‌تواند عمارت اقدسیه را واگذار کند

عضو شورای شهر تهران گفت: شهرداری می‌تواند املاک ریزدانه را واگذار کند، این املاک می‌توانند به منابع و دارایی‌های ماندگارتر مثل خرید خانه‌های تاریخی یا حفظ باغات تبدیل شوند.
عمارت اقدسیه
رویداد۲۴ سید محمود میرلوحی در گفت و گویی با اشاره به اینکه خانه خیابان گلستان معروف به عمارت اقدسیه فاقد ویژگی‌های تاریخی است، اظهار کرد: این خانه در سال ۵۴ پروانه ساخت و در سال ۶۹ پایان کار دریافت کرده است. ساختمان‌ها به چند دلیل ممکن است حفظ شوند؛ حادثه ویژه‌ای در آنجا اتفاق افتاده باشد یا شخصیت خاصی در آن خانه زندگی کرده باشد؛ اما هیچ کدام از این ویژگی‌ها شامل خانه خیابان گلستان نمی‌شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به ویژگی‌های این ساختمان از جمله آیینه کاری‌های انجام شده، گفت: میراث فرهنگی پیرامون این سبک ساختمان‌ها نظر خاصی ندارد؛ البته در برنامه ۵ ساله سوم شهر تهران نکته جدیدی مطرح شده که براساس آن ساخت و ساز در شهر به گونه‌ای نباشد که هر فرد ۱۰ سال پس از ساخت ساختمان جدید تصمیم به تخریب و احداث ساختمان جدیدی بگیرد. این کار باعث ایجاد حجم عظیمی از زباله‌های ساختمانی و آسیب به محیط زیست می‌شود؛ به نظرم از این پس باید علاوه بر عوارض ساخت برای خانه‌هایی از این سبک، عوارض تخریب هم دریافت شود.

میرلوحی با بیان اینکه شهرداری تهران باید در اموال خود ارزش افزوده ایجاد کند، افزود: براساس برنامه سوم شهر تهران شهرداری نباید دارایی‌های خود را بفروشد؛ در تلفیق سال ۹۳ تنها ۲۲ متر زمین از ذخایر در منطقه ۲۲ فروخته شده است؛ این در حالی است که در این منطقه ما شاهد کمبود سرانه‌های آموزشی هستیم.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران با تاکید بر اینکه از سوی دیگر نگهداری از هر ملک یا زمین هزینه بر است، تصریح کرد: مثلا ۳۸۰۰ ملک شهرداری هم اکنون در اختیار دیگران است، عده‌ای گمان می‌کنند شهرداری موظف است برای برخی قشر‌ها زمین تهیه کند یا ملک‌های خود را در اختیار برخی از انجمن‌ها قرار دهد. جالب این جاست برخی این ساختمان‌ها را از شهرداری می‌گیرند و خود اجاره می‌دهند.

وی با بیان اینکه شهرداری می‌تواند املاک ریزه دانه را واگذار کند، گفت: این املاک می‌توانند به منابع و دارایی‌های ماندگارتر مثل خرید خانه‌های تاریخی یا حفظ باغات تبدیل شوند. وقتی تصمیم گرفته می‌شود که هیچ محله‌ای بدون فضای سبز نباشد باید منابع آن را نیز تامین کنیم. البته املاک باید به قیمت و از طریق مزایده برای فروش گذاشته شوند.

میرلوحی تاکید کرد: عمارت اقدسیه را می‌توان به گونه‌ای واگذار کرد که متناسب با ویژگی‌های آن مورد استفاده قرار گیرد، برخی سفارت خانه‌ها یا شرکت‌ها می‌توانند به همین شیوه از ساختمان استفاده کنند و آن را تخریب نکنند. البته این حق مالک است تا برای ساختمان خود تصمیم گیری کند، اما به نظر می‌رسد شهرداری می‌تواند با همکاری میراث فرهنگی خریدار را ملزم کند تا از ساختمان با کاربری فعلی اش استفاده کند.

وی اضافه کرد: به هر ترتیب بازپس گیری املاک در دستور کار است و ما این روند را ادامه می‌دهیم، به عنوان مثال یکی از زمین‌های شهرداری به متراژ ٣۵٠٠ متر بدون دلیل در اختیار فردی با کاربری گلخانه بود که آن را پس گرفتیم. این املاک برای تامین منابع در اختیار سازمان املاک قرار می‌گیرند. در سال‌های ٩۴و ٩۵ از این محل ٣۵٠٠ میلیارد تومان درآمد حاصل شده این در حالی است که امسال حدود ۴۵٠ میلیارد تومان درآمد از این محل حاصل شده است.

این عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه به نظر می‌رسد جریانی می‌خواهد بین گذشته و حال پیوندی ایجاد کند، گفت: این جریان می‌خواهد وانمود کند دوره فعلی مدیریت شهری همانند گذشته قصد فروش املاک را دارد، مشابه این جریان زمان صدور پروانه برای آن ۶٢ باغ پس از مصوبه جدید خانه باغ هم اتفاق افتاد. در آن زمان برخی از سایت‌های وابسته به برخی از مراکز که در گذشته در شهرداری رفت و آمد زیادی داشتند شیطنت‌هایی انجام دادند، حالا هم که رویه باز پس گیری املاک اتفاق افتاد است باز این نوع رفتار آغاز شده است.
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: