تاریخ انتشار: ۱۱:۰۸ - ۰۶ خرداد ۱۳۹۹
تمام نشانه‌ها در خاورمیانه، حکایت از آن دارد که منطقه در انتظار یک برخورد بزرگ بین اردن و اسرائیل است، چرا که حکومت اسرائیل اعلام کرده است قصد دارد منطقه غور اردن را رسما بعنوان جزئی از شهرک‌های اسرائیلی معرفی کند.
اسرائیل و اردن
رویداد۲۴ وبسایت روزنامه «العربی الجدید» متعلق به قطر که دفتر آن در لندن قرار دارد، نوشت: تمام نشانه‌ها در خاورمیانه، حکایت از آن دارد که منطقه در انتظار یک برخورد بزرگ بین اردن و اسرائیل است، چرا که حکومت اسرائیل اعلام کرده است قصد دارد منطقه غور اردن را رسما بعنوان جزئی از شهرک‌های اسرائیلی معرفی کند. این مساله یک تهدید واقعی برای امنیت ملی اردن محسوب می‌شود، چرا که به معنای مهاجرت اجباری تعداد بیشتری از فلسطینی ها، پایان یافتن رویای بازگشت پناهندگان، قطع مسیر بین اردن و اراضی فلسطین و بازی با جغرافیا و ترکیب جمعیتی اردن است.

در ادامه این مطلب آمده است: پیش از رسیدن ژوئیه آینده، تنش شدیدی در روابط اردن-اسرائیل حاکم می‌شود و با اینکه اسرائیل اغلب سیاست امر واقع را اجرا می‌کند، اما شرایط فعلی متفاوت به نظر می‌رسد، بویژه آنکه پادشاه اردن روز جمعه تصریح کرد که اقدام اسرائیل در مورد الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری، موجب یک برخورد بزرگ با اردن شده و تمام احتمالات را ممکن می‌کند. وی افزود: «نمی خواهم اسرائیل را تهدید کنم، اما تمام گزینه‌ها را بررسی می‌کنیم». با اینکه برخورد نظامی بعید است، اما پادشاه اردن نمی‌خواهد کشورش را به سمت نامعلومی هدایت کند، تا استقرار و امنیت و موجودیت آن از سوی اسرائیل تهدید شود.

علاوه بر این، نخست وزیر اردن، عمر الرزاز، تاکید کرده است در صورتی که اسرائیل به اجرای برنامه‌های الحاقی خود ادامه دهد، اردن در روابط با آن، تجدید نظر کرده و هرگز این مساله را نمی‌پذیرد.

در همین رابطه، سمیح المعایطه، وزیر مطبوعات سابق اردن، در گفتگو با العربی الجدید می‌گوید: «اظهارات پادشاه اردن دربردارنده پیام‌هایی برای طرف‌های خاص، از جمله ایالات متحده و رژیم اشغالگر است. اردن دولتی است که در زمینه‌های مختلف با جهان غرب رابطه و همکاری دارد، که مهمترین زمینه‌های آن، مبارزه با تروریسم است. اما برخورد ان با اسرائیل به معنای از میان رفتن تمام تلاش‌های اردن برای اجرای معاهده صلح در سطح روابط سیاسی و امنیتی است و در ادامه، اسرائیل به دشمن سیاسی اردن تبدیل می‌شود».

بیشتر بخوانید: چرا اسرائیل، این بار به منطقه‌ای دور از مرزهای خود در سوریه حمله کرد؟/ تحلیل العرب: تل آویو خواستار صفر شدن حضور ایران در سوریه است
وی می‌افزاید: «اسرائیل می‌داند که برخورد با اردن به معنای تقویت روابط اردن با جبهه دشمن و مقابل اسرائیل به صورت تدریجی است و در صورتی که امور به حد لغو معاهده صلح برسد، روابط بین کشور‌های عربی و اسرائیل نیز تحت تاثیر قرار گرفته و در شرایطی سخت قرار می‌گیرد.»

به عقیده المعایطه، وقوع برخورد سیاسی بین اردن و اسرائیل، منطقه را در شرایط متشنجی قرار می‌دهد و احتمالا موجب انتفاضه جدید در فلسطین و غزه می‌شود، ولو اینکه اردن نقشی در این انتفاضه نداشته باشد.

از سوی دیگر، ایمن الحنیطی، تحلیلگر مسائل اسرائیل در گفتگو با العربی الجدید می‌گوید: «تمام نشانه‌ها حاکی از ان است که اوضاع حساس و سختی را در پیش داریم و مشخص است که پس از توافق بین نتانیاهو و گانتس در مورد تشکیل دولت ائتلافی، الحاق، قطعی شده و اجرای آن، در ژوئیه آینده خواهد بود وبه نظر نمی‌رسد اسرائیلی‌ها قصد عقب نشینی از این تصمیم خود را داشته باشند، مگر در صورتی که معجزه‌ای اتفاق بیفتد! تنها راه ابطال این تصمیم، دادسرای کل اسرائیل است، که قویترین مرجع تصمیم گیری‌ها در رژیم صهیونیستی است».

اما جلال العبادی، تحلیلگر مسائل امنیتی در گفتگو با العربی الجدید گفت: «اردن در زمان فعلی به سمت مقابله نظامی و امنیتی با اسرائیل نمی‌رود و به مقابله سیاسی دیپلماتیک براساس برخورد منافع، اکتفا می‌کند، چرا که هر گونه راه حلی، مرتبط با دولت واحد بود و هیچ سنخیتی با راه حل دو دولت ندارد».

وی برخورد نظامی را بعید می‌داند، که علت اصلی آن، اوضاع اقتصادی سخت اردن، در شرایط مقابله با ویروس کروناست. اما اسرائیل تلاش می‌کند از این شرایط استفاده کرده و خواسته‌های خود را محقق کند. به عقیده العبادی، پادشاه اردن به دلیل مرز‌های طولانی، برگه فشار قدرتمندی را در دست دارد و می‌تواند به کمک آن، شرایط را به نفع اردن تغییر دهد.

وی می‌افزاید: امنیت منطقه وابستگی زیادی به امنیت اردن دارد و در صورتی که تنش در روابط بین اسرائیل و اردن برقرار شود، هماهنگی امنیتی بین این دو، در خصوص مقابله با گروه‌های مسلح و تروریست، بر هم می‌خورد و در صورتی که اردن همکاری اطلاعاتی خود با اسرائیل را متوقف کند، اسرائیل بزرگترین بازنده خواهد بود.
منبع: انتخاب
خبر های مرتبط
برچسب ها: رویداد24 ، اسرائیل ، اردن
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: