تاکید قالیباف بر همکاری‌های منطقه‌ای ایران و ترکیه | رویداد24
تاریخ انتشار: ۱۴:۳۲ - ۰۹ خرداد ۱۳۹۹
در گفت‌وگوی تلفنی قالیباف با رئیس مجلس ملی ترکیه:
رییس مجلس ملی ترکیه ، صبح امروز ، ۹خرداد ۹۹ ضمن تماس تلفنی با رئیس مجلس شورای اسلامی، انتخاب وی به ریاست مجلس شورای اسلامی را تبریک گفت و درباره تحولات و مسائل منطقه ای با دکتر قالیباف به گفت و گو پرداخت.

رئیس مجلس یازدهم

رویداد۲۴ محمد باقر قالیباف در ابتدای این گفت‌وگوی تلفنی خود با رئیس مجلس ملی ترکیه با اشاره به مشترکات دو کشور گفت :  همواره  روابطی دوستانه در بالاترین سطح  میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه برقرار بوده است. وی در ادامه افزود:  مجلس شورای اسلامی از هرگونه اقدامی در جهت گسترش و توسعه مناسبات فیمابین استقبال و حمایت می کند .

رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اهمیت توسعه همکاری های اقتصادی دو کشور افزود: به دلیل اهمیت  روابط دو کشور ان شاءالله بزودی گروه دوستی-پارلمانی  ایران و ترکیه در مجلس شورای اسلامی تشکیل خواهد شد.

 قالیباف همچنین  بر اهمیت تداوم گفتگوی  سه کشور ایران ، روسیه و ترکیه در چارچوب توافق آستانه درباره سوریه تاکید کرد.

وی در این گفت و گو  همکاریهای دو کشور در مباحث منطقه ای در جهت برقراری صلح و امنیت پایدار را مهم دانست  و بر هم افزایی، اتحاد و یکپارچگی کشورهای اسلامی در برابر توطئه های رژیم صهیونیستی  تأکید کرد.

شنتوپ، رییس مجلس ترکیه نیز در این گفت و گوی تلفنی با تبریک انتخاب دکتر قالیباف به ریاست مجلس شورای اسلامی بر آمادگی پارلمان ترکیه برای  تقویت و تحکیم مناسبات دوستانه فیمابین در عرصه های محتلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی به ویژه ارتباطات پارلمانی تأکید کرد.


بیشتر بخوانید:اصولگرایان با قالیباف در سیاست خارجی به اختلاف می‌خورند؟


رییس مجلس ترکیه  در بخش دیگری  از این گفت و گو ابراز امیدواری کرد با مهار بحران کرونا  سطح مراودات اقتصادی و تجاری میان ترکیه و ایران به روال گذشته برگردد.

 شنتوپ در پایان، اعمال تحریم های ظالمانه علیه جمهوری اسلامی ایران را  محکوم کرد و از رییس مجلس شورای اسلامی برای سفر به ترکیه دعوت رسمی به عمل آورد.

 

منبع: ایلنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: