تاریخ انتشار: ۱۴:۰۳ - ۱۰ بهمن ۱۳۹۸

پیش‌بینی مقصد بازار خودرو پس از ماجرای بنزین/ سرگردانی قیمت خودرو در سال آینده

پس از تغییر نرخ بنزین، بازاری که دست خوش تغییرات بسیار زیادی شد بازار خودرو بود و این تغییرات هم اکنون نیز دامنگیر اقتصاد کشور و مردم است.
پیش‌بینی بازار خودرو
رویداد۲۴ در تخته گاز رفتن قیمت دلار، از همه بیشتر کالا‌هایی که برای تولیدشان یا مواد اولیه وارد می‌شود یا کالا‌های وارداتی هستند دستخوش افزایش قیمت شده اند.

لوازم خانگی، لوازم آرایشی و بهداشتی، تجهیزات خانه، خودرو و بسیاری دیگر از لوازم، قیمتشان با دلار سر و کار دارد، اما در این بین خودرو به دلیل محبوبیت و کاربرد بیشتر بیش از سایرین در کانون توجه قرار می‌گیرد و بسیاری از مردم علی رغم احساس افزایش قیمت در کالا‌های مختلف حساسیت بیشتری به افزایش قیمت خودرو نشان می‌دهند.

یک خودرو متشکل از ۳ هزار قطعه کوچک و بزرگ است؛ قطعاتی که یا کاملا وارداتی و برای ساخت آن در داخل کشور نیاز به خروج ارز و واردات موادی، چون فولاد، آلومینیوم، شیشه، چون و ... دارد. به طور کلی بر اساس گفته کارشناسان و بر اساس محاسبات صورت گرفته با توجه به افزایش قیمت دلار، قیمت نهاده‌های تولید افزایش یافته و بالا و پایین شدن آن دست خوش تغییر شده است.

امروز مشکلات تولید خودرو زیاد شده و ساز و کار شرکت‌ها در فروش محصولات و مدیریت بازار مشخص نیست. به گفته کارشناسان صنعت خودرو مشخص نیست خودروسازان ما دولتی یا خصوصی هستند و همین موضوع اثرات نامناسب خود را در تصمیم گیری‌ها خواهد گذاشت.

کارشناسان صنعت خودرو معتقد هستند تا زمانی که نرخ ارز به ثبات نرسد شاهد افزایش قیمت خودرو تا پایان سال همچنین در سال آینده خواهیم بود. موضوع کاهش عرضه با بهانه‌های مختلف، به رویه همیشگی افزایش قیمت این محصول تبدیل شده است و با توجه به اینکه بازار خودرو به ثبات نسبی رسیده، اما انحصار در این صنعت هر بار منجر به افزایش قیمت این کالا می‌شود.

افزایش قیمت ۲۰ درصدی وارداتی‌ها در واکنش به نرخ ارز

مهدی دادفر دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در گفتگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره افزایش قیمت خودرو در سال آینده، گفت: مصرف بنزین خودرو‌های وارداتی صدی ۹ تا ۱۰ لیتر بنزین است، اما به دلیل دوام این خودرو‌ها افراد زیادی تمایل به استفاده از آن‌ها را دارند که این امر موجب تحول قیمتی در بازار خودرو‌های وارداتی می‌شود.

به گفته دبیر انجمن واردکنندگان خودرو برآورد‌های حاصل از اوضاع درآمدی دولتی در لایحه بودجه سال آینده و ادامه ممنوعیت واردات خودرو از دیگر اتفاقات موثر بر بازار قیمت خودرو‌های وارداتی است.

او با بیان اینکه عدم ترخیص خودرو‌های باقی مانده در گمرک باعث می‌شود بازار این خودرو‌ها در سال آینده نیز ملتهب شود، گفت: این امر باعث می‌شود در سال آینده نیز شاهد افزایش قیمت خودرو باشیم.

بیشتر بخوانید: قیمت خودرو‌های داخلی در بازار تهران ۱۳۹۸/۱۱/۰۹

دادفر با اشاره به اینکه نرخ ارز بر قیمت خودرو‌های هیبریدی اثر می‌گذارد، گفت: نوسانات نرخ ارز نه تنها بر قیمت خودرو‌های وارداتی بلکه در قیمت خودرو‌های هیبریدی نیز تاثیر خواهد گذاشت البته این رشد قیمت با توجه به نرخ بنزین منطقی است و می‌تواند هزینه سوخت مصرف کنندگان را جبران می‌کند.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو معتقد است با توجه به اوضاع فعلی بازار تولید و نوسانات ارزی، سال آینده شاهد جهش قیمت جدیدی در بازار خودرو خواهیم بود.

افزایش قیمت سرعتی خودرو در سال ۹۹

کاظم نیک‌خواه کارشناس صنعت خودرو، درباره افزایش قیمت خودرو بعد از عید، گفت: اکنون عرضه خودرو در کف بازار زیاد است. اگر چنانچه شرایط بدی پیش بیاید خودرو گران‌تر خواهد شد، اما اگر اکنون به یک ثباتی برسیم شاهد افزایش قیمت خودرو پس از عید نخواهیم بود.

نیک‌خواه بیان کرد: برخی از فروشندگان خودرو معتقد هستند قیمت خودرو بعد از عید به سه برابر خواهد رسید. افزایش قیمت بنزین تاثیر منفی در بازار خودرو برجای گذاشت چرا که تقاضای مردم به خرید خودرو‌های پر مصرف کاهش یافت و از طرف دیگر گزینه‌ای برای تولید خودرو‌های کم مصرف از سوی خودروسازان دیده نمی‌شود.

این کارشناس صنعت خودرو تشریح کرد: یکی از مشکلات افزایش قیمت خودرو، بی ثباتی نرخ ارز است و اگر این بی ثباتی پس از تعطیلات نوروزی باشد، شاهد افزایش قیمت خودرو پس از عید خواهیم بود.

او با بیان اینکه عرضه خودرو‌های کم مصرف از سوی خودروسازان به طور چشم‌گیری کاهش یافته است، گفت: مشکلی که این روز‌ها گریبان‌گیر بخش کلان اقتصاد شده است، به بحث تورم و کاهش بودجه دولت باز می‌گردد. کسری بودجه باعث شده که دولتی‌ها به خلق پول و تزریق نقدینگی به بازار اقدام کنند.

این کارشناس صنعت خودرو معتقد است تا زمانی که این سیاست‌های دولت مبنی بر چاپ پول و افزایش نقدینگی در کشور وجود داشته باشد، قیمت خودرو نوسان خواهد داشت.

نیک خواه با بیان اینکه میزان نوسان قیمت خودرو به افزایش میزان تقاضا و کنترل قیمت دلار بستگی دارد، گفت: چنانچه سیاست‌های دولت در حوزه پولی ادامه داشته باشد قطعا سال ۹۹ هم با افزایش قیمت خودرو مواجه هستیم.

نوسانات دلاری موثر در قیمت خودرو

امیرحسن کاکایی کارشناس صنعت خودرو، درباره افزایش قیمت خودرو بعد از شب عید، گفت: قیمت دلار هم اکنون در حال تغییر و نوسان است که باعث افزایش قیمت خودرو می‌شود.

او با بیان اینکه افزایش قیمت خودرو به اقتصاد کلان کشور باز می‌گردد، گفت: با توجه به اتفاقات اخیر قیمت دلار هم تغییر پیدا کرد که موجب ایجاد نوسان در قیمت خودرو شد. نوسان‌های اخیر ربطی به خودروسازان ندارد ضمن این که تیراژ تولید بالا رفته، ولی قیمت خودرو در بازار پایین نیامده است.

کاکایی در خصوص توقف تولید پراید و پژو ۴۰۵، گفت: توقف تولید پراید و پژو ۴۰۵ باعث بروز تنش‌هایی در بازار می‌شود، اما این دسته از خودرو‌ها باید متوقف شوند چراکه نه تنها باید یورو ۵ شوند بلکه استاندارد‌های ۸۵ گانه را باید دریافت کنند که با اعمال این تغییرات قیمت آن نیز افزایش چشمگیر خواهد داشت.

این کارشناس صنعت خودرو با تاکید بر اینکه برای گرفتن استاندارد‌های جدید نیاز به یک سری از تجهیزات وجود دارد که موجب افزایش قیمت می‌شود، گفت: قرار است که تیبا را جایگزین پراید کنند که هم اکنون این خودرو ۱۰ میلیون تومان گران‌تر از پراید است که باید استاندارد آن را تغییر دهند و آن یورو ۵ شود که در نتیجه قیمت آن نیز گران‌تر از حالا خواهد شد و می‌توان گفت در سال آینده با اعمال این تغییرات قیمت این خودرو نیز افزایش خواهد داشت نرخ آن به بیش از ۷۰ میلیون تومان می‌رسد.

کاکایی با بیان اینکه ارزان‌ترین خودروی موجود پس از پراید که می‌تواند با توجه به ظاهر و ساختار سازه و بدنه استاندارد‌ها را پاس کند تیبا است، گفت: سال آینده تمام خودرو‌ها باید براساس استاندارد یورو ۵ تولید شود ضمن این که استاندارد‌های ۸۵ گانه را هم پاس کنند. البته در این بین باید گفت که این استاندار‌ها را تصمیم گرفتند به طور ۸۲ گانه اجرا کنند و ۳ مورد از آن‌ها را قبول کردند که اجرا نشود، چون واجب نیستند.

او گفت: این موارد موجب می‌شود قیمت خودرو‌ها بالا رود بنابراین به همین خاطر است که کشش بازار برای خودرویی مانند پراید بسیار خوب می‌شود.

حال باید دید آیا در صورت تولید انبوه خودرو‌های داخلی می‌تواند به سرعت تقاضای بازار را پاسخ دهد و مانع از تب قیمت در بازار خودرو در سال آینده شود و قیمت‌ها را تثبیت کند؟ که اگر تولید نتواند مانع از این شرایط شود مجددا به جریان قیمتی چند ماه اخیر باز خواهیم گشت.
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: