تاریخ انتشار: ۱۹:۰۴ - ۰۹ خرداد ۱۳۹۹
رییس کل بانک مرکزی تاکید کرد: بانک مرکزی مصمم هست روند ۵دهه گذشته رابطه بانک مرکزی و دخل و خرج دولت را بازتعریف کرده و به‌تدریج مردم را از شر تورم مزمن خلاص کند.

همتی

رویداد۲۴ عبدالناصر همتی در تازه‌ترین یادداشت اینستاگرام نوشت: ازهمه صاحبنظران و کارشناسان بابت ارائه نظرات سازنده و مفیدشان جهت نیل به تورم هدف گذاری شده، ممنونم. قطعا با تداوم نظرات و راهنمایی شان بانک مرکزی را در این مهم یاری خواهند کرد.

وی افزود: همانگونه که جناب آقای رئیس جمهور تاکید کردند؛ انضباط مالی شرط مهم کنترل تورم است. تامین کسری بودجه از طریق واگذاری سهام و انتشار اوراق و تعمیق بازار بدهی، سیاست درست دولت است. این امر به بانک مرکزی کمک می‌کند که کنترل رشد نقدینگی را به‌طور جد دنبال کند.
بیشتر بخوانید: بنای جدی برای کنترل نقدینگی داریم
رییس کل بانک مرکزی عنوان کرد: هدف گذاری، تعیین دستوری تورم نیست. تورم ماحصل تعاملات متغیر‌های کلان اقتصادی مانند نرخ سود، رشد نقدینگی، کسر بودجه دولت و متغیر‌های مانند این است. تورم به معنای افزایش مداوم قیمت سبد کالا‌ها و خدمات در اقتصاد، را نمی‌توان به‌صورت دستوری کاهش و یا افزایش داد.

همتی متذکر شد: پیش بینی بانک مرکزی برمبنای فرض تداوم متغیر‌های مؤثر بر تورم بوده است، بنابراین تورم را می‌توان با تغییر متغیر‌های کلان سیاست گذاری اقتصادی مانند نرخ سود سیاست گذاری، یا تغییرات در عملیات بازار باز، یا تغییر ساختار بودجه و میزان تامین مالی کسر بودجه با استفاده از اوراق و مانند آن، کنترل کرد.

وی تصریح کرد: هدف گذاری تورمی یک سازو کار مدرن سیاست گذاری پولی و راهبرد جا افتاده‌ای در بانک‌های مرکزی دنیا در سه دهه گذشته است. مصمم هستیم در ایران هم این تجربه موفق را انجام بدهیم.

رییس کل بانک مرکزی خاطرنشان کرد: به یاری خدا بانک مرکزی مصمم هست روند ۵دهه گذشته رابطه بانک مرکزی و دخل و خرج دولت را بازتعریف کرده و به‌تدریج مردم را از شر تورم مزمن خلاص کند.

همتی ادامه داد: بانک مرکزی با نظارت شدید و دقیق بر ترازنامه بانک ها، ناترازی بانک‌ها را کاهش داده و ثبات بازار ارز را نیز ادامه خواهد داد. نرخ سود و دالان سود بازار بین بانکی نیز چنان تنظیم خواهد شد که همزمان با حفظ وضعیت انبساطی سیاست پولی، رشد انبساطی پولی کاهش پیدا کرده و عملا رشد تقاضای کل اقتصاد کنترل شده و نرخ تورم به محدوده هدف نزدیک شده و در کانال ۲۲ درصد قرار بگیرد.

وی خاطرنشان کرد: در شرایط اوج فشار حداکثری تحریم و آثار اقتصادی کرونا انجام اینگونه تحولات ساختاری وهدف گذاری ها، از سوی خیلی از دوستان بسیار ریسکی تلقی شده است. در آن روز‌های سخت تابستان ۹۷ که این مسولیت را پذیرفتم، تمام این مشکلات قابل پیش بینی بود لذا احتمال پیش آمد این نوع ریسک‌ها را درمسیر خدمت به مردم متقبل شدم.

همتی عنوان کرد: رویکرد فعال و اطلاع رسانی منظم ومداوم به فعالان اقتصادی ودرجریان گذاشتن آحاد جامعه از ملزومات برنامه‌ها و سیاست ها‌ی بانک مرکزی است.
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: