زمین‌لرزه امروز، بزرگترین پس‌لرزه زلزله ۱۹ اردیبهشت بود | رویداد24
تاریخ انتشار: ۱۵:۴۸ - ۰۷ خرداد ۱۳۹۹
رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه و مسکن و شهرسازی، گفت: زلزله دقایق قبل در تهران به بزرگی ۴ ریشتر، پس لرزه زمین لرزه ۵.۱ ریشتری اردیبهشت ماه تهران بود که تاکنون بزرگترین پس لرزه محسوب می‌شود.
زلزله تهران
رویداد۲۴ «علی بیت‌الهی» امروز چهارشنبه در گفتگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره جزییات زلزله‌ای که چند دقیقه پیش در تهران حس شد، گفت: بزرگی این پس‌لرزه ۴ ریشتر بود که باز هم مربوط به آزاد شدن بخشی از انرژی نهفته گسل مشاء است.

وی گفت: از زمان شکستگی گسل مشاء تا کنون ۱۹پس‌لرزه بیش از ۲.۵ ریشتر ثبت شده است که پس لرزه دقایق قبل از همه بزرگتر بود.

رئیس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه و مسکن و شهرسازی، اضافه کرد: مدتی بود که گسل مشاء در ناحیه شکسته شده سکون پیدا کرده بود که در اثر این سکون انرژی زیادی نهفته شده است؛ حدس ما وقوع پس لرزه‌ای به بزرگی بیش از ۲.۵ ریشتر بود.

وی گفت: پس لرزه‌های کوچکتر - که دستگاه‌های شتاب نگار آن را ثبت می‌کند و مردم آنرا احساس نمی‌کنند - نیز از بعد از وقوع زلزله اردیبشهت ماه تا چند روز گذشته به حدود ۱۰۰ پس لرزه می‌رسد.

رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه و مسکن و شهرسازی، با تاکید بر اینکه وقوع پس لرزه‌ها می‌تواند در کاهش بزرگی زلزله تاثیرگذار باشد، گفت:انرژی زمین در این منطقه به صورت تدریجی در حال کاهش است.

وی با بیان اینکه انتظار داریم پس لرزه‌ها تا دو ماه آینده ادامه داشته باشد، گفت: بر اساس مدل‌های رایج اگر یک زلزله ۵.۱ ریشتری را زلزله اصلی حساب کنیم تا دو ماه باید منتظر پس لرزه باشیم و بعد از آن، هم از تعداد و هم از بزرگی زمین لرزه‌ها کاسته می‌شود. پس‌لرزه‌ها تا دو ماه ادامه دارد و نشانه‌ای مثبت از عدم وقوع زلزله با بزرگی بیشتر است.

مرکز لرزه نگاری کشوری امروز (چهارشنبه) اعلام کرد: زلزله‌ای به بزرگی ۴ ریشتر دقایقی پیش تهران را لرزاند. بر اساس اعلام این مرکز، محل وقوع زلزله مرز استان‌های تهران و مازندران - حوالی دماوند بوده است.

تاریخ و زمان وقوع به وقت محلی ساعت ۱۳ و ۴۱ دقیقه و ۳۷ ثانیه، طول جغرافیایی ۵۲.۰۴، عرض جغرافیایی ۳۵.۷۸ و عمق زمین‌لرزه ۱۲ کیلومتر گزارش شده است.

بیشتر بخوانید: وقوع یک زوج زلزله، می‌تواند نشانه زلزله شدیدتری باشد
نزدیک‌ترین شهر‌ها به محل وقوع زلزله ۷ کیلومتری دماوند (تهران)، ۱۲ کیلومتری رودهن (تهران) و ۱۵ کیلومتری بومهن (تهران) هستند.

نزدیکترین مراکز استان به محل وقوع زلزله نیز ۵۷ کیلومتری تهران و ۹۵ کیلومتری کرج گزارش شده است.

گسل شمال تهران و گسل مشاء در محدوده جنوب لواسان و شرق روستای ایران در حدود ۲۰ تا ۲۵ کیلومتری غرب رومرکز زلزله ۵.۱ با هم تلاقی دارند.
منبع: ایرنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: