تاریخ انتشار: ۱۵:۱۲ - ۱۰ بهمن ۱۳۹۸
حیدرعلی عابدی:

رئیس‌جمهوری دیر به فکر حمایت از جمهوریت نظام افتاد/ برخی دنبال مهندسی مجلس هستند

حیدرعلی عابدی درباره موضع رئیس‌جمهوری مبنی بر توجه به جهوریت نظام گفت: رئیس‌جمهوری به عنوان پاسدار و مجری قانون اساسی خیلی دیر به فکر حمایت از وجه جمهوریت نظام افتاد، اما همین که بالاخره به یاد آورد باید از جمهوریت نظام هم حمایت کرد جای تقدیر دارد.
انتخابات مجلس
رویداد۲۴ حسن روحانی، رئیس‌جمهوری، روز دوشنبه (۷ بهمن) در همایش استانداران و فرمانداران سراسر کشور، با اشاره به نزدیک شدن به انتخابات مجلس یازدهم، در صحبت‌های خود به مقوله رفراندوم و جمهوریت توجه بیشتری نشان داد و گفت: «.. بعضی‌ها از کلمه «رفراندوم» خوش‌شان نمی‌آید، اما پایه انتخابات ما از رفراندوم بود و از همه‌پرسی شروع شده است.» او همچنین تاکید کرد: «همه باید پاسدار اسلام و جمهوریت باشیم؛ یعنی پاسدار رضایت عامه، پاسدار نظر مردم و پاسدار خواست مردم.»

حیدرعلی عابدی، نماینده مردم اصفهان، در گفتگو با اعتمادآنلاین، درباره صحبت‌های اخیر رئیس‌جمهوری مبنی بر توجه به جهوریت نظام گفت: یکی از وظایف مهم رئیس‌جمهوری پاسداری از قانون اساسی است. همه باید پاسدار اسلام و جمهوریت باشیم و رضایت عامه و نظر و خواست مردم را پاسداری کنیم. ولی روحانی دیر به این نتیجه رسید که از وجه جمهوریت نظام حمایت کند.

متاسفانه طی ۴ سال گذشته هجمه‌های سنگینی متوجه جمهوریت نظام شد

نماینده اصلاح‌طلب مجلس دهم توضیح داد: متاسفانه طی چهار سال گذشته هجمه‌های سنگینی متوجه مرکز جمهوریت نظام، یعنی مجلس شورای اسلامی، شد. با این حال رئیس‌جمهور در این باره سکوت کردند و به جای تقویت مجلس به اختلافات دامن زدند.

عابدی همچنین افزود: از قشر‌های فرهیخته‌ای که دنبال جمهوریت هستند بیشتر گله دارم چرا که یک نظر پیشنهادی برای اصلاح ساختار مجلس ارائه ندادند و بیشتر برای هجمه به مجلس برنامه ریختند.

نباید کاری کرد که جمهوریت تضعیف شود

عضو فراکسیون امید مجلس ادامه داد: سنگر دموکراسی، که رهبری هم بار‌ها درباره تقویت آن صحبت کرده‌اند، مجلس است. حتی در سخنرانی اخیرشان هم مجلس را به دلیل مصوبات آمریکاستیزی تشویق کردند. پس معتقدم نباید کاری انجام داد که جمهوریت نظام تضعیف شود.

نماینده مردم اصفهان در خانه ملت یادآور شد: مجلس نهاد تصمیم‌گیری و آموزش دموکراسی برای فرهنگ‌مان است، بنابراین اگر نامزد‌ها قبل از اینکه وارد مجلس شوند توسط سلیقه‌های مختلف غربالگری شوند، هر روز کارایی مجلس کمتر خواهد شد. پس به جای تضعیف جایگاه مجلس که به نفع هیچ‌کس نیست باید مجلس و بعد جمهوریت نظام را تقویت کنیم.

عابدی درباره ضرورت توجه به بخش جمهوریت نظام گفت: گروهی فرادست مجلس هستند و قصد دارند مجلس را مهندسی کنند. برخلاف قانون اساسی که اجازه داده نمایندگان همه قشر‌ها و تفکرات در مجلس نماینده داشته باشند، آن‌ها اجازه ورود به برخی جریان‌های سیاسی را نمی‌دهند و این یک ایراد است.

نباید در راستای تضعیف مجلس و جمهوریت نظام قدم برداریم

نماینده اصلاح‌طلب مردم اصفهان اضافه کرد: خوشبختانه ساختار نظام به نحوی است که مجلس هر چقدر قوی‌تر باشد در شکوفایی کشور موثرتر واقع می‌شود و طرح‌های بهتری را به تصویب می‌رساند. پس نباید در راستای تضعیف مجلس و جمهوریت نظام قدم برداریم.

عضو فراکسیون امید مجلس در پایان گفت: متاسفانه فراکسیون امید هم نتوانست رسالت خود را در موضوع جمهوریت به خوبی انجام دهد. اکنون رئیس‌جمهوری هم دیرهنگام در این زمینه موضع‌گیری کرد، اما همین که بالاخره به یاد آورد باید از جمهوریت نظام هم حمایت کند، جای تقدیر دارد. جمهوریت نظام در قانون اساسی دیده شده و تضعیف این وجه، تضعیف قانون اساسی و ظلم به خون شهداست.
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: