تاریخ انتشار: ۱۱:۰۱ - ۲۷ بهمن ۱۳۹۸
رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران درباره افزایش جمعیت سوسک‌ها در پایتخت توضیحاتی ارایه داد.
سوسک‌ها در تهران
رویداد۲۴ سید آرش حسینی میلانی درباره افزایش جمعیت سوسک‌ها در پی افزایش دمای هوا در تهران گفت: موضوع اثرات تغییرات اقلیمی در جهان بر گسترش جمعیت گونه‌های جانوری و گیاهی اثری اثبات شده است مخصوصا در مناطق کوهستانی، چون خط برف کاهش پیدا می‌کند، در عمل یکسری گونه‌ها از بین می‌روند و گونه‌های دیگر جایگزین می‌شوند.

وی ادامه داد: مسئله تغییر جمعیت گونه‌های جانوری در شهر نیازمند بررسی‌های بیشتر و مستندات علمی است. به عنوان نمونه، جمعیت سفیدبالک‌ها علاوه بر تغییر گونه درختی تحت تاثیر تغییر دمایی نیز است، اما مراجع رسمی موضوع از جمله سازمان حفظ نباتات وزارت جهاد کشاورزی یا موسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی یا سازمان حفاظت از محیط زیست باید در این رابطه اظهارنظر کنند که این تغییرات به چه صورت است.

رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران افزود: البته در برخی شهر‌های جهان پدیده افزایش برخی گونه‌های جانوری رخ داده است و نسبت جانوران شهری تغییر کرده است.

میلانی حسینی در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است سوسک‌ها به تهران حمله کنند؟ اظهار کرد: طرح این مسئله که حمله می‌کنند، عنوان درستی نیست بلکه عبارت درست‌تر این است که آیا جمعیت آن طغیان می‌کند یا خیر؟. مگر اینکه گونه جدیدی در تهران مشاهده شود که احتمالا از طریق سیستم‌های ترانزیت بار از خارج آمده باشد و آن را هم باید مبادی رسمی اعلام کنند که گونه مهاجم وارد شده است یا نه.

وی اضافه کرد: البته ممکن است نسبت جمعیت سوسک‌ها تغییر یا طغیان کند که باید برای آن راه حل پیدا کرد و منشا آن را مشخص کرد؛ بنابراین ابتدا باید موضوع افزایش جمعیت سوسک‌ها، بررسی علمی شود و گزارش آن نیز از طرف مراجع رسمی مورد تایید قرار بگیرد و سپس برای کنترل جمعیت آنها، راهکار‌هایی را عملیاتی کرد.
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: