تاریخ انتشار: ۰۷:۱۸ - ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۹
در مورد مسئله‌ای که نماینده دادستان از آن به‌عنوان وجه‌المصالحه نام بردند باید بگویم آن مبلغ مهریه خانم استاد بود که با توجه به سال تولدشان ۱۳۶۲ عدد سکه بود و دادخواستی در خصوص مطالبه از سوی خانواده او مطرح شده بود که بالطبع زمانی‌که بحث رضایت و بخشش مطرح شد باید این مورد هم حل‌وفصل می‌شد که منجر به این امر شد که مبلغ مهریه به انضمام مبلغ ناچیزی به طور اقساط توسط همسر آقای نجفی سرکار خانم تابشیان پرداخت شود.

وکیل محمدعلی نجفی

  رویداد۲۴  یکی از وکلای مدافع محمدعلی نجفی گفت: آنچه محمدعلی نجفی به خانواده استاد پرداخت کرده مهریه مقتول بوده و گفته‌ها درباره وجه‌المصالحه ۱۰ میلیاردی درست نیست.

نماینده دادستان در جلسه محاکمه نجفی درباره وجه‌المصالحه میلیاردی صحبت کرده بود و برخی رسانه‌ها هم رقم آن را ۱۰ میلیارد عنوان کرده بودند، اما لاله عقبایی یکی از وکلای محمدعلی نجفی در این باره به خبرنگار شرق گفت: مطالبی که توسط نماینده محترم دادستان در دور سوم جلسه عنوان شد جزء مواردی بود که حتما می‌بایست در جلسه غیرعلنی مطرح می‌شد و عنوان‌کردن این مطالب باعث تکدر خاطر خانواده استاد شد. من و همکارم در هیچ کدام از مراحل دفاع به آن اشاره‌ای نکرده بودیم و همان‌طور که از روز اول در اولین مصاحبه اعلام کردم معتقد به قتل شبه‌عمد بودم و محوریت دفاع هم تا به امروز بر همین اساس بوده است. در مورد مسئله‌ای که نماینده دادستان از آن به‌عنوان وجه‌المصالحه نام بردند باید بگویم آن مبلغ مهریه خانم استاد بود که با توجه به سال تولدشان ۱۳۶۲ عدد سکه بود و دادخواستی در خصوص مطالبه از سوی خانواده او مطرح شده بود که بالطبع زمانی‌که بحث رضایت و بخشش مطرح شد باید این مورد هم حل‌وفصل می‌شد که منجر به این امر شد که مبلغ مهریه به انضمام مبلغ ناچیزی به طور اقساط توسط همسر آقای نجفی سرکار خانم تابشیان پرداخت شود.
بیشتر بخوانید: تفاوت معنادارِ چهره نجفی، قبل و بعدِ بازداشت + عکس
عقبایی ادامه داد: این مبلغ نه تنها وجه‌المصالحه و گزاف نبوده بلکه مهریه‌ای بوده که شرعا بر ذمه آقای نجفی بوده و وی بار‌ها در جلسات هم عنوان کردند که پیشنهاد پرداخت آن را به مرحومه استاد داده بودند.

وی درباره اینکه نظر دیوان عالی کشور در این پرونده قتل شبه‌عمد است و آیا این بار دادگاه کیفری این نظر را قبول می‌کند یا خیر گفت: با توجه به اینکه رأی صادره از شعبه ۹ کیفری استان توسط دیوان عالی کشور دو بار نقض شده و جناب آقای رازینی ریاست محترم شعبه ۴۱ دیوان به تفصیل و بسیار موشکافانه در مورد شبه‌عمدی‌بودن رأی مطالبی را عنوان کردند، اما گویا شعبه ۱۰ کیفری نظر به این امر ندارند و همین مسئله باعث شده که آخرین دفاع اخذشده از موکل درخصوص اتهام قتل عمدی بوده باشد.

لاله عقبایی در واکنش به گفته‌های نماینده دادستان درباره عملکرد وکلای نجفی گفت: من گله‌ای از دادسرا و نماینده دادستان دارم. وکلا عضوی از خانواده بزرگ قضائی کشور هستند و باید با رفتار و گفتار پسندیده‌تری با آن‌ها برخورد کرد ما وکلا از شأن انسانی موکل دفاع می‌کنیم و این امر از بدیهیات حقوق شهروندی هر فردی است. نباید، چون موکل وزیر و شهردار اسبق است وکیل مورد هجمه قرار گیرد. حضور نماینده دادستان برای دفاع از کیفرخواست صادره از ناحیه دادسراست، اما مطالبی که ایشان مطرح کردند از قبیل: نقد عملکرد وکلا و پرداخت مهریه هیچ ارتباطی به کیفرخواست صادره نداشته لذا طرح آن‌ها خارج از عرف قضائی است که موجب اطاله جلسه رسیدگی و عنوان‌شدن مسائل غیرمرتبط شد.
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: