تاریخ انتشار: ۰۷:۳۰ - ۰۸ بهمن ۱۳۹۸
العرب:

سفر‌های پی در پی بن علوی به تهران برای احیا کانال‌های ارتباطی بین ایران و آمریکاست؟

تحلیلگران به این مساله مهم استناد می‌کنند که سفر اخیر بن علوی به تهران، دومین سفر در طول یک هفته و سومین سفر در مدتی کمتر از یک ماه بوده است.

بن علوی

رویداد۲۴ العرب چاپ لندن نوشت: ایران و پادشاهی عمان، سفر یوسف به علوی به تهران را تحت این عنوان معرفی کرده اند: «بررسی روابط دو جانبه و شرایط منطقه؛ بویژه امنیت دریانوردی در تنگه هرمز».

تحلیلگران مسائل خاورمیانه، این سفر را بخشی از یک طرح عمیق‌تر می‌دانند که به فعالیت گسترده مسقط در جریان پرونده اختلافات بین ایران و آمریکا که اخیرا و به دنبال ترور سردار سلیمانی در فرودگاه بغداد، تنش زیادی بر آن حاکم است، مربوط می‌شود.
بیشتر بخوانید:
در دیدار ظریف و وزیر خارجه عمان چه گذشت؟
تحلیلگران به این مساله مهم استناد می‌کنند که سفر اخیر بن علوی به تهران، دومین سفر در طول یک هفته و سومین سفر در مدتی کمتر از یک ماه بوده است. به نظر می‌رسد علت حضور بن علوی در تهران، انتقال سریع پیام‌هایی برای مسئولان ایرانی و انتقال پاسخ آن‌ها برای یک طرف یا طرف‌های غربی است. این امر، در راستای نقشی است که همواره عمان بین تهران و دشمنان بین المللی آن، در جریان پرونده‌های پیچیده، ایفا می‌کند.

سفر وزیر خارجه عمان به ایران و دیدار او با ظریف، پس از استقبال مسقط از دیوید شینکر، معاون وزیر خارجه آمریکا صورت گرفت و تحلیلگران بعید نمی‌دانند که محتوای پیام‌های منقول به ایران، از طریق کانال عمانی، دعوت آن به مذاکره بدون قید و شرط باشد.

بعید می‌دانیم مساله طرح ایران برای امنیت کشتیرانی هرمز، نیازمند این حجم از گفتگو‌ها بین مسئولان ایرانی و عمانی باشد. آنچه پادشاهی عمان را شایسته انتقال پیام‌های سرّی بین ایران و ایالات متحده می‌کند، آن است که مسقط مورد اعتماد دو طرف درگیر است و هر دو کشور ایران و آمریکا، روابط خوبی با عمانی‌ها دارند.
منبع: انتخاب
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: