تاریخ انتشار: ۱۴:۴۴ - ۲۰ بهمن ۱۳۹۸
رئیس سازمان بهزیستی کشور از افزایش یارانه کودکان مراکز شبه خانواده از ۴٢٠ هزار تومان به ۶۵٠ هزار تومان خبر داد.
خانواده جایگزین کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست
رویداد۲۴ وحید قبادی دانا، با بیان اینکه از بهمن ماه یارانه هر فرد در مراکز شبه خانواده ۵۵ درصد افزایش می‌یابد، گفت: یارانه این کودکان از ۴٢٠ هزار تومان به ۶۵٠ افزایش می‌یابد. همچنین یارانه افراد دارای معلولیت حاضر در مراکز شبه خانواده نیز که پیش از این ۵٧٠ هزار تومان بود با توجه به اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان به ٩٢۴ هزار تومان رسیده که ۶٢ درصد افزایش یافته است.

وی افزود: با توجه به مخارج بیشتر افراد ١٢ تا ١٨ ساله هم یارانه آن‌ها از ۴٢٠ هزار تومان به ٧۵٠ تومان می‌رسد که تا ٧٩ درصد افزایش می‌یابد. به این ترتیب یارانه مراکز شبه خانواده بین ۵۵ درصد تا ٧٩ درصد با توجه به وجود معلولیت و سن افزایش می‌یابد. این کار در حال انجام است و امروز روی کارت مراکز شارژ می‌شود.

بیشتر بخوانید:
۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار جهت بیمه زنان خانه‌دار
رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه مراکز شبه خانواده یکی از مولود‌های انقلاب اسلامی است و در گذشته فرزندان دارای سرپرستان غیر موثر در نوانخانه‌ها و پرورشگاه‌ها بودند و هیچ مالکیت و هویت خاصی برای افراد وجود نداشت، گفت: این درحالیست که تجربه نشان می‌دهد در حال حاضر مفهوم مالکیت در بین کودکان این مراکز جا افتاده و مجموعه شبه خانواده جای آسایشگاه‌ها و پرورشگاه‌ها را گرفته است.

قبادی‌دانا با اشاره به اینکه در حال حاضر ۶۶٠ مرکز شبه خانواده در کشور فعال هستند، تصریح کرد: هر چه فضای مراکز شبه خانواده به شرایط خانواده عادی نزدیک شود بهتر است. تعداد افراد مطلوب در این مراکز تا ١٠ نفر است و الان میانگین تعداد افراد در مراکز کشور نیز به ١٣ نفر می‌رسد. خانواده مجموعه افرادی است که در طول زمان کنار هم زندگی می‌کنند و عوض شدن مددکاران مطلوب نیست. انتظار ما این است آن‌ها سال‌ها در کنار هم حضور داشته باشند و زندگی کنند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه طی این سال‌ها مفهوم شبه خانواده ساری و جاری شده است، اظهار کرد: تلاش ما این است این مسیر را به خوبی طی کنیم. هدفگذاری ما این است که هر فرزندی در خانواده مراحل رشد و نمو را طی کند و هرکس سرپرست موثری ندارد در وهله اول به خانواده‌ها سپرده شوند.


قبادی دانا با اشاره به اینکه تعداد فرزندان در مراکز شبه خانواده طی ٢٠ سال اخیر حدودا ثابت و ١٠ هزار نفر بوده است، نیز توضیح داد: این موضوع نشان‌دهنده موفقیت فرایند فرزندخواندگی در کشور است، با این حال اگرچه این نسبت فعلا ثابت است، اما باید به حداقل برسد یعنی مطلوب واقعی ما این است هیچ فرزندی در مرکز بهزیستی نباشد.

به گفته رئیس سازمان بهزیستی کشور، به زودی سامانه ملی فرزندخواندگی افتتاح می‌شود که باعث تسهیل فرایند فرزندخواندگی با رعایت جوانب قانونی خواهد بود که در حال حاضر این سامانه به شکل آزمایشی در حال کار است.

قبادی دانا با تاکید بر اینکه ترجیح ما این است که فرزندان درون خانواده‌های جایگزین بزرگ شوند، ادامه داد: از این به بعد هر فرزندی که خانواده جایگزین مناسب داشته باشد یارانه امداد آن‌ها برقرار می‌شود.

وی افزود: اگر فرزندانی به شکل موقت در مراکز باشند یا خانواده جایگزین وجود نداشته باشد، باید کاری کنیم وضعیت مطلوب و استانداردی برای آموزش و تربیت آن‌ها در شبه خانواده فراهم شود. مهارت آموزشی نقش مهمی در کاهش نگرانی‌های مالی این فرزندان دارد. امیدواریم با سازمان فنی حرفه‌ای هماهنگی لازم صورت بگیرد تا زمان ورود آن‌ها به زندگی هرکدام از این فرزندان مهارتی را آموخته باشند.


وی با تاکید بر اهمیت پر کردن مناسب اوقات فراغت این افراد نیز توضیح داد: یکی از مسائلی که جوانان با آن رو به رو هستند بحث مستقل شدن است که پیش از این سن جوانی ٢٩ سال بود، اما الان به ٣۵ سال رسیده است. چون سنی را در نظر می‌گیرند که افراد تا آن سن بتوانند مستقل شوند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه همزمان با ١٨ سالگی و خروج این افراد حدود ٢٠ میلیون تومان به آن‌ها پرداخت می‌شود، اظهار کرد:، اما این مبلغ باید با هدف پرداخت شود. در مورد بحث ازدواج این فرزندان نیز آن‌ها در اولویت تهیه جهیزیه هستند. همچنین در مورد بیمه هم مشکلی برای بیمه مددجویان بهزیستی وجود ندارد و ٣٠ درصد ظرفیت ما خالی است و این آمادگی به طور کامل وجود دارد.

قبادی دانا با بیان اینکه تا کنون مبلغ یارانه امداد پرداخت شده به خانواده جایگزین از یارانه افراد حاضر در مراکز شبه خانواده کمتر بوده
است، تصریح کرد: این مبلغ قبلا برای هر فرزند ٣٧٠ هزار تومان بود که این مبلغ را ۶۵٠ هزار تومان و تا ٧۶ درصد افزایش دادیم.

وی با تاکید بر اینکه تامین این بودجه همگی محصول شفافیت و انضباط مالی بوده و از محل صرفه جویی هم نبوده است گفت: تامین این مبلغ با مدیریت مالی و در سایه دولت الکترونیک فراهم شده است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه هر ماه ٣٠٠ میلیارد تومان روی کارت مراکز هدف شارژ می‌شود، توضیح داد: در سایت بهزیستی هم هر کدام از مددجویان می‌توانند کل مبالغی که سازمان از سال ٩١ تا کنون برای آن‌ها منظور کرده است را ببیینند. اطلاعات ۲۸۰۰ ملک بهزیستی هم در سایت ثبت شده و مشخص است که هر ملک چه کاربری دارد و چه مقدار اجاره پرداخت میکنند.
منبع: ایسنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: