تاریخ انتشار: ۰۸:۰۵ - ۲۳ بهمن ۱۳۹۸
رای الیوم:

عقب نشینی ناگهانی تمام نیرو‌های اماراتی از یمن / همه چیز به نفع ایران پیش می‌رود؟

رهبری امارات اطمینان یافت که ائتلاف سعودی اماراتی هرگز برنده جنگ در یمن نخواهد بود و این جنگ، تنها باعث به فرسایش رفتن توان مالی و انسانی امارات و در مقابل، افزایش قدرت هم پیمانان ایران، یعنی حوثی‌ها می‌شود.

جنگ یمن

رویداد۲۴  رای الیوم نوشت: چند روز پیش از آنکه جنگ یمن وارد سال ششم خود شود، دولت امارات اعلام کرد که تمام نیروهایش را از یمن خارج کرده و مأموریت ان‌ها را به سربازان یمنی تحت آموزش خود، می‌سپارد، که تعدادشان به ۲۰۰ هزار نفر می‌رسد.

حمله انصارالله و هم پیمانان آن به آرامکو، امارات را به سمت اتخاذ این تصمیم، در مورد خروج نیروهایش از یمن، سوق داد. علاوه بر اینکه اماراتی‌ها یک هیئت امنیتی را نیز به تهران فرستادند تا روابط خود را با ایران بهبود بخشند.
بیشتر بخوانید: آغاز فصل تنش‌زدایی در منطقه/ آیا ایران و عربستان در حال مذاکره‌اند؟
به گزارش منابعی در کشور‌های حاشیه خلیج فارس، رهبری امارات اطمینان یافت که ائتلاف سعودی اماراتی هرگز برنده جنگ در یمن نخواهد بود و این جنگ، تنها باعث به فرسایش رفتن توان مالی و انسانی امارات و در مقابل، افزایش قدرت هم پیمانان ایران، یعنی حوثی‌ها می‌شود. بدین معنا، همانطور که حوثی‌ها می‌توانند ریاض، أبها، بقیق، جیزان و نجران را با موشک‌های دقیق خود بمباران کنند، امکان هدف گرفتن دبی و ابوظبی و در ادامه، نابود کردن اقتصاد امارات را نیز دارند.

گزارش صندوق بین المللی پول، مبنی بر اینکه دولت‌های خلیجی تا ۱۵ سال دیگر در نتیجه کاهش میزان نفت و رکود در بازار‌های جهانی، به دلیل نفت صخره ای، ورشکست می‌شوند، به منزله هشداری برای دولت‌های حاشیه خلیج فارس بود، که براساس آن، مرحله آسایش و رفاه آنها، به سرعت رو به اتمام است و شکی نیست که این دولت‌ها باید به دنبال جایگزینی برای درآمد‌های نفتی خود باشند، که مهمترین جایگزین، می‌تواند تعیین مالیت‌های سنگین برای مردم باشد.

در این جا، یک سوال مهم مطرح می‌شود که نمی‌توان آن را نادیده گرفت و این سوال، مربوط به اوضاع یمن پس از عقب نشینی نیرو‌های اماراتی است؛ آیا یمن به سمت تقسیم می‌رود؟ یا اینکه راه به روی انصارالله باز می‌شود تا اغلب مناطق یمن را باز پس گیرد؟

این عقب نشینی امارات، به معنای فروپاشی طوفان قاطعیت و شکست آن در یمن، پیش از ورود جنگ، به سال ششم آن است؛ امری که نقطه تحولی در تمام منطقه محسوب می‌شود؛ چرا که این امر می‌تواند تبعات استراتژیک منطقه‌ای زیادی داشته باشد.
خبر های مرتبط
برچسب ها: امارات ، یمن ، جنگ یمن
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: