تاریخ انتشار: ۱۹:۰۱ - ۱۵ بهمن ۱۳۹۸
تعداد نظرات: ۱ نظر
ظریف:

پیشنهاد رهبر انقلاب درباره فلسطین معقولترین و عملی‌ترین طرح است

وزیر امور خارجه پیشنهاد رهبر معظم انقلاب درباره فلسطین را معقول‌ترین و عملی‌ترین راهکار عنوان کرد و گفت: راحت‌ترین راه، شنیدن صدای همه مردم فلسطین اعم از مسلمان، یهودی و مسیحی است که در یک روند دموکراتیک آینده فلسطین را تعیین کنند.

پیشنهاد رهبر انقلاب درباره فلسطین معقولترین و عملی‌ترین طرح استرویداد۲۴ «محمدجواد ظریف» عصر سه شنبه در حاشیه‌ آیین گشایش انجمن علمی دیپلماسی ایران در گفت وگو با خبرنگاران در پاسخ به این سوال که‌ آیا اروپایی‌ها از ماده ۳۶ عقب‌نشینی خواهند کرد، و همچنین درباره سفر هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا، گفت: آقای بورل -مسئول جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا- قبل از آمدن به ایران، برای او نامه مفصلی را در ۱۴ صفحه فرستادم و مطالبات ایران را مطرح کردم. از نظر ایران اروپا جایگاهی برای طرح ادعاهای خود در قالب ماده ۳۶ ندارد چون جمهوری اسلامی این ماده را بعد از خروج آمریکا هم در برابر نقض آمریکا و هم نقض های اروپا مطرح کرده است.

وزیر امور خارجه افزود: اروپایی ها در قالب۱+۵تعهداتی داشتند و در چهارچوب روند حل اختلافات هم دو بیانیه از سوی وزرا صادر شده و در آن هم تعهداتی را مطرح کردند. جمهوری اسلامی ایران نوامبر ۲۰۱۸ یعنی ۶ ماه قبل از اینکه اقدامات خود را در قالب ماده ۳۶ انجام دهد، اعلام کرده است که تمام مراحل ماده ۳۶ را عملیاتی کرده و به نتیجه نرسیده و مجبور است کاهش تعهدات را انجام دهد.

ظریف با بیان این که اروپایی‌ها در مقابل نامه ما اقدامی انجام نداده‌اند؛ لذا به هیچ وجه در مقابل اقدامات جبرانی ما جایگاهی ندارند، گفت: این موضوع را برای آقای بورل قبلاً به صورت واضح هم در ملاقات مان در دهلی و هم در نامه‌ای برای وی مطرح کرده بودم و لذا کاملاً این بحث مشخص است.

وزیر امور خارجه ادامه داد: در سفر وی به تهران بحث‌های خیلی خوبی درباره امنیت منطقه و طرح صلح هرمز مطرح شد و اینکه ایران آمادگی دارد این طرح را با همکاری کشورهای منطقه تقویت کند و از نظرات آنها استفاده کند. آقای بورل نظرات ما را شنیدند و نظرات خود را مطرح کردند. امیدواریم وی بتواند به عنوان مسئول جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا نقش خوبی ایفا کند.

رییس دستگاه دیپلماسی گفت: همین طور در این دیدار در مورد فلسطین و معامله قرن مواضع‌مان را مطرح کردیم و اینکه حرکت آمریکا بسیار خطرناکی است. اروپایی‌ها و آقای بورل هم مواضع خود را مطرح و اختلاف نظرشان را با آمریکا مطرح کردند.

وزیر امور خارجه گفت: آمریکا با ارائه این طرح هرگونه موقعیتی را به عنوان مشارکت‌کننده در روند حل مشکل فلسطین از دست داده و نشان داده است که در بی توجهی به حقوق فلسطینیان و غصب سرزمین فلسطین حتی از رژیم صهیونیستی هم تندتر است لذا هیچ جایگاهی در این موضوع ندارد و فقط مردم فلسطین هستند که آینده خود را تعیین می‌کنند.

وی اظهارداشت: پیشنهاد مقام معظم رهبری درباره طرح "رفراندوم در فلسطین" به نظر ما معقول ترین، معتبرترین و عملی ترین راهکاری است که می‌تواند در فلسطین کار کند کما اینکه در جاهای دیگر هم کار کرده است.

رییس دستگاه دیپلماسی یادآورشد: در آفریقای جنوبی این وضعیت اتفاق افتاد و نتیجه‌اش را هم دیدیم که نتیجه بدی هم نیست. یک روز همه فریاد می‌زدند که اگر آفریقای جنوبی می‌خواهد اکثریت باشد ناامنی به وجود می‌آید ولی امروز می‌بینیم که اینگونه نیست.

وی در پاسخ به این سوال که این طرح چقدر ضمانت اجرایی دارد، اظهارداشت: این طرح باید مرحله به مرحله عملیاتی شود و در صحنه دیپلماسی جهانی و افکار عمومی جهانی به عنوان یک طرح معقول و منطقی پذیرفته شود. ضمانت اجرای آن مردم هستند که آرا و ایده‌هایشان مورد توجه قرار می‌گیرد.

ظریف با بیان این که بهترین ضمانت اجرایی دموکراسی، مردم هستند. مردم را نه با سرکوب بلکه باید با شنیدن نظراتشان حفظ کرد، گفت: ۷۰ سال سعی کردند مردم فلسطین را سرکوب کنند که به نتیجه نرسیدند ۷۰ سال دیگر هم تلاش کنند به نتیجه نخواهد رسید.
وزیر امور خارجه اضافه کرد: راحت ترین راه شنیدن صدای همه مردم فلسطین اعم از مسلمان، یهودی و مسیحی است که در یک روند دموکراتیک می توانند آینده فلسطین را تعیین کنند.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص نشست امنیتی مونیخ و اینکه در این نشست در چه مسائلی صحبت خواهد کرد، گفت: بستگی به این دارد که در چه فرمت و شکلی حضور پیدا کنم. در مورد مسائل امنیت منطقه، خطراتی که اقدامات آمریکا، ترور ناجوانمردانه شهید سپهبد سلیمانی و همراهان ایشان و سیاست آمریکا در خاورمیانه به اصطلاح معامله قرن، خروج آمریکا از برجام و سیاست‌های آمریکا صحبت خواهم کرد. در بخش ایجابی هم درباره طرح صلح هرمز صحبت و نقشی که منطقه ما می‌تواند برای آینده بهتر ایفا کند صحبت می‌کنم.
رییس دستگاه دیپلماسی در ادامه به موضوع قربانیان ترور اشاره کرد و گفت: به عنوان کسانی که طعم تلخ ترور را کشیدند در ایران ما ۱۷ هزار قربانی ترور داریم. این عملیات و این واقعیت نشان دهنده این است که ایران در صف مقدم مبارزه با ترور بوده و بزرگترین شهید مبارزه با ترور شهید سپهبد سلیمانی است که بیشترین نقش را در مبارزه با ترور داشت و در نهایت هم آمریکایی‌ها نتوانستند ایشان را در میدان نبرد به شهادت برسانند و از طریق یک عملیات بزدلانه تروریستی و با حمله به اتومبیل ایشان را به شهادت رساندند.
وی در پاسخ به سوالی درخصوص بازداشت اعضای گروه تروریستی الاهوازیه در اروپا هم گفت: متاسفانه اروپایی‌ها اجازه دادند تروریست‌ها در اروپا مامن بگیرند و امروز می‌بینند که نه تنها دستشان به خانه مردم ایران آلوده است بلکه از خاک اروپا برای عملیات جاسوسی به نفع بعضی کشورهای تروریست‌پرور استفاده می‌کنند.

منبع: ایرنا
خبر های مرتبط
برچسب ها: ظریف ، معامله قرن
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۶
0
0
اسرائیل باهوش تر از آن است که فریب عربها را بخورد
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: