تاریخ انتشار: ۱۰:۰۲ - ۲۴ بهمن ۱۳۹۸
سید فرید موسوی، عضو فراکسیون امید:
یک نماینده اصلاح‌طلب مجلس درباره انتقاد جریان متبوع خود از شورای نگهبان و نظارت استصوابی گفت: اصلاح‌طلبان و دیگر گروه‌های سیاسی با علم به نظارت استصوابی در انتخابات‌ها شرکت می‌کنند.
انتخابات مجلس
رویداد۲۴ سید فرید موسوی، عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی اولویت مجلس یازدهم را تلاش برای برگرداندن مجلس به جایگاه اصلی و واقعی خود دانست و بیان‌کرد: برخی از نهاد‌ها و شورا‌ها عملا وارد نظام تقنینی شده‌اند که باید اصلاح بشود؛ مهم‌ترین چیزی که می‌بایست از اولویت‌های مجلس آینده باشد تقویت سرمایه‌اجتماعی کشور است.

وی با بیان اینکه ممکن است افراد مختلف اولویت‌های مجلس را معیشت، اقتصاد و تولید عنوان کنند، گفت: انجام این امور نیازمند مجموعه اقداماتی است که توفیق آن‌ها بدون تقویت سرمایه اجتماعی کشور ممکن نخواهد بود، این سرمایه اجتماعی ابعاد مختلفی دارد و باید در حوزه‌های مختلف درباه آن بحث شود.

نماینده مجلس دهم افزود: اگر این موضوع اولویت همه قوا و نهاد‌ها قرار بگیرد هرگونه اصلاحی که در حوزه‌های مختلف معیشت، اقتصاد، تولید، اجتماعی و سیاسی لازم است، می‌تواند به نتایج مطلوب برسد، اما اگر سرمایه اجتماعی نباشد هر اقدام درستی هم با چالش‌هایی روبرو می‌شود و تبعات ناگواری را به وجود می‌آورد و اتفاقا می‌تواند عکس این موضوع عمل کند و وضعیت سرمایه‌های اجتماعی را بدتر از حال حاضر کند، بنابراین تقویت سرمایه اجتماعی باید در راس فعالیت‌ها و امور قرار بگیرد تا بتوانیم اصلاحاتی در حوزه‌های مختلف انجام دهیم.

وی درباره انتقاداتی که به مجلس دهم می‌شود و این مجلس را ضعیف‌ترین مجلس بعد از انقلاب می‌دانند، گفت: شاید نتوانم عنوان ضعیف‌ترین مجلس بعد از انقلاب را بپذیرم چرا که هیچ کسی نمی‌گوید ماست من سیاه است، اما این مجلس از این بُعد که سه گروه سیاسی هم وزن که هیچکدام اکثریت نداشتد در آن بودند و نمونه آن را در هیچ کدام از مجالس نداشتیم باعث شد که هیچ کدام از این گروه‌ها نتوانند مخاطبان خاص خودشان را همراه کرده و پاسخ اثر بخشی به مطالبات آن‌ها بدهند؛ چون اکثریتی نبود اتفاق خاصی نمی‌افتاد از این بعد عملکرد مجلس دهم قابل تحلیل است.

موسوی یادآور شد: از سوی دیگر از روز اول و پیش از شروع به کار مجلس تلاش شد، اقدام مردم و حضور گسترده آن‌ها با چالش مواجه شود که البته این وضعیت را در دولت دوازدهم هم شاهد بودیم که برخی فراموش کردند که انتخابات تمام شده و فصل همدلی رسیده است، چه سال ۹۴ و چه سال ۹۶ این فضا به جلو رفت و باعث ایجاد چنین برداشتی در جامعه شد، اما اگر دقت کنید این مجلس از لحاظ سوال، استیضاح و طرح و لوایح تفاوت چندانی با مجالس قبلی نداشته است.

وی درباره آرایش گروه‌های سیاسی در مجلس یازدهم گفت: با شرایطی که می‌بینم مجلس یازدهم تفاوت چندانی با مجلس دهم از این نظر نداشته باشد شاید درصدی تفاوت کند، اما آرایش همین خواهد بود و همین روند ادامه خواهد داشت، اما هنوز برای اظهارنظر نهایی زود است چرا که باید ائتلاف‌ها و لیست‌ها شکل بگیرد و جامعه همین وضعیت را خواهد داشت یا تغییراتی خواهد داشت آن زمان بهتر می‌توان فضا را ارزایابی کرد.

عضو فراکسیون امید مجلس دهم درباه انتقاد جریان اصلاح‌طلبی به شورای نگهبان و اینکه می‌گویند مجلس و دولت ضعیف حاصل نظارت استصوابی است، تاکید کرد: تضعیف مجلس و دولت را از جای دیگری می‌دانم و دلایل آن را پیشتر گفتم، اگر آن موارد باید اصلاح شود بعلاوه اینکه سرمایه اجتماعی تقویت شود همه این موضوعات در درون آن قابل حل است، اما اینکه یک عامل را علت تضعیف بدانیمرا درست نمی‌دانم.

وی افزود: نظارتی که با این فرآیند فعلی اعمال می‌شود باعث شده است که برخی افراد که می‌توانند مفید واقع شوند امکان حضور نداشته باشند، اما گروه‌های سیاسی با علم به این فرآیند‌ها در انتخابات مختلف مشارکت می‌کنند.

نماینده اصلاح‌طلب مجلس گفت: اصلاح‌طلبان هم در انتخابات‌های مختلف از انتخابات مجلس دهم تا دوره‌های مختلف ریاست جمهوری از جمله انتخات ۹۶ شرکت کرده‌اند و با علم در این فرآیند‌ها هم حضور داشته‌اند؛ دستاورد بزرگ انقلاب نهاد انتخابات بود که باید از آن صیانت کرد چرا که هر تحولی هم که در کشور شکل گرفته است مبتنی بر این دستاورد سال ۵۷ است.
منبع: ایلنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: