تاریخ انتشار: ۱۷:۵۳ - ۲۵ بهمن ۱۳۹۸

چرا "انتگرال" از کتاب‌های درسی دانش‌آموزان حذف شد؟

سرپرست حوزه تربیت و یادگیری ریاضیات سازمان پژوهش‌وبرنامه‌ریزی آموزشی با اشاره به دلایل حذف انتگرال از کتاب‌های درسی گفت: تمرکز کتاب ریاضی بر فرمول‌ها نیست.

انتگرال

رویداد۲۴   محمدرضا سیدصالحی درباره حذف انتگرال از مفاهیم کتاب‌های درسی دانش‌آموزان اظهار کرد: حذف و اضافه‌کردن مفاهیم به کتاب‌های درسی مبنایی دارد و مفاهیم بدون مبنا و با این استدلال که، چون در گذشته وجود داشتند، در کتاب‌های درسی باقی نمی‌ماند.

وی افزود: باید بررسی کنیم مفاهیم چه هدفی دارد و این اهداف در برنامه درسی مشخص است، در گزینش مفاهیم برای کتاب‌های درسی چشم ما باید به اهدافی باشد که تعریف کردیم مثلاً چرا دانش‌آموزان ریاضی می‌خوانند و کدام مفاهیم ما را بهتر به اهداف می‌رساند؛ معیار اصلی رویکردها، شایستگی‌ها و اهداف برنامه درسی ملی است.
بیشتر بخوانید: «آموزش فکورانه» سیاست جدید نظام آموزشی/ چرا انتگرال از کتب درسی حذف شد؟
سرپرست حوزه تربیت و یادگیری ریاضیات و فنی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی گفت: به هر ترتیب به آموزش عالی و مفاهیم مهم آنجا نیز نگاه داریم، اما این بدین معنا نیست هر مفهومی که در دانشگاه وجود دارد باید در مدارس هم بیاید.

اهداف برنامه درسی مدرسه بر اهداف آموزش عالی اولویت دارد

صالحی ادامه داد: در ارتباط با موضوع حذف و اضافه شدن برخی مفاهیم به محتوای کتاب‌های درسی ریاضی، مبنای این تغییرات شایستگی‌ها و رویکرد‌های حاکم بر برنامه درسی است بنابراین با اینکه یکی از معیار‌های تعیین محتوای کتاب‌های درسی متناسب بودن آن با اهداف رشته‌های دانشگاهی است، اما این تنها معیار موجود نیست و طبیعتاً اهداف مدنظر برنامه درسی مدرسه‌ای بر اهداف آموزش عالی اولویت دارد.

مفهوم انتگرال به طور کامل در سرفصل‌های آموزشی عالی قرار دارد

وی افزود: مشخصاً در مورد مفهوم انتگرال لازم به ذکر است که این مفهوم یکی از مفاهیمی است که به طور کامل در فصل‌های آموزش عالی قرار دارد و اساتید دانشگاه به این دلیل که دانشجویان از دوران مدرسه با مفهوم انتگرال آشنایی دارند، سرفصل آموزشی را به طور کامل رعایت نمی‌کردند، اما محتوایی که در گذشته در کتاب‌های درسی ریاضی دبیرستان درباره انتگرال وجود داشت تضمین نمی‌کرد که این سرفصل در دانشگاه به طور کامل ارائه نشود!

صالحی با اشاره به اینکه برنامه درسی، شایستگی‌هایی را تعریف می‌کند که دانش‌آموزان باید به آن‌ها برسند، گفت: اگر استدلال و تفکر را باور کنیم، حوزه ریاضی باید مقداری از این بار را به دوش بکشد و پس از آن بگوید چه مفاهیمی را باید آموزش دهیم و چه تغییراتی در کتاب‌های درسی داشته باشیم که هماهنگ با این رویکرد باشد.

تمرکز کتاب‌های جدید ریاضی بر مفاهیم است نه فرمول‌ها

سرپرست حوزه تربیت و یادگیری ریاضیات و فنی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی بیان‌کرد: در کتاب‌های درسی جدید ریاضی به طور کلی تعداد فرمول‌های مشتق کمتر، اما محتوا برای بالا بردن درک دانش‌آموزان از مفهوم مشتق بیشتر شده است؛ روال کار بدین شکل نیست که به مفهوم کمتر بپردازیم و فرمول‌ها بیشتر باشد، نمی‌خواهیم دانش‌آموزان تعداد زیادی فرمول را حفظ کنند، اما درک کمتری از مفهوم مشتق داشته باشند.

صالحی با اشاره به اینکه در کتاب‌های جدید ریاضی تعداد فرمول‌ها کم شده است، متذکر شد: از ارائه صریح فرمول قبل از ایجاد فهم صحیح جلوگیری کردیم و بر ارائه محتوا با هدف ایجاد فهم از ریاضی متمرکز شدیم و بعد فرمول‌ها را گفته‌ایم.
 


منبع: تسنیم
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: